Reklama

Kościół

Bp Andrzej Jeż: Pomoc Kościoła dla uchodźców jest ogromna, ale niektórzy tego nie widzą

„Skala pomocy dla uchodźców z Ukrainy udzielana przez Kościół jest naprawdę ogromna. Jednak niewiele mówi się o tym w mediach świeckich” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas. Msza św. została odprawiona w kościele w Wielogłowach.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Jeż

Ks. Marian Kostrzewa/Portal Diecezji Tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej

Biskup mówił w homilii, że w przestrzeni medialnej pojawiają się twierdzenia, że Kościół robi mało albo za mało dla uchodźców. „Z przeprowadzonego niedawno sondażu przez IBRiS wynika, że aż 43 % badanych nie zauważa żadnych działań Kościoła po wybuchu wojny w Ukrainie. Jest to opinia boleśnie krzywdząca. Wystarczy przecież trochę poszukać informacji na temat pomocy niesionej przez Kościół, ażeby przekonać się na jak wielką skalę jest ona świadczona i jak wielu ludzi Kościoła z wielkim oddaniem jest w nią zaangażowanych” – powiedział bp Andrzej Jeż.

Nawiązując do zasady „Gdy spełniasz uczynek miłosierdzia, niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa”, biskup dodał, że Kościół nie obnosi się z czynionym dobrem, ale ze zwykłej sprawiedliwości należy też ukazywać prawdę o tym konkretnym dobru czynionym przez Kościół.

„Już w pierwszych dniach wojny Caritas Polska, jako jedna z pierwszych organizacji charytatywnych, przekazała na Ukrainę ogromną pomoc finansową. W poszczególnych diecezjach w Polsce na apele biskupów odpowiedziały masowo parafie, domy zakonne i mnóstwo rozmaitych instytucji i placówek katolickich. W każdym kościele przeprowadzono zbiórki i organizowano pomoc. Wysłano setki transportów humanitarnych przygotowanych przez polskich katolików” - wyliczał.

Biskup tarnowski podkreślił również, że Caritas – czyli miłość dobroczynna zawsze będzie niezbędna, ponieważ w każdym czasie i w każdym społeczeństwie będą istniały cierpienie, nędza i samotność. Do tego także dochodzi obecnie wzrastająca liczba osób samotnych, przeżywających depresje i załamania psychiczne.

„Zawsze będzie więc wołanie o pocieszenie, pomoc i solidarność. Bliskość Boga, który nieustannie towarzyszy i pomaga człowiekowi, inspiruje nas do podobnej postawy. Dzięki naszej współczującej miłości i niesionej przez nas pomocy znika lęk i obawy w sercach tak wielu ludzi. Bo wiedzą, że mogą na kogoś liczyć. Doświadczają pomocnej ręki miłosiernych ludzi. Miłość miłosierna przemienia także wszystkich, którzy ją okazują – upodabniają się do Chrystusa” – powiedział biskup w homilii.

Reklama

Podczas Mszy św. modlili się wolontariusze, darczyńcy, pracownicy placówek Caritas i dyrekcja tej charytatywnej organizacji.

„Niosąc pomoc duchową i materialną uchodźcom z Ukrainy pamiętamy także o ludziach potrzebujących z naszych parafii. Dziękuję za ogrom tej pomocy” – powiedział ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas, biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył medale Misericors. Trafiły one do ponad 30 osób, w większości byli to wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas.

2022-04-30 16:40

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż: Eucharystia jest największym cudem świata

[ TEMATY ]

Eucharystia

Boże Ciało

bp Andrzej Jeż

Bożena Sztajner/Niedziela

„Eucharystia jest największym cudem świata, przez który Bóg staje się pokarmem dla człowieka” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie.

W homilii biskup podkreślił, że Eucharystia to pokarm niezwykły. „Jak niezwykle brzmi to wyrażenie: Karmić się Bogiem. Wcielać w siebie Boga. Stawać się żywym tabernakulum Boga. Przyjmować Ciało Jezusa, które leżało w grobie, umarło na krzyżu, wstąpiło do nieba, siedzi po prawicy Ojca. Razem z Ciałem jest Jego Krew, Dusza i Bóstwo, które są od niego są nieodłączne” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję