Reklama

Niedziela Legnicka

334 Spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

"Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej", taki tytuł nosiło wystąpienie podczas 334 spotkania DLP’90, wygłoszone 19 maja 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez prof. dr hab. Grzegorza Niemyjskiego.

[ TEMATY ]

Legnica

artysta

DLP'90

Niemyjski Grzegorz

ks. Piotr Nowosielski

Gościa spotkania, przedstawił – a właściwie przypomniał zgromadzonym – mec. Stanisław Andrzej Potycz Przewodniczący Kapituły DLP’90.

Pan Grzegorz jest legniczaninem. Artystą rzeźbiarzem i malarzem. W Legnicy, możemy spotkać jego prace np. na legnickim Rynku, czy też Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru. Obecnie jest dziekanem Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego prace prezentowane są na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Tytuł wykładu – w którym zawarł fragment piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” - nawiązywał do tęsknoty autora do ogrodu Eden – spotkania ludzi z Bogiem, ale i ich grzechu.

- Ogród kultury, sztuki który powinniśmy uprawiać w Kościele, powinien być nawiązaniem do piękna tego biblijnego ogrodu Eden – mówił autor - Unikam słowa „Sztuka sakralna”, bo niekoniecznie twórczość musi być tylko sakralna, spotykana tylko w świątyni, ale mówię o sztuce religijnej.

Tu autor wystąpienia, powołał się na zapis z Konstytucji o świętej liturgii „Sacrosanctum concilium”, Soboru Watykańskiego II, w której Rozdział VII poświęcony jest zagadnieniom obecności sztuki w Kościele. Np. w nr. 122 czytamy m.in. „Do najszlachetniejszych osiągnięć ludzkiego talentu słusznie zalicza się sztuki piękne, zwłaszcza sztukę religijną i jej szczyt, a mianowicie sztukę sakralną. One ze swej natury nastawione są na nieskończone piękno Boże, które mają w jakimś stopniu wyrazić ludzkimi środkami. Tym bardziej są oddane Bogu i wyrażaniu Jego czci i chwały, im usilniej zmierzają wyłącznie do tego, aby skutecznie zwracać ku Bogu ludzkie serca”.

Jest więc mowa o sztuce religijnej, a jej „szczytem” jest sztuka sakralna.

A w nr 127 mamy: „Wszyscy zaś artyści, którzy kierując się twórczym natchnieniem, pragną się przyczyniać do szerzenia chwały Bożej w Kościele świętym, niech zawsze pamiętają, że chodzi tu o pewnego rodzaju naśladowanie Boga Stwórcy i o tworzenie dzieł służących kultowi katolickiemu, zbudowaniu wiernych i pogłębieniu ich pobożności oraz formacji religijnej”.

Reklama

Wystąpienie urozmaicone było licznymi przykładami sztuki religijnej, podejmowanej przez przedstawicieli środowiska artystycznego, nie zawsze będących ludźmi wierzącymi. Zaprezentował przykłady prac artystów, organizowane warsztaty artystyczne, a także współczesnych mecenasów sztuki, którzy inspirują artystów do wyrażenia swoich przeżyć w ich pracach (Np. w Legnicy śp. Bernard Marek Adamowicz, który zaprosił medalierów do swoistej rozmowy z Janem Pawłem II”).

Autor stwierdził, że nie brakuje dzisiaj wielu już młodych, wrażliwych ludzi, którzy wyrastają i pochodzą z różnych środowisk, a w spotkaniu ze sztuką religijną jest to często dla nich zaskoczenie a zarazem budzi zainteresowanie.

Przedstawił też kilka pomysłów i przykładów, powiązania tradycyjnej sztuki sakralnej ze współczesnością.

- Oddychajmy Ewangelią w przestrzeni naszego życia, także przez różnorodną twórczość płynącą z wiary. Pielęgnujmy Ogród - Kościół, aby mimo naszych słabości, niedoskonałości stał się miejscem spotkania z Bogiem – apelował prelegent.

Po wystąpieniu profesora, rozwinęła się ożywiona dyskusja, na temat poziomu kultury w obecnym społeczeństwie, o podejmowaniu działań edukacyjnych młodego pokolenia i jego związku z kulturą wyższą, o braku/obecności sztuki religijnej w przestrzeni publicznej, czy też współczesnego mecenatu.

Spotkanie zakończyło się modlitwą o rychłą beatyfikację sługi Bożego księcia Henryka II Pobożnego, którą odmówił kapelan Duszpasterstwa ks. prof. Bogusław Drożdż.

  

   

2022-05-22 21:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję