Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy

Przed 25 laty, 2 czerwca 1997 r., do Legnicy z wizytą apostolską przybył papież Jan Paweł II. Najpierw został powitany na legnickim lotnisku, i przy ołtarzu polowym, w gronie ponad 300 tys. uczestników sprawował Eucharystię.

Po 25 latach, o tej samej porze kiedy św. Jan Paweł II przybył do Legnicy, rozpoczęła się dziękczynna liturgia Mszy św., pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Do udziału w niej zostali zaproszeni uczniowie szkół papieskich i katolickich z terenu diecezji, oraz szkoły z terenu miasta. Koncelebransami byli księża katecheci, a także przełożeni seminarium oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, w większości będący ćwierć wieku temu uczestnikami spotkania ze św. Janem Pawłem II.

Msza św. sprawowana była w legnickim kościele pw. św. Wojciecha, do którego budowy wykorzystano konstrukcję ołtarza polowego z wizyty papieskiej. W kościele znajduje się także fotel, ambonka i ołtarz przy którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię i szereg innych pamiątek po tej wizycie. Przed Mszą św. przypomniano kilka obrazów i słowa papieża wypowiedziane w Legnicy, a w liturgii słowa, wykorzystano teksty sprzed 25 lat.

Odnosząc się do homilii papieskiej, w której Jan Paweł II mówił m.in. o wspólnocie Kościoła ożywionej obecnością Ducha Świętego: „Dzieje Apostolskie dają świadectwo, że chrześcijanie od początku trwali na modlitwie, na słuchaniu słowa Bożego i na łamaniu chleba, czyli liturgii eucharystycznej (por. Dz 2, 42). W ten sposób codziennie powracali do Wieczernika, do tej chwili, gdy Chrystus ustanowił Eucharystię. Od tego momentu Eucharystia stała się zaczynem nowej budowy”. W nawiązaniu do nich Biskup legnicki mówił: - Dzisiaj też znaleźliśmy się na nowo w Wieczerniku, w Wieczerniku Papieskim. Przypomnieliśmy sobie wydarzenia sprzed 25 laty, ale nie po to by tylko powspominać, ale by zasiać na nowo ziarno, by przynieść plon. I to odnosi się do każdego ucznia, nauczyciela do każdego z nas. Udział w słuchaniu Słowa, łamaniu Chleba, staje się naszym powrotem do Wieczernika, a w ten sposób takie spotkanie jak nasze, staje się zaczynem nowej budowy – mówił bp Siemieniewski.

Reklama

- Wielkie nauczanie św. Jana Pawła II, wielki zasiew ziarna jego słowa, wielkie spełnienie tego, o czym słyszeliśmy dziś z Pisma św.: „Jesteście rolą Bożą” (1 Kor 3,9) Przyjmijcie zasiew ziarna słowa - i tego słowa Apostołów Pana Jezusa i tego słowa św. Jana Pawła II - i wydajcie wszelki plon życia i Bożej sprawiedliwości – zachęcał Biskup legnicki.

Po Mszy św. poczty sztandarowe, uczniowie, delegacje szkół wraz dyrektorami, nauczycielami i katechetami, przeszli ulicami miasta do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Tu, uczniowie II LO z Lubina, pod kierunkiem dr Małgorzaty Piotrkowskiej-Dańkowskiej, zaprezentowali przedstawienie pt. „Wy jesteście moją nadzieją” w oparciu o słowa św. Jana Pawła II.

- Tego typu spotkanie jest bardzo potrzebne. Teraz, kiedy po okresie pandemii możemy znowu spotkać się osobiście, możemy doświadczyć swojej obecności, podać sobie rękę, jest to bardzo potrzebne i ważne. Wspominamy przecież św. Jana Pawła II, który dla młodego człowieka jest już postacią historyczną, ale chcemy przekazać, że jego dziedzictwo, co nam zostawił, przekazał, jest wciąż aktualne i żywe. Chcemy to jest w nas, w odniesieniu do Jana Pawła II, przekazywać młodemu pokoleniu, by nie była to tylko pamięć, historia, ale żeby to wszystko wypełniało naszą codzienność tu i teraz, kiedy przyszło nam żyć - mówi ks. Jarosław Kowalczyk dyrektor Wydziału Katechetycznego podsumowując to wydarzenie z udziałem młodych ludzi.


  


2022-06-03 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niełatwe zadanie

Niedziela małopolska 43/2020, str. III

[ TEMATY ]

malowanie

pisanie ikon

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski poświęcił ikonę św. Jana Pawła II

Metropolita krakowski poświęcił ikonę św. Jana Pawła II

Ikona powstawała ponad rok. Piętnastoosobowa grupa pracowała nad realizacją dzieła i modliła się, bo jak przekonuje o. Zygfryd Kot SJ, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”: – Nie da się ikony namalować bez modlitwy.

W Krakowie ikonopisarze z Grupy Lumen stworzyli ikonę św. Jana Pawła II, która zostanie przekazana wspólnocie z Homs w Syrii. Ojciec Zygfryd wyjaśnia, że wszystko zaczęło się od ofiarowania, przez Śląską Szkołę Ikonograficzną, ikony Matki Bożej namalowanej z inicjatywy Marii i Jarosława Bobulskich. Teraz wraz z proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu (prowadzonej przez jezuitów) chcą ofiarować kolejną ikonę do odbudowywanej katedry w Homs.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję