Reklama

Kościół

Brazylia: w Itaperunie po dwóch latach przerwy odbyła się Procesja Spotkania

Wielki Tydzień dla katolików w Brazylii jest szczególnym okresem, w którym – oprócz przygotowań i obchodów Triduum Paschalnego – w wielu regionach pielęgnowane są własne tradycje, związane z tym czasem. Jedną z najbardziej znanych tradycji jest tzw. Procesja Spotkania, która w Wielką Środę przemierza ulice miasta Itaperuny w stanie Rio de Janeiro. W tym roku odbyła się ona po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa,

[ TEMATY ]

Brazylia

Wielki Tydzień

procesja

Wikipedia

Wyróżnia się ona tym, że z dwóch różnych kościołów wychodzą dwie procesje, które spotykają się w kolejnej świątyni. W jednej z nich wierni niosą figurę Jezusa dźwigającego krzyż, a w drugiej posążek Matki Bożej Bolesnej. Tradycyjna procesja wyruszyła z kościołów, w których pracują polscy pallotyni. W kościele św. Benedykta, będącym też sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Mszy świętej przed wymarszem przewodniczył ks. Artur Karbowy SAC. Wskazując na postać Jezusa niosącego Krzyż, przypomniał, że wszyscy jesteśmy wezwani do spojrzenia na Zbawiciela, który dobrowolnie podjął ofiarę, żeby odkupić nasz grzech.

Podczas procesji wierni, idąc za figurami Jezusa i Maryi, wraz z przełożonym pallotynów z Rio de Janeiro ks. Zbigniewem Lewandowskim SAC zastanawiali się nad bolesnymi chwilami przeżytymi w Jerozolimie.

Procesja Spotkania przygotowuje do udziału w Świętym Triduum Paschalnym, dzięki któremu obchodzimy w łasce Bożej tajemnice męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana. Uczestnicy procesji pragną na nowo przeżyć mękę Chrystusa, pójść Jego śladami. W wyniku cierpienia dokonuje się wielkie zjednoczenie ludzkości z samą sobą i z Bogiem, reprezentowanym w Jezusie i z Maryją. Tylko przez cierpienie człowiek będzie mógł spotkać Boga i bliźniego. Na zakończenie procesji wysłuchano refleksji na temat siedmiu boleści Matki Bożej.

2022-04-14 17:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia modli się o powołania

[ TEMATY ]

modlitwa

powołanie

Brazylia

Brazylijskim katolikom sierpień upływa pod znakiem modlitwy o powołania. Poszczególne niedziele tego miesiąca poświęcone są innemu typowi powołania. To także czas przygotowania do ogólnokrajowego kongresu zajmującego się tą kwestią, jaki odbędzie się we wrześniu w największym sanktuarium maryjnym Brazylii.

Episkopat brazylijski, zainspirowany przez św. Jana Pawła II, od 1981 r. zachęca i prosi wspólnoty wiary, aby miesiąc sierpień poświęcony był intensywniejszej modlitwie i promocji powołań. Należy już do tradycji, że każda niedziela sierpnia dedykowana jest szczególnemu powołaniu.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję