Reklama

Kościół

Bp Jeż: Nie ma szczęścia bez pokoju

„Nie ma szczęścia bez pokoju ani w skali międzynarodowej, ani też szczęścia w naszych rodzinach i w nas samych. Pokój na świecie jest największym dobrem człowieka i całej ludzkości” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

Biskup w homilii podkreślił, że obecnie szczególnie namacalnie przeżywamy to, co się dzieje w Ukrainie, ale nie możemy też zapominać o ofiarach wojen i konfliktów w Afryce czy w Syrii, w której od 2011 roku cały czas toczy się wojna.

„Niedawno tamtejszy Nuncjusz Apostolski podkreślał, że sami Syryjczycy stracili już wszelką nadzieję na poprawę sytuacji. Co gorsza, wiedzą, że o Syrii już się nie mówi, zostali zapomniani przez wspólnotę międzynarodową. Jest już całe pokolenie dzieci w Syrii, które nie pamięta czasów pokoju, znają tylko wojnę” – dodał.

Biskup diecezjalny mówił także, że obecnie w świecie prowadzona jest również wojna bez używania broni i sił militarnych. To wojna „w białych rękawiczkach” będąca ustawicznym prześladowaniem.

„Różne raporty stwierdzają jasno, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie. Papież Franciszek wielokrotnie ostrzegał przed prześladowaniem przebranym w szaty wysokiej kultury i oświecenia, określającym siebie jako nowoczesność i postęp. Prześladowaniem w białych rękawiczkach nazwał Ojciec Święty sytuację, gdy ktoś prześladowany jest nie bezpośrednio za to, że wyznaje Chrystusa, ale za to, że promuje wartości ewangeliczne”.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że wszelkie struktury i wysiłki ludzkie na rzecz pokoju są ważne i potrzebne, ale nie są wystarczające, by sprowadzić pokój na ludzkość, a zwłaszcza, żeby pokój zapanował w sercach ludzi.

„Pokój to nade wszystko dar Boży. Chrystusowy pokój zmierza przede wszystkim do zmiany człowieka, do zmiany jego myślenia i działania. Przemoc i wojny wyrastają właśnie w pierwszym rzędzie na bazie nieładu moralnego, nieładu serca”.

Bp Andrzej Jeż mówił też w homilii jak ważna jest praca nad sobą, wyznawanie wiary, kierowanie się Ewangelią w swoich decyzjach, w swoim myśleniu.

„To jest właśnie lekarstwo dla poranionego przez zło człowieka i świata. Ewangeliczny pokój to pojednanie z Bogiem dokonane w Jezusie Chrystusie; to pokój, który odbudowuje jedność człowieka i zwraca mu wewnętrzne bezpieczeństwo” – mówił kaznodzieja.

Hasłem tygodniowego odpustu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej są słowa „Z Maryją niesiemy ludziom Chrystusowy pokój”. Odpust w tarnowskim sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej zakończy się w niedzielę.

2022-07-16 19:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: 10. rocznica sakry bp. Jeża

Dziś przypada 10. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Diecezjanie modlą się za swojego Pasterza podczas Mszy świętych w parafiach.

„Zachęcamy wszystkich do modlitwy. Jest ona potrzebna biskupowi Andrzejowi także z racji na to wielkie dzieło, które rozpoczął. To V Synod Diecezji Tarnowskiej” - mówi ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję