Reklama

Niedziela Częstochowska

Oratorium Jak Ojciec i Syn

Piękno jest kształtem miłości, zwłaszcza muzyka i śpiew – powiedział Niedzieli abp Wacław Depo.

2022-06-16 00:01

Marian Florek

W częstochowskiej bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny15 czerwca Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonał oratorium Jak Ojciec i Syn, poświęcone dwóm gigantom polskiej historii – św. Janowi Pawłowi II i bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Wdzięczność

Nim słuchacze zatopili się w kaskadzie dźwięków orkiestry, chóru i solistów, byli świadkami miłej uroczystości. W podzięce za 10 lat posługi częstochowskiemu Kościołowi, abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski, otrzymał oryginalny upominek. – „Jest to brązowy odlew Cały Naród pod Twoją obronę, autorstwa Karoliny Ściegiennej. Dzieło wyraża myśl kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że ziemia polska jest „gniazdem orłów” dla przyszłych pokoleń, i zachęcał, aby w ramionach Jasnogórskiej Pani, najlepszej Matki i Królowej Polski, szybować wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła. Niech w pasterskiej posłudze Księdza Arcybiskupa spełniają się te duchowe pragnienia Prymasa Tysiąclecia, który podrywał naród polski ku niebu, wskazując, szczególnie młodym ludziom, że muszą mieć coś z orłów i śmiało szybować ku przyszłości” – napisali w liście organizatorzy koncertu – Roman Kryst i Jan Szyma.

To było grane

Jakie były inspiracje do skomponowania oratorium? Włodzimierz Krawczyński wielokrotne uczestniczył w spotkaniach z Ojcem Św. Janem Pawłem II, nie tylko jako pielgrzym, ale przede wszystkim jako dyrygent chórów na papieskich Mszach św. To doświadczenie podpowiedziało mu najodpowiedniejszą strukturę kompozycyjną dzieła. W stałe części Missa brevis wplecione zostały pieśni skomponowane do wierszy Tadeusza Szymy, które ułożyły się w chronologiczny ciąg wydarzeń z życia obu świętych. Muzyka znakomicie tłumaczy wymowę tekstów poety, opierając się na elementach polskiej twórczości ludowej i pobrzmiewając klimatem pieśni kościelnych. Dzieło Jak Ojciec i Syn rozpoczyna się od Homagium i kończy przejmującym „tutii” Santo Subito.

Reklama

Wrażenie

– Piękno jest kształtem miłości, zwłaszcza muzyka, śpiew, a szczególnie treści dzisiejszego koncertu, które przypomniały nam postać św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. One rzeczywiście pokazują to, że warto żyć dla miłości, którą Pan Bóg zaszczepił w nasze serca. Czy dzisiaj jesteśmy arcybiskupami, kapłanami czy wiernymi, którzy uwierzyli Chrystusowi i są artystami, wszyscy, niezależnie od powołania, musimy przekazywać innym piękno, żeby trwało i przekształcało nasz świat – powiedział po zakończeniu koncertu abp Wacław Depo.

Kto? co?

Patronat honorowy: Województwo Śląskie, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, abp. Wacława Depo, metropolita częstochowski. Patroni medialni: TVP3, Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Jasna Góra, Gazeta Częstochowska. Partnerzy wydarzenia: Tauron, Maskpol. Organizator: Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Oratorium Jak Ojciec i Syn , muzyka Włodzimierz Krawczyński, opracowanie instrumentalne Tomasz Chmiel, słowa Tadeusz Szyma, wykonanie – Państwowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie o obchodach rocznicy wizyty Jana Pawła II

2022-06-28 15:44

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Święci od grzybów? Piotr i Paweł, jakich mniej znamy

2022-06-29 11:07

[ TEMATY ]

Św. Piotr i Paweł

Adobe.Stock

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er. zmarł między rokiem 64 a 67. Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10. zmarł między rokiem 64 a 67.

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er.
zmarł między rokiem 64 a 67.
Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10.
zmarł między rokiem 64 a 67.

Wykazy hagiograficzne wymieniają pod imieniem Piotr: 91 świętych i 31 błogosławionych, pod imieniem Paweł: 56 świętych i 20 błogosławionych. Ku czci Apostołów św. Piotra i św. Pawła wystawiono w Polsce ponad 300 kościołów. Dlaczego ich święto obchodzimy 29 czerwca? Kiedy pierwszy raz się spotkali? Co mają wspólnego z grzybami? Oto 10 ciekawostek o Świętych Apostołach.

29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jeden z nich został nazwany przez Jezusa „Opoką”, drugi zaś powołany na „Apostoła Narodów”. Zarówno jeden, jak i drugi ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona. W Rzymie, przed watykańską bazyliką znajdują się ich dwa posągi. Św. Piotr trzyma w rękach klucze, św. Paweł - miecz. Tradycja chrześcijańska wspomina, że byli zupełnie różni, ale łączyło ich jedno – miłość do Chrystusa i Jego Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Kongregacja ds. Kultu Bożego: "Desiderio desideravi" to tekst medytacyjny

2022-06-29 13:27

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

Dokument ten nie ma charakteru instrukcji ani dyrektorium: jest to raczej tekst medytacyjny, z żywym akcentem biblijnym, patrystycznym i liturgicznym, który dostarcza wielu bodźców do zrozumienia piękna płynącego z prawdy o celebracji liturgicznej - wyjaśnia watykańska Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w komentarzu do opublikowanego dziś listu apostolskiego "Desiderio desideravi", poświęconego formacji liturgicznej członków Kościoła.

Publikujemy treść komunikatu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję