Reklama

Franciszek

Papież o obowiązku koncelebrowania przez księży tradycjonalistów

Ojciec Święty nakazuje księżom, którym zezwolono na sprawowanie liturgii „trydenckiej”, aby koncelebrowali przynajmniej Mszę św. Krzyżma w Wielki Czwartek- donosi agencja I-Media po audiencji dla prezydium episkopatu 21 kwietnia. Franciszek przyjął przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric’a de Moulins-Beaufort, któremu towarzyszyli wiceprzewodniczący przedstawiciele episkopatu: bp Dominique Blanchet, bp Olivier Leborgne, oraz ks. Hugues de Woillemont, sekretarz generalny francuskiego episkopatu.

Jak twierdzi agencja I-Media omówiono nie tylko raport komisji badającej nadużycia seksualne duchowieństwa, ale także Motu proprio Traditionis custodes. Papież „z całą mocą" przypomniał, że dekret zwalniający księży z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP) z przepisów Motu proprio był jego autorstwa. W lutym b.r. papież przyjął dwóch liderów tej wspólnoty i wyjaśnił im, że nie dotyczy jej Motu proprio z lipca 2021 roku. „Kładł duży nacisk na drugi akapit” – powiedzieli francisucy biskupi. Księża z Bractwa św. Piotra mogą sprawować Mszę św. i sakramenty według Mszału z 1962 r. tylko we własnych kościołach i kaplicach.

Ojciec Święty nie mówił biskupom francuskim o ewentualnym rozszerzeniu dekretu na inne instytuty tradycyjne. Przypominając o autorytecie biskupa w ocenie sytuacji, Franciszek podkreślił również, że wszyscy księża muszą wyrazić zgodę na koncelebrę, „przynajmniej w przypadku Mszy św. Krzyżma”. Msza ta, która odbywa się w Wielkim Tygodniu, jest przede wszystkim okazją dla kapłanów do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich wobec miejscowego biskupa oraz do zamanifestowania jedności Kościoła katolickiego.

Podczas wymiany zdań papież i kierownictwo francuskiego nie mówili o inicjatywie matek księży związanych z obrządkiem trydenckim, które obecnie maszerują z Paryża do Rzymu. 4 maja zamierzają pozdrowić papieża Franciszka na zakończenie jego porannej katechezy środowej, wręczyć mu listy od wiernych i poprosić o ponowne rozpatrzenie Motu proprio.

2022-04-21 19:53

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch: w dykasterii liturgicznej poruszano m.in. kwestię ograniczenia Mszy trydenckiej

[ TEMATY ]

Msza trydencka

liturgia trydencka

pl.wikipedia.org

O wizycie drugiej grupy biskupów polskich w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz podejmowanych w tej dykasterii tematach poinformował KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, Adam Bałabuch.

Jak powiedział bp Bałabuch spotkanie miało przede wszystkim charakter dialogu na tematy, które interesują episkopat polski. "Poruszono kwestie, które są dla nas obecnie ważne, a dotyczące ksiąg liturgicznych. Zapoznaliśmy Kongregację na jakim etapie jesteśmy w przygotowaniu nowego III wydania Mszału Rzymskiego i tematyką niektórych odnowionych ksiąg liturgicznych" – powiedział KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję