Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kompas życia Pawła. Letnia Szkoła Biblijna

Wokół listów św. Pawła koncentrowała się tegoroczna 6. edycja Letniej Szkoły Biblijnej u oo. dominikanów w Ustroniu Hermanicach.

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Biblijna

Dominikanie Hermanice

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej wsłuchani w wykład ks. Kowalskiego.

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej wsłuchani w wykład ks. Kowalskiego.

Spotkania trwające blisko tydzień poprowadził ks. dr hab. Marcin Kowalski – jedyny Polak, który jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej decydującej o stanowisku Kościoła wobec Biblii i nauk biblijnych.

Cieszę się, że ponownie zostałem zaproszony w to piękne miejsce jakim są Hermanice, gdzie w rodzinnej atmosferze już drugi rok z rzędu mogliśmy czytać jednego z najważniejszych apostołów Nowego Testamentu, św. Pawła, który pozostawił po sobie najwięcej pism – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski.

Listy Pawłowe podzielił na dwie części. Pierwszą rozważał w ub.r. Drugą część rozważaną w 6. edycji poświęcił korespondencji z Koryntianami, czyli 1. i 2. Listowi do Koryntian, a także Listowi do Rzymian.

Reklama

Dwa pierwsze, to dojrzałe listy Pawła, które wysyłał do wspólnot, jakie założył, a List do Rzymian to swoisty ewenement, ponieważ ta wspólnota nie została przez niego założona. Listy łączy to, że są długie i dotykają mnóstwa problemów, z jakimi borykały się wspólnoty wczesnochrześcijańskie, co także i dla nas jest aktualne – dodaje prelegent.

W jednym z wystąpień zauważył, że u św. Pawła w rozpoczęciu listów powtarza się klasyczna formuła: „z woli Bożej posłany, uczyniony apostołem dzięki powołaniu przez Chrystusa”.

Powołanie zawsze jest punktem, do którego odnosi się Paweł w adresie swojego listu. To jest siła każdego proroka, siła każdego chrześcijanina głoszącego Słowo Boże także swoim życiem. To moment, w którym Pan Bóg dotknął nas łaską i powołał. Każdy z nas ma taki moment, w którym Bóg do nas mówi, może poprzez jakieś doświadczenie, czy osobę. Wola Boża to kompas życia Pawła. Ona jest tym, co chrześcijanie powinni rozeznawać na każdym etapie swojego życia – zaznacza kapłan.

Jak precyzuje proboszcz hermanickiej parafii NMP Królowej Polski o. Cezary Jenta OP, Szkoła Biblijna ma na celu uczyć czytania Pisma Świętego. W tym roku, obok prelegenta, gościli również ciekawych uczestników jak np. dwóch profesorów belwederskich, którzy zajmują się sztuczną inteligencją, panią histopatolog, czy naukowca z PAN z instytutu fizyki w Warszawie. Część osób uczestniczyła osobiście, część drogą internetową.

Dominikanie zapraszają do udziału 28-30 sierpnia w Letniej Szkole Duchowości Chrześcijańskiej pt.: „Czy sakramenty mają coś wspólnego z duchowością?”. Poprowadzi ją rekolekcjonista i liturgista o. Dominik Jurczak OP. Informacje i zapisy: dominikanie.szkola@gmail.com .

2022-07-22 20:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Ewangelii i Listach św. Jana

U dominikanów w kościele w Hermanicach, a także na łączach internetowych, w wakacje odbywała się Letnia Szkoła Biblijna pod hasłem: „Ewangelia i Listy św. Jana”.

Z racji trwającej epidemii wiele osób uczestniczyło w wydarzeniu online. – Tę formę wymusił na nas koronawirus. Ale cieszymy się, że szkoła cieszyła się zainteresowaniem i znaleźli się chętni, którzy zapisali się również online – podkreślił przełożony ojców dominikanów w Hermanicach o. Cezary Jenta OP.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję