Reklama

Niedziela Częstochowska

Damian Stayne do kapłanów: Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności z sobą

Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”, jest głównym prowadzącym Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w dniach 31 maja – 2 czerwca.

Tematyka triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W pierwszym spotkaniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w intymności Boga”.

Rozpoczynając spotkanie modlitewne, abp Wacław Depo, przypomniał, że kapłani „muszą być posłuszni natchnieniom Ducha Świętego”. – Jesteśmy tutaj, aby wzrastać w intymności Boga – podkreślił metropolita częstochowski.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup poprosił kapłanów, by modlili się o dar nowych powołań kapłańskich. – Potrzebna jest ufna modlitwa o dar wierności w łasce dla nas samych – wskazał i dodał: – Naszym zadaniem jest ufna modlitwa do Ducha Świętego.

Damian Stayne mówiąc o intymności z Bogiem poprzez Najświętszą Eucharystię, pytał: – Kto z nas żyje tą tajemnicą aż do tego, czego pragnie od nas Bóg? Wyjaśnił, że „intymność dotyka serca”. – Ona oznacza najgłębsze miejsce, wnętrze. Kiedy nie dajesz serca, nie ma intymności – mówił.

– Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności między Jego Sercem i naszym sercem – podkreślił i zaznaczył, że „poszukiwanie intymności z Bogiem w Eucharystii ma dwa aspekty, są nimi: pokora i pragnienie”.

Stayne zacytował również słowa św. Augustyna: „Im więcej pragnienia rozszerza serce, tym bardziej jesteśmy gotowi na przyjęcie Boga”.

Mówiąc o pragnieniu bliskości z Chrystusem Eucharystycznym, przypomniał słowa Psalmu 63: „Boże, Ty, Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało, jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody”. – Trzeba mieć to pragnienie psalmisty – zaznaczył.

Ewangelizator podkreślił, że „przeszkodą do osiągnięcia tej intymności jest brak pokory, gdy brakuje nam poczucia bycia niegodnymi, oraz brak nadziei i wiary oczekującej”. – Musimy uświadomić sobie, że Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. Trzeba mieć wiarę oczekującą, głęboką uważność serca. Potrzebujemy większego serca – kontynuował.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Damian Stayne zaapelował do kapłanów o ożywienie katechezy eucharystycznej. – Ludzie pragną widzieć kapłanów rozpalonych przy ołtarzu – podkreślił i powtórzył za Benedyktem XVI, że „jedynymi chrześcijanami, jacy pozostaną na świecie, to będą mistycy”.

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas spotkania modlitewnego śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

W kolejne dni triduum Damian Stayne wygłosi konferencje nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego” (1 czerwca) i „Wzrastać w radości świętości” (2 czerwca).

Pierwsze Triduum dla kapłanów archidiecezji częstochowskiej odbyło się w dniach 17-19 czerwca 2020 r. przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast w 2021 r., w dniach 19-21 maja, triduum kapłańskie odbyło się pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b).

2022-05-31 22:52

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damian Stayne: ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiątnicy

Kapłani archidiecezji częstochowskiej w dniach 31 maja - 2 czerwca uczestniczą w Triduum kapłańskim przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Konferencje do kapłanów głosi Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”. Tematyka Triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W drugim dniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego”.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. A błogosławioną ogłoszona będzie w roku szczególnie dedykowanym osobom konsekrowanym. O nowej polskiej błogosławionej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego

27 września 2015 r. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św., podczas której zostanie beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863 – 1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję