Reklama

Niedziela Legnicka

Niedziela Palmowa w Katedrze

Tegoroczna Niedziela Palmowa przypadała 10 kwietnia. W legnickiej katedrze, w niedzielne przedpołudnie, grupa wiernych uczestniczyła w świątecznej Eucharystii, odprawianej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rozpoczęto od obrzędu poświęcenia palm na zewnątrz świątyni, z przypomnieniem fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesyjnie udano się do głównych drzwi katedry, które pozostawały zamknięte. Ma to przypominać, że to sam Jezus Chrystus stoi u drzwi serca człowieka i kołacze, czekając na ich otwarcie. Tu symbolem kołatania przez Króla Chwały, było uderzenie przez biskupa w drzwi pastorałem. Po tym geście, drzwi zostały otwarte i wszyscy uczestnicy mogli wejść i zając miejsca w świątyni.

Tradycyjnie został przypomniany też opis Męki Pańskiej. W Wygłoszonej homilii Biskup legnicki nawiązał do przezywanego tego dnia wydarzenia.

- Dzisiejsza Niedziela Palmowa, Męki Pańskiej, przypomina nam że są niejako dwa rodzaje kroczenia za Jezusem Chrystusem. Pierwszy to ten, kiedy woła się Hosanna Synowi Dawidowemu – i na tym się kończy. Jeśli ktoś na tym tylko opiera swoje kroczenie za Jezusem, to oznacza że chce je opierać tylko na ziemskich i doczesnych triumfów Bożych, do doczesnych triumfów Kościoła a gdy zbliżą się przeciwności, dzieje się z nim tak, jak pod krzyżem – wszyscy uczniowie uciekli poza Matką, Uczniem Janem czy kobietami.

Jest też drugi sposób kroczenia za Jezusem. To obraz wędrujących za Jezusem skazanym, opłakując go. Obrazuje go chociażby kościelny zwyczaj Drogi Krzyżowej, kiedy bardziej myślimy o tym, jak wytrwać w przeciwnościach i towarzyszyć Chrystusowi, skazanemu, ukrzyżowanemu i złożonemu do grobu.

Taki właśnie szlak prowadzi do zwycięstwa większego. Bo przecież ziemscy królowie, politycy i nawet najbardziej zwycięzcy wodzowie, to wszystko przemija, a Chrystus żyje na wieki i więcej nie umiera. Warto więc z palmami w ręku iść za Jezusem, całą ewangeliczną drogą. Warto po naszej palmowej Niedzieli przez cały Wielki Tydzień uczestniczyć w kolejnych modlitwach i nabożeństwach, dlatego warto uczestniczyć w Triduum Paschalnym, warto w Wigilię Paschalną doświadczyć tego największego zwycięstwa, do którego też jako uczniowie jesteśmy zaproszeni. To drogowskaz nie dla tych, którzy chcą dołączyć do doczesnych triumfów i zwycięstw, do drogowskaz dla tych, którzy są pewni że to Pan Jezus dołącza do nas, do naszych radości ale także bólów, cierpienia i śmierci. Dlatego w ten sposób przekonujemy się co znaczy wytrwać przy Jezusie w Jego przeciwnościach i dowiadujemy się też, co to znaczy „odziedziczyć Królestwo” (Łk 22, 29-30). Za wielką cenę została nabyta także i ta Eucharystyczna Uczta w której dzisiaj uczestniczmy. Za cenę krzyża i wyszydzenia i odrzucenia, ale także i przez chwalebne zmartwychwstanie – mówił bp Andrzej.

Reklama

Zwyczaj przynoszenia palm, nawiązuje do opisu ewangelicznego mówiącego że podczas wjazdu Jezusa do Jerozolimy, wiwatujący ścinali gałązki oliwne i słali je na drodze przejazdu z płaszczami.

W Jerozolimie zwyczaj ten narodził się w IV w., a w Polsce zwyczaj święcenia palm, przyjął się od XI w. Tworzone w naszym klimacie palmy, składają się najczęściej z wierzbowych gałązek, zielonego bukszpanu, suszonych traw i ziół zdobione kolorowymi bibułkami, farbowanymi trawami, suszonymi kwiatami czy mchem. Poświęcone palmy przynoszono do domów, na wsiach np. dodawano krowom do jedzenia po jednej „bazi” z palmy, co miało chronić je od chorób i dawać więcej mleka. W innych miejscach ożywano je jako kropidła do poświęcenia pól i obejść wodą święconą. W domach były przechowywane cały rok, aby potem zanieść je do kościoła przed Środą Popielcową, na spalenie na popiół używany do sypania głów. Dziś też urządzane są konkursy np. na największe i najpiękniejsze palmy.


  

2022-04-11 21:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciele od serca

Niedziela legnicka 29/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Legnica

TPD

Archiwum TPD

Występ zespołu Kryształ

Występ zespołu Kryształ

Koniec roku szkolnego był okazją do podsumowania rocznej działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Jednocześnie obchodzono X rocznicę nadania Sztandaru Oddziałowi Okręgowemu TPD i X rocznicę działalności Społecznej Rady Programowo – Doradczej TPD.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję