Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Milionowa manifestacja

Ponad milion osób wzięło udział w manifestacji na rzecz rodziny - „Family Day” i przeciwko legalizacji wolnych związków. Przygotowały ją w Rzymie, pod hasłem „Więcej rodziny”, organizacje katolików świeckich przy poparciu hierarchii. Na życzenie Episkopatu Włoch nie wziął w niej jednak udziału żaden biskup. Było natomiast wielu księży. To oni właśnie, proboszczowie 25 tys. włoskich parafii, przesądzili o sukcesie inicjatywy, namawiając wiernych do przyjazdu do Rzymu.
Ponadtrzygodzinne spotkanie na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie w Rzymie wypełniły świadectwa rodzin i małżonków oraz muzyka. Na telebimie wyświetlony został film z nieznaną dotychczas wypowiedzią Jana Pawła II z 30 grudnia 1988 r.: „Musicie bronić rodziny. Nie można bronić jej, nie schodząc do jej korzeni, do jej najgłębszej natury” - powiedział wtedy Papież Polak. Tych słów zgromadzeni wysłuchali w ciszy, aby po zakończeniu nagrodzić je głośnymi brawami i owacjami.

Brazylia

Konferencja biskupów kontynentu

O dużej roli i szerokim polu pracy dla świeckich mówią uczestnicy trwającej obecnie w brazylijskiej Aparecidzie V Konferencji Generalnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zdaniem biskupów, świeccy mogą odegrać ważną rolę w zwalczaniu ubóstwa, będącego jednym z głównych problemów.
Wielu mówców i dyskutantów zwraca uwagę, że problemem nie jest sama bieda, lecz nierówności społeczne. Brazylijski socjolog José Luis Guadalupe zauważył, że „największy katolicki kontynent świata jest jednocześnie kontynentem o największej nierówności na świecie”. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba mieszkańców Ameryki Łacińskiej wzrosła o 70 proc., podczas gdy katolików - o 67 proc., a kapłanów - o 44 proc. „Jest to problem poważny i konkretny.”
W Ameryce Łacińskiej żyje 209 mln biednych, co stanowi 40 proc. mieszkańców tego kontynentu.
V Konferencja Generalna Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie zakończy się 31 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Zjazd polskich szkół

Doroczna pielgrzymka uczniów szkół polskich w USA odbyła się 13 maja w Amerykańskiej Częstochowie. Było to związane z Dniem Matki, ustanowionym w1914 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych w drugą niedzielę maja.
Mszy św. przewodniczył ks. Bronisław Wielgus - kapelan Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA. Słowo Boże wygłosił prowincjał Zakonu Paulinów w Ameryce o. Krzysztof Wieliczko. Prezes Centrali Polskich Szkół - Dorota Andraka przywitała zgromadzonych uczniów, rodziców i pedagogów. Popłynęły również szczere i serdeczne życzenia pod adresem wszystkich matek. Po wspólnej modlitwie uczniowie z poszczególnych szkół, obecnych na corocznej pielgrzymce w duchowej stolicy Polonii, zaprezentowali program artystyczny. Ojcowie Paulini, którzy od przeszło pięćdziesięciu lat posługują w Amerykańskiej Częstochowie, ze wzruszeniem towarzyszyli pielgrzymom podczas tej słonecznej majówki.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Australia

Hymn ŚDM 2008

Przyjęcie siły - tak brzmi nazwa oficjalnego hymnu Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w dniach 15-20 lipca 2008 r. w Sydney. Hymn napisał piosenkarz i gwiazda muzyki pop Guy Sebastian. Dla australijskiej młodzieży jest postacią kultową. Od czterech lat jego piosenki znajdują się na pierwszych miejscach list przebojów. - Potrzebowaliśmy pieśni, która zainspiruje młodych ludzi z całego świata, aby zanieśli przesłanie Chrystusa na koniec świata - powiedział podczas prezentacji hymnu w Sydney bp Anthony Fisher, koordynator ŚDM. Dodał, że dla wielu ludzi z północnej półkuli Australia leży właśnie na końcu świata.
Na 15 miesięcy przed ŚDM wpłynęło już do organizatorów ponad 65 tys. zgłoszeń od młodych ludzi z całego świata, najwięcej - z USA (23 tys.) i z Australii (15 tys.), a także z Kanady i Niemiec. Swoją obecność na spotkaniu z młodymi całego świata zapowiedział Benedykt XVI.

Ludzie

O. Jerzy Jacek Twaróg

Został nowym rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. O. Jacek Twaróg OFM urodził się w 1967 r. Święcenia przyjął w 1993 r. Od 11 lat pracuje w Argentynie, pełniąc obowiązki przełożonego - gwardiana wspólnoty, a także sekretarza dotychczasowego Rektora PMK w Argentynie.
PMK w Argentynie erygował 4 maja 1951 r. abp Józef Gawlina, protektor emigracji polskiej. Jej pierwszym rektorem był ks. Aleksander Michalik SVD.
Po śmierci ks. Michalika w 1960 r. rektorem został o. Łucjan Łuszczki, bernardyn, a w 1971 r. - o. Mieczysław Grzybowski. Od września 1996 r. obowiązki rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie pełnił o. Herkulan Wróbel, bernardyn, który odwiedził wszystkich polskich księży w Argentynie, jak również polskie siostry zakonne. Sporządził statystykę duchowieństwa polskiego w Argentynie i zorganizował w Martin Coronado jedenaście Zjazdów Księży i Sióstr Polskich pracujących w Argentynie.

Krótko

Pierwsze damy Polski i Rosji spotkały się 13 maja w Petersburgu i wspólnie otworzyły Dom Polski. Nie oznacza to jednak przełamania lodów we wzajemnych stosunkach, bo żona prezydenta Władimira Putina - Ludmiła nie ma wpływu na swojego męża.

Jaka będzie nowa eurokonstytucja i jaki będzie system podejmowania decyzji w nowym traktacie konstytucyjnym? W Berlinie spotkali się negocjatorzy z 27 państw UE. Polska chce np. zmiany systemu podejmowania decyzji i w ostatnim czasie zyskała sojusznika u naszych południowych sąsiadów - Czechów, którzy także chcą, aby ten punkt był włączony do dyskusji nad nowym traktatem.

Co dalej z amerykańską tarczą antyrakietową, której elementy miałyby być umieszczone w Czechach i Polsce. Wstępne rozmowy polsko-amerykańskie toczą się. Gorąco także na linii Waszyngton - Moskwa. W stolicy Rosji przebywała amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Nie udało się jej przekonać Rosjan, którzy nadal są przeciw.

16 maja nowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy przejął władzę nad krajem z rąk dotychczasowego prezydenta Jacques’a Chiraca. Komentatorzy są zgodni - Francję czekają poważne zmiany.

Dwudniowy szczyt Unia Europejska - Rosja odbył się 17 i 18 maja w Samarze. Polskę najbardziej interesowało nadal niezniesione rosyjskie embargo na mięso oraz polityka energetyczna Kremla.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, która od 1917 r. była podzielona na część rosyjską i zagraniczną, zjednoczyła się. Akt miał miejsce 17 maja br. w Moskwie.

Pierwiosnki dialogu między obydwoma państwami koreańskimi. 17 maja granicę między Koreą Płd. a Koreą Płn. po raz pierwszy od 56 lat przejechał pociąg.

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję, że ojcowie będą mogli wykorzystać 6 z 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego, który przysługuje matce po urodzeniu dziecka.

Organizacje katolickie w USA domagają się zaprzestania wykorzystywania zdjęć z Matką Teresą z Kalkuty przez Hillary Clinton w jej kampanii wyborczej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję