Reklama

Niedziela Częstochowska

Damian Stayne: ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiątnicy

Kapłani archidiecezji częstochowskiej w dniach 31 maja - 2 czerwca uczestniczą w Triduum kapłańskim przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Konferencje do kapłanów głosi Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”. Tematyka Triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W drugim dniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego”.

Otwierając spotkanie modlitewne abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał kapłanom, że „zadaniem naszej ewangelizacji jest głoszenie nie tylko Ewangelii, ale proces naszego wewnętrznego związania z Jezusem”. – Prośmy, aby Duch Święty umocnił naszą wiarę – zachęcił arcybiskup.

Podczas konferencji Damian Stayne wskazał, że „w chrześcijaństwie chodzi o przyjęcie Miłości. Bóg pierwszy nas umiłował”. – Dla nas przygotowane są dzieła Ducha Świętego. Nie chodzi o to, co robię, ja muszę poddać się Duchowi Świętemu – podkreślił.

Karol Porwich/Niedziela

– Tylko miłość przynosi radość – kontynuował Stayne i powtórzył za św. Tomaszem z Akwinu: „Radość jest najbardziej szlachetnym działaniem, zadaniem chrześcijanina”.

Również za św. Pawłem Apostołem z Listu do Efezjan zachęcił: „Nieustannie napełniajcie się Duchem Świętym”.

Ewangelizator wskazał na przykład Maryi. – Ona w doskonały sposób przyjęła Ducha Świętego w Zwiastowaniu, a potem ponownie w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja uczy nas, że trzeba ciągle otwierać się na Ducha Świętego – powiedział i dodał: – Niesamowita jest radość w Duchu Świętym.

– Łaska radości może zmienić wszystko. Wielu mistyków czuło w modlitwie niepohamowany głód. Problemem naszym jest to, że nie prosimy o wiele. Święci wiedzieli, że Bóg chce dać wiele dlatego mieli wielkie pragnienie. Bóg daje nam według naszych pragnień. Ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiątnicy – wołał Damian Stayne.

Karol Porwich/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II podkreślił, że „potrzebna jest kultura Pięćdziesiątnicy, która jest jedynie zdolna uczynić płodną cywilizację miłości i zgodnego współistnienia między narodami”. – Nie przestawajcie przyzywać niezmordowanie i z żarliwym naleganiem: „Przyjdź, Duchu Święty! Przyjdź! Przyjdź!” – cytował św. Jana Pawła II.

Reklama

Zaznaczył również: „Jeśli jesteś otwarty na przyjęcie Ducha Świętego musisz być gotowy na to, że będą cię oczerniać. Trzeba kochać tych, którzy nas oczerniają”.

– Gdzie jest moc Ducha Świętego objawiającego się w moim życiu? – pytał Stayne i zawołał, aby „nie stawiać granic Duchowi Świętemu”. – Bóg daje wielką łaskę tym, którzy są jej bardzo głodni – podkreślił.

Podczas spotkania modlitewnego śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

2022-06-01 22:53

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie Te Deum Laudamus

Rok 2016 to 1050. rocznica Chrztu Polski. Wydarzenie sprzed ponad tysiąclecia miało znaczący wpływ na rozwój naszego kraju i jego obecną pozycję na świecie. Dziś, w wolnym kraju, Polacy świętują jubileusz dołączenia kraju Mieszka do chrześcijańskiej Europy. Zdecydowanie inna atmosfera towarzyszyła obchodom Millenium Chrztu. Toczono wówczas spór o kształt jubileuszu: czy mamy świętować tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy państwowości polskiej? Władze nie wyraziły zgody na przyjazd papieża Pawła VI do Częstochowy, a peregrynacja kopii Cudownego Obrazu odbywała się często w dramatycznych okolicznościach. Mimo wszystko Jasna Góra stała się centrum obchodów Millenium.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

„Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej

2023-01-27 07:13

[ TEMATY ]

rocznica

Adobe Stock

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie

70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia i długoletnich kar więzienia. Było to jedno z najbardziej brutalnych uderzeń w Kościół katolicki w okresie stalinowskim.

W 1948 r. dyktatura komunistyczna likwidowała ostatnie niezależne od jej wpływów środowiska polityczne. Po zniszczeniu Polskiego Stronnictwa Ludowego i przymusowym zjednoczeniu Polskiej Partii Socjalistycznej z Polską Partią Robotniczą oraz niemal całkowitym rozbiciu zbrojnego podziemia antykomunistycznego jedyną niezależną siłą społeczną pozostawał Kościół. Stopniowo eliminowano religię z nauczania szkolnego. Władze w coraz bardziej otwarty sposób łamały postanowienia porozumienia zawartego z episkopatem w 1950 r. Wciąż jednak nie przystępowano do otwartego i brutalnego ataku wobec najważniejszych przedstawicieli Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję