Reklama

Aspekty

Odbudowa domu parafialnego w Jakubowie

Przeszło rok temu, w nocy z 3 na 4 maja 2021 r., doszło do pożaru zabytkowej plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie. O tym jak postępują prace przy odbudowie specjalnie dla Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej opowiada kustosz ks. kan. Stanisław Czerwiński.

[ TEMATY ]

pożar

plebania

Jakubów

odbudowa

Karolina Krasowska

Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński dziękuję wszystkim darczyńcom za pomoc w odbudowie

Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński dziękuję wszystkim darczyńcom za pomoc w odbudowie
2022-07-20 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos Śląska odzyskał swój blask

Niedziela wrocławska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

odbudowa

organy Englera

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Inauguracyjne Te Deum zagrał włoski wirtuoz prof. Lorenzo Ghielmi

Inauguracyjne Te Deum zagrał włoski wirtuoz prof. Lorenzo Ghielmi

Po prawie 46 latach znowu zabrzmiał „Głos Śląska” – Organy Englera w bazylice garnizonowej we Wrocławiu. Ich rekonstrukcja była największą tego typu odbudową na świecie po II wojnie światowej!

Oryginalne barkowe organy z XVIII wieku były najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Zbudowane przez mistrza w latach 1750-61 spłonęły doszczętnie w pożarze 9 czerwca 1976 r. 11 lat temu miasto Wrocław postanowiło odbudować instrument. Odtworzone zostały przez najlepszych specjalistów na świecie nie tylko w najwierniejszy sposób, ale również taką samą techniką, jak oryginał. Koszt to 20 mln z budżetu Wrocławia i 2 mln od darczyńców. Teraz to monumentalne dzieło odzyskało dawny blask. – Miasto Wrocław i bazylika św. Elżbiety przeżywają niezwykłe wydarzenie: jesteśmy świadkami poświęcenia odbudowanych XVIII-wiecznych organów Englera. Od dnia dzisiejszego Głos Śląska będzie rozbrzmiewał w jednej z najpiękniejszych świątyń Dolnego Śląska na chwałę Bogu i na pożytek ludzi – mówił 27 stycznia abp Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego i metropolita białostocki.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję