Reklama

Niedziela Wrocławska

Camino drogą do Boga

Podczas ubiegłorocznej Archidiecezjalnej Pielgrzymki do Grobu Świętego Jakuba grupie przewodził Krzysztof Jaxa Kwiatkowski. Dziś podczas spotkania Miłośników Dróg św. Jakuba w parafii św. Maurycego we Wrocławiu podzielił się on swoim świadectwem i doświadczeniem drogi Jakubowej z Krakowa.

material redakcyjny

Uczestnicy spotkania tuż po Mszy św.

Uczestnicy spotkania tuż po Mszy św.

Najpierw przedstawiona została ogólna historia pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Ta idea przetrwała do dziś i daje możliwości pokuty, modlitwy i spotkania Pana Boga. - Pielgrzymowanie jest czasem, który z perspektywy człowieka jest odpowiedzią na Boże wezwanie - mówił przewodnik.

W dalszej części opisał swoją pielgrzymkę z Krakowa do Santiago de Compostela. Trasa przebiegała przez takie miejsca jak: Kalwaria Zebrzydowska, Brno w Czechach, Niemcy, Francję, a tam Lourdes, Cluny, Clermont. Później do Irun i wybrzeżem do Santiago i na koniec do Fisterry. - Po trzymiesięcznej wędrówce w samotności, gdy doszedłem do Irun, nocowałem w alberge, gdzie było ok. 60 pielgrzymów. Brakowało mi tej samotności, ale później doceniłem obecność innych pielgrzymów i spotkanie z nim - powiedział K. Kwiatkowski.

Podczas całego spotkania uczestnicy mogli posłuchać historii z poszczególnych krajów odwiedzonych podczas caminowej drogi przez Krzysztofa Jaxę Kwiatkowskiego. Podzielił się on także swoim doświadczeniem, a także udzielił wskazówek innym pielgrzymom.

Reklama

Nie zabrakło także historii związanych z budowaniem relacji z Panem Bogiem na trasie do grobu św. Jakuba, a także przeżywania wiary w codzienności.

Krzysztof Jaxa Kwiatkowski posiada wieloletni staż pilocki i przewodnicki poza granicami Polski. Publicysta i dziennikarz. Autor przewodników po Afryce Wschodniej nakładem PASCAL. Kierownik i organizator komercyjnych wypraw wysokogórskich na całym świecie. Wykładowca i lektor dla grup incentive. Pilot grup pielgrzymkowych. W 2019 odbył pieszą samotną pielgrzymkę "od drzwi do drzwi" z Krakowa do Santiago de Compostela i dalej do Fisterre w ciągu 121 dni, pokonując 3490 km. [za: www.przewodnicy.pl]

2022-05-15 23:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biden na szczycie NATO: w Polsce powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA

2022-06-29 15:12

[ TEMATY ]

NATO

Joe Biden

Piotr Grzybowski

PAP/EPA/Brais Lorenzo

Wzmocnienie Polski, wschodniej flanki NATO, ale też i innych krajów Sojuszu zapowiedział Prezydent Joe Biden na rozpoczęcie drugiego dnia Szczytu NATO trwającego w Madrycie.

Prezydent Biden wskazał na wstępie na historyczne znaczenie Szczytu.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każdy z nas ma swoje jezioro, swoje trudności do pokonania

2022-06-29 16:47

ks. Łukasz Romańczuk

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

- Rozmowa z kapelanem i czytanie Pisma Świętego sprawiło, że postanowiłem poznawać Pana Boga i poczułem potrzebę przyjęcia Chrztu Świętego - powiedział Dawid, który przyjął w Zakładzie Karnym w Wołowie Chrzest, Pierwszą Komunię Świętą oraz Bierzmowanie. Tego dnia biskup Jacek Kiciński udzielił jeszcze jednej osobie Pierwszej Komunii oraz 12 mężczyznom Bierzmowania.

Uroczystość odbyła się w więziennej kaplicy. Obecny był m.in. ks. kapelan, dyrekcja oraz rodzina i najbliżsi przyjmujących sakramenty. W homilii bp Jacek zwrócił uwagę na relację pomiędzy Bogiem a człowiekiem. - W tej relacji Bóg jest zawsze kochającym. Człowiek ma różne drogi do Pana Boga. Może żyć Jego przykazaniami, ale też po swojemu. Bóg zawsze walczy do końca o każdego z nas i chce dotrzeć do naszego serca. Dlaczego? Bo jest Miłością - mówił biskup, dodając: - Bóg jest wierny miłości. Człowiek może zrezygnować z Boga lub drugiego człowieka, ale Bóg nigdy z nas nie zrezygnuje i walczy o nas do końca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję