Reklama

Niedziela Częstochowska

Ku przyszłości Kościoła

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie w ramach Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Zakonnego 7 maja otworzyło swoje podwoje dla wszystkich chętnych, chcących zajrzeć na seminaryjne pokoje.

2022-05-07 22:59

[ TEMATY ]

Częstochowa

WSD

Marian Florek

Intencją goszczenia młodych osób w częstochowskim seminarium nie była chęć poszukiwania kandydatów na księdza. – Zaproponowaliśmy zwiedzanie w formie zabawy, zwieńczone Mszą św. w naszym seminaryjnym kościele w towarzystwie kleryków z diecezji częstochowskiej i sosnowieckiej. Jeżeli ktoś chciał zobaczyć, jak wygląda życie w seminarium i zaspokoić swoją ciekawość, był to najodpowiedniejszy czas – powiedział ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W tym roku zaproponowaliśmy zwiedzającym zabawy znane z programów telewizyjnych jak np.: Jaka to melodia, Postaw na milion, Koło fortuny, Jeden z dziesięciu. Treści tych gier zmodyfikowaliśmy, bo nawiązaliśmy w nich do seminaryjnego życia, do liturgii, do zdarzeń biblijnych – mówi kl. Adrian Figurski, a kl. Andrzej Graczyk uzupełnia: – Było pięć stacji, czyli każdy z pięciu seminaryjnych roczników przygotował jeden teleturniej telewizyjny. – Uczestnicy wypadli zadziwiająco dobrze, bo pytania były podchwytliwe i dosyć trudne – cieszy się kl. Adrian.

Reklama

Z parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu przybyło do seminarium 9 młodzieńców. Byli bardzo zadowoleni z obecności w tym wyjątkowym miejscu, w którym kształcą się klerycy, mający w przyszłości zostać kapłanami. Podobne zadowolenie wyrażali pozostali zwiedzający.

Mszy św. dla seminaryjnych gości przewodniczył ks. Konrad Kościk, wicerektor częstochowskiego seminarium. – Chcemy was otoczyć modlitwą, byście zgodnie z Bożą wolą dokonywali w życiu zawsze mądrych wyborów – powiedział na wstępie, witając wszystkich młodych ludzi.

Homilię wygłosił ks. Paweł Krawczyk. Miała ona charakter interaktywny i ilustracyjny.

Reklama

Po Mszy św. był wspólny posiłek w seminaryjnym refektarzu.

Pierwsze po pandemii odwiedziny zgromadziły ok. 100 młodych osób z archidiecezji częstochowskiej.

Więcej informacji w numerze 20/2022 Niedzieli na 15 maja.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kawa z klerykami, czyli dzień otwartych drzwi w WSD

2022-05-05 15:47

[ TEMATY ]

Częstochowa

WSD

dzień otwartych drzwi

Bożena Sztajner/Niedziela

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie zaprasza w sobotę 7 maja na dzień otwartych drzwi.

„Spotkaj nowe twarze, dowiedz się o nas więcej, daj sobie trochę radości i oczywiście... wpadnij na kawę!” – zachęcają klerycy na plakacie promującym wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zniesienie stanu epidemii nie wprowadza większych zmian w przepisach prawa pracy

2022-05-16 07:09

[ TEMATY ]

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe.Stock

Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w głównych przepisach prawa pracy. Obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop i na okresowe badania lekarskie.

16 maja stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję