Reklama

Niedziela Lubelska

Żył dla Pana. Śp. ks. prał. Jan Mitura

Parafia św. Jadwigi Królowej w Lublinie pożegnała pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni ks. prał. Jana Miturę.

Katarzyna Artymiak

Mszy św. żałobnej 26 kwietnia przewodniczył bp Mieczysław Cisło, a dzień później Mszę św. pogrzebową celebrował abp Stanisław Budzik. Wierni przybyli licznie na obie Msze św., dając świadectwo wdzięczności za dar życia i posługi zmarłego kapłana. Obecna była rodzina i kapłani, szczególnie z roku święceń, w tym bp Jan Śrutwa. Wspominając zmarłego kapłana, bp Cisło podkreślił, że był „postacią barwną; jako człowiek pogodny, radosny, dowcipny, pracowity, oddany ludziom i kapłaństwu, wierny Kościołowi i przyjazny człowiekowi”.

Dla Boga i ludzi

Ksiądz Jan Kazimierz Mitura pochodził z ziemi siedleckiej. Urodził się w 1940 r. w rodzinie katolickiej; pochodził z parafii Wojcieszków. Ukończył niższe seminarium duchowne w Lublinie, a następnie wstąpił do wyższego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1964 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy. Był wikariuszem w Rejowcu i Puławach, następnie rektorem kościoła św. Jerzego w Biłgoraju i proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej w Lublinie. Jego marzeniem był wyjazd na misje do Afryki. - Bp Bolesław Pylak, znając jego dynamizm i oddanie, a także zahartowanie do trudnych wyzwań, w 1980 r. zlecił mu misję budowy kościoła na Czechowie w Lublinie i tworzenia parafii - wspominał bp Cisło. Jak podkreślił, to nie było łatwe zadanie. Parafia św. Jadwigi była pierwszą, która powstała w tamtym okresie; były to czasy „Solidarności”, kiedy władza komunistyczna łatwiej udzielała zezwoleń na budowę świątyń. Ks. Jan był proboszczem u Jadwigi do 2010 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Pozostał w swojej parafii; wspierał nowego proboszcza w posłudze duszpasterskiej. Był darzony niezwykłym szacunkiem. W długiej chorobie na Parkinsona opiekała się nim s. Marcelina, która troszczyła się o kapłana jak matka. Cierpienia znosił w cichości, nie uskarżał się na los. Odszedł do Pana w wieku 82 lat, w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Trwanie w wierze

Podczas ostatniego pożegnania z ust bp. Mieczysława Cisło oraz wielu osób, które znały śp. ks. Jana Miturę, padły słowa o kapłańskiej trosce o świątynię parafialną i o wiernych. - W ostatnich latach ks. Jan, patrząc na okazały gmach świątyni, który razem z parafianami zbudował, na funkcjonalny i zamieszkały dom parafialny, na wychodzące z kościoła po liturgiach tłumy parafian, mógł z satysfakcją powtarzać: wykonało się. Ciężką pracą, poświęceniem, cierpieniem, stresami, lękami, ale i nadzieją, miłością, solidarnością, ofiarnością i przyjaźnią parafian - powiedział ksiądz biskup. W imieniu rocznika święceń zmarłego kolegę pożegnał ks. Józef Siemczyk, emerytowany proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie. Podkreślił, że ks. Jan, który był dziekanem rocznika, miał autorytet, podtrzymywał bliźnich w trudnych chwilach i zawsze potrafił rozładować sytuację humorem. Dziekan dekanatu Lublin - Północ ks. Adam Wełna zwrócił uwagę, że dla zmarłego kapłana „miłość Chrystusa była fundamentem”. - Był przykładem człowieka modlitwy i pracy - zaświadczył. Ks. Janusz Latoch, krewny śp. ks. Jana, podziękował wujkowi za ciepłe relacje z rodziną. - Był wyczekiwanym wujkiem, obecnym w życiu rodziny, ale i zapraszającym krewnych na ważne uroczystości do swojego kościoła parafialnego. Mówił piękną polszczyzną. Jego domem był kościół św. Jadwigi, a jego rodziną była parafia - powiedział ks. Latoch. Abp Stanisław Budzik przywołał długoletnią pracę śp. ks. Jana jako proboszcza i dziekana. - Parafianie cenili jego pracowitość, otwartość na drugiego człowieka i oddanie Bożej sprawie - podkreślił. Zacytował wzruszające słowa z testamentu emerytowanego proboszcza, w których podziękował parafianom za gorliwość i tworzenie żywego Kościoła, a także pozostawił ostatnią wolę: „Trwajcie w miłości Chrystusa. Trwajcie w wierze”.

2022-05-16 06:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież ogłosił List apostolski o liturgii

2022-06-29 14:41

[ TEMATY ]

liturgia

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Papież Franciszek ogłosił dziś List apostolski o liturgii. Nosi on tytuł "Desiderio desideravi" i jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Nie jest to nowa instrukcja z konkretnymi normami, lecz medytacja o liturgii i jej roli w ewangelizacji, aby zrozumieć jej głębokie znaczenie i stymulować rozwój formacji liturgicznej w Kościele. Papież przypomina, że wiara chrześcijańska jest spotkaniem z Jezusem żywym i liturgia to umożliwia. Eucharystia nie jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, lecz jej uobecnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Wózek inwalidzki papieża można było zobaczyć z tyłu sali, gdy witał się z brazylijskimi biskupami. Od prawie dwóch miesięcy papież używa go podczas wielu swoich spotkań publicznych. Franciszek powiedział, że w pierwszym tygodniu maja rozpoczął leczenie kontuzji kolana. Ze względu na swój stan zdrowia przełożył na później dwie podróże międzynarodowe do Libanu i Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każdy z nas ma swoje jezioro, swoje trudności do pokonania

2022-06-29 16:47

ks. Łukasz Romańczuk

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

- Rozmowa z kapelanem i czytanie Pisma Świętego sprawiło, że postanowiłem poznawać Pana Boga i poczułem potrzebę przyjęcia Chrztu Świętego - powiedział Dawid, który przyjął w Zakładzie Karnym w Wołowie Chrzest, Pierwszą Komunię Świętą oraz Bierzmowanie. Tego dnia biskup Jacek Kiciński udzielił jeszcze jednej osobie Pierwszej Komunii oraz 12 mężczyznom Bierzmowania.

Uroczystość odbyła się w więziennej kaplicy. Obecny był m.in. ks. kapelan, dyrekcja oraz rodzina i najbliżsi przyjmujących sakramenty. W homilii bp Jacek zwrócił uwagę na relację pomiędzy Bogiem a człowiekiem. - W tej relacji Bóg jest zawsze kochającym. Człowiek ma różne drogi do Pana Boga. Może żyć Jego przykazaniami, ale też po swojemu. Bóg zawsze walczy do końca o każdego z nas i chce dotrzeć do naszego serca. Dlaczego? Bo jest Miłością - mówił biskup, dodając: - Bóg jest wierny miłości. Człowiek może zrezygnować z Boga lub drugiego człowieka, ale Bóg nigdy z nas nie zrezygnuje i walczy o nas do końca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję