Reklama

Kościół

Kard. Parolin: wojna jest bezsensowną przemocą, a my musimy być rzemieślnikami pokoju

"W tym okresie, naznaczonym bezsensowną przemocą, Stolica Apostolska pragnie wnieść swój wkład w wysiłki na rzecz pokoju, który wraz ze sprawiedliwością i braterstwem jest również darem Boga, o który żarliwie prosimy" - powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w przemówieniu wygłoszonym na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana podczas konferencji poświęconej dialogowi i dobru wspólnemu. Zorganizowały ją: ambasada Maroka przy Stolicy Apostolskiej i Suwerenny Rycerski Zakon Maltański. „Pandemia i konflikt na Ukrainie są głównymi problemami, na które należy odpowiedzieć za pomocą `architektury` pokoju, w której tworzeniu uczestniczą instytucje społeczne. Ale jest też rzemiosło pokoju, które dotyczy nas wszystkich” - wyjaśniał kardynał.

[ TEMATY ]

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

episkopat.pl

„Nasz świat spragniony jest pokoju, tego niewidzialnego dobra, które wymaga wysiłku i stałego wkładu wszystkich” – powiedział kard. Parolin dodając, że również w odniesieniu do pandemii konieczne jest "rozwijanie konkretnych procesów w służbie pokoju, stawiając w centrum wszystkich działań świętą godność osoby ludzkiej i szacunek dla dobra wspólnego". „Wszyscy jesteśmy powołani do tego, by przyczyniać się do tworzenia globalnej i trwałej architektury pokoju" – podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przywołując słowa papieża skierowane do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, który w szczególności podkreślił dwa kluczowe słowa: "dialog" i "braterstwo", "niezbędne ośrodki", jak zaznaczył, "do przezwyciężenia kryzysów obecnej chwili charakteryzującej się ogłuszającym hałasem wojen i konfliktów". "W ostatnich dniach papież Franciszek kilkakrotnie wzywał wszystkich uczestników społeczności międzynarodowej do konkretnego zaangażowania się w zakończenie tej straszliwej wojny" – powiedział kardynał.

Kard. Parolin przypomniał również o nawiązaniu w 1976 r. stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Marokiem, o wizycie Jana Pawła II w 1985 r. i Franciszka w 2019 r., który określił ten kraj jako "naturalny pomost między Afryką a Europą" i wezwał do budowania "świata bardziej zjednoczonego i bardziej zaangażowanego w dialog, który szanuje specyfikę każdego narodu i każdego obywatela". „Pokój, ale także rozwój, koncepcje je wspierające, powtórzone przez papieża w przesłaniu na IX Światowe Forum Wody w Dakarze, są prawdziwym symbolem dzielenia się, konstruktywnego dialogu. Zachęca się w nim do współpracy, przede wszystkim w celu zwalczania problemu suszy, która w ostatnim czasie dotknęła obszary wiejskie Maroka” – powiedział kardynał.

W przemówieniu kard. Parolin wskazał na nowego świętego, Karola de Foucauld, który odwiedził Maroko i którego obecność "wywarła wielki wpływ na Kościół katolicki w krajach Maghrebu i dała początek wielu inicjatywom mającym na celu nadanie konkretnego wyrazu wezwaniu Soboru Watykańskiego II do dialogu z innymi religiami, zwłaszcza z muzułmanami". "Maroko to kraj bogaty w piękno, który zawsze był miejscem spotkań cywilizacji, charakteryzujący się tradycją tolerancji. Jako ludzie wierzący jestem przekonany, że musimy z radością uznawać wspólne wartości religijne. Ideologie i slogany nie pomogą nam stawić czoła problemom życia codziennego i społecznego. Tylko wartości duchowe i moralne mogą tego dokonać, dzięki Bogu i Jego miłosierdziu” - podsumował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

2022-05-16 14:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: wykradzenie i opublikowanie poufnych dokumentów atakiem na Kościół

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Parolin

Grzegorz Gałązka

"Ujawnione ostatnio informacje o niegospodarności w Watykanie są atakiem na Kościół ale mogą też mieć pozytywne konsekwencje" - powiedział kard. Pietro Parolin w rozmowie z Radiem Watykańskim. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej wskazał na „przytłaczającą atmosferę“ i "pewną histerię" w relacjonowaniu wydarzeń jakie mają miejsce w Watykanie. „To są ataki na Kościół. Mogą one jednak obrócić się ku dobremu jeśli przyjmiemy je w duchu pokuty i powrotu do Ewangelii, których domaga się od nas Pan" - powiedział kardynał i dodał: "Nawrócenia potrzebujemy wszyscy i zawsze".

Papież podczas modlitwy Anioł Pański w minioną niedzielę mówiąc o wykradzeniu i opublikowaniu poufnych dokumentów Stolicy Apostolskiej nazwał ten akt przestępstwem i aktem godnym ubolewania. Papież zapewnił też, że zapoczątkowane przez niego reformy będą kontynuowane. Pytany, czy w Watykanie można napotykać opory wobec reform kard. Parolin podkreślił, że zmiany są zawsze trudne, ponieważ dotyczą one przezwyciężenia pewnej inercji.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję