Reklama

Kościół

Drugie urodziny IKJPII: sztuka teatralna „Hiob”, wykład George'a Weigla i rekrutacja na „JP2 Studies”

18 maja obchodzić będziemy drugą rocznicę powstania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie oraz 102. urodziny św. Jana Pawła II. W związku z tym przygotowujemy wyjątkowe wydarzenia: sztukę teatralną w reżyserii prof. Jarosława Kiliana na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Hiob” z udziałem studentów Angelicum oraz wykład George'a Weigla „Rozważania wokół watykańskiej Ostpolitik. Święty jako głowa państwa”. Zapraszamy też na drugą edycję interdyscyplinarnych rocznych studiów podyplomowych „JP2 Studies”.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

teologiapolityczna.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. „Hiob” Karola Wojtyły w reżyserii Jarosława Kiliana z udziałem studentów Angelicum - 18 maja, godz. 18.30 // Kościół św. Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie

Na podstawie biblijnej Księgi Hioba dwudziestoletni Karol Wojtyła stworzył poruszającą medytację nad ludzkim losem, reinterpretując historię człowieka z ziemi Uz w duchu chrześcijańskiej nadziei. Podczas kursu organizowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II studenci Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu analizowali ten dramat i przygotowywali się do jego wystawienia pod okiem prof. Kiliana.

Podziel się cytatem

Reklama

Przedstawienie, które odbędzie się w drugą rocznicę powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, rozpocznie się o godz. 18.30 w kościele św. Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Wstęp wolny – zapraszamy!

Reklama

Karol Wojtyła przez wiele dziesięcioleci był związany z teatrem jako krytyk, eseista, filozof-teoretyk i dramaturg. Jako młody student polonistyki w Krakowie, w czasie II wojny światowej w 1941 roku współtworzył z Mieczysławem Kotlarczykiem Teatr Rapsodyczny. Był nie tylko jednym z czołowych aktorów tego teatru, ale także przyczynił się do ukształtowania jego głównych idei, co przygotowało go także do przyszłej posługi duszpasterskiej.

Bolesław Taborski, tłumacz „Hioba” na język angielski o przyszłym papieżu mówił tak: Karol Wojtyła jako dramaturg nie był nikomu dłużny i konsekwentnie budował własną wizję dramatu ludzkiej egzystencji: wizję miejsca człowieka na ziemi w Bożym planie stworzenia.

Prof. Jarosław Kilian jest historykiem sztuki i reżyserem teatralnym. Był stypendystą British Council i Departamentu Stanu USA. Jako reżyser teatralny szkolił się pod kierunkiem Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku jest dyrektorem Teatru Lalka w Warszawie. Reżyserował opery, spektakle plenerowe, sztuki dla dzieci, a przede wszystkim przedstawienia sceniczne europejskich i polskich arcydzieł: Moliera, Williama Szekspira, Juliusza Słowackiego i Aleksandra Fredry.

Organizatorami spektaklu są Instytut Kultury św. Jana Pawła II oraz Instytut Polski w Rzymie. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Reklama

2. Wykład George'a Weigla: Rozważania wokół watykańskiej Ostpolitik. Święty jako głowa państwa - 16.30 // Aula Minor na Angelicum

Link do transmisji:

Jaki wpływ wywarła na Kościół w Europie Środkowo-Wschodniej watykańska Ostpolitik lat 60. i 70. XX wieku? Jak rozumieć relacje Watykanu z Chinami i sytuację tamtejszych chrześcijan? Na czym opiera się dyplomacja Stolicy Apostolskiej i czy mamy szansę uzyskać choć minimalny wgląd w jej meandry? Według George’a Weigla odpowiedź na to ostatnie pytanie wymaga trzech kroków wstecz: najpierw do roku 1870, potem do 1929, a na koniec do 1962. Taka retrospekcja pozwoli również bardziej świadomie stanąć w obliczu pierwszych, niezwykle aktualnych dziś zagadnień. Refleksje poprowadzi najbardziej rozpoznawalny na świecie biograf Jana Pawła II.

3. Rekrutacja na „JP2 Studies”

Od 18 maja zapraszamy do zapisów na drugą edycję Studiów Janopawłowych (JP2 Studies) – roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II. Zajęcia odbywają się w języku angielskim na słynnej rzymskiej uczelni – na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie – gdzie Karol Wojtyła napisał swój doktorat. Wśród wykładowców są m.in. Cezary Binkiewicz OP, Michał Gierycz, Francis R. Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Michael Nazir-Ali, George Weigel.

– Zdecydowałam się na JP2 Studies, ponieważ poprzez nauczanie Jana Pawła II chcę nauczyć się patrzeć na człowieka oczami miłości – tak jak on” – to słowa jednej z uczestniczek programu „Studiów Janopawłowych”

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, a zarazem jeden z wykładowców „JP2 Studies”. – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.

Podziel się cytatem

Reklama

– Można powiedzieć, że studia nad myślą Jana Pawła II wracają do swojego źródła. Myślę że wybór Angelicum jest niesłychanie cenny i ważny dla całej inicjatywy. Oczywiście istotne jest również, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II umiejscowiony został w Rzymie, ponieważ w ten sposób ma możliwość oddziaływania międzynarodowego. Na uniwersytecie Angelicum, od samego początku uczą się przyszli biskupi, przyszli kardynałowie z całego świata – mówi Jarosław Kupczak OP, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, wybitny znawca teologii Jana Pawła II, także wykładowca „JP2 Studies”

Reklama

– Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – mówi dr Dariusz Karłowicz, dyrektor programowy Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.

Reklama

Więcej informacji dla zainteresowanych studiami pod adresem: JP2studies@pust.it

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

2022-05-17 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prywatne zapiski Navarro-Vallsa

2024-03-28 13:51

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 56-57

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/Wyd. Jedność

Joaquin Navarro-Valls i św. Jan Paweł II

Joaquin Navarro-Valls i św. Jan Paweł II

O świadectwie jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II opowiada redaktor książki Moje lata z Janem Pawłem II... Diego Contreras.

Włodzimierz Rędzioch: Panie Profesorze, jakie wspomnienia i notatki pozostawił Joaquín Navarro-Valls?

Diego Contreras: To są notatki, które Navarro-Valls robił w latach, gdy był rzecznikiem Jana Pawła II, i w miesiącach spędzonych z Benedyktem XVI. Nie jest to prawdziwy pamiętnik – w rzeczywistości nie ma w nim wielu momentów pontyfikatu. Adnotacje dotyczą głównie spotkań z Janem Pawłem II. Kiedy Navarro-Valls skończył pracę w Watykanie, amerykański wydawca poprosił go o napisanie pamiętnika. Navarro-Valls podjął próbę, korzystając z tych notatek, ale szybko zrezygnował, gdyż zdał sobie sprawę, że jest to zadanie, które wymaga więcej pracy, niż sobie wyobrażał, a w tamtych latach chciał wrócić do medycyny.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję