Reklama

Kościół

Kluseczki super

Pielgrzymki są to parafie w drodze, które przemierzają kraj i są świadectwem wiary – mówi ks. Jacek Salwa.

2022-07-30 19:26

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich

Wczesny sobotni poranek w redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela pachniał wojskową grochówką. Na redakcyjnym dziedzińcu kuchnia polowa pracowała pod pełną parą i napełniała się smakowitym posiłkiem, przyrządzanym przez pracowników Niedzieli Potem w godzinach przedpołudniowych wyruszyła na pielgrzymi front, by pożywić zdrożonych piechurów 18. Pieszej Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę, którzy stanęli na popas w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Popowie.

Karol Porwich/Niedziela

Na postoju

Przedstawia się militarnie i dowcipnie jako starszy piechur Tomasz Stachura, „pułk brązowy” z Bydgoszczy. Na pytanie czy nogi nie bolą odpowiada retorycznie: a gdzie są nogi? Jednak pytanie, czy mu smakuje niedzielna grochówka, traktuje nad wyraz poważnie i między jedną łyżką a drugą odpowiada: – Smakuje mi bardzo, pyszna! Jest naprawdę pyszna.

Zostawiamy na chwilę posilających się pielgrzymów i rozmawiamy z gospodarzem miejsca ks. Grzegorzem Stanulą. – U nas przy rondzie, gdzie jest kościół, krzyżują się główne szlaki komunikacyjne tej okolicy; i ta najważniejsza droga dla pielgrzymów z diecezji północnych na południe w stronę Częstochowy. Wiele grup zatrzymuje się u nas, aby złapać oddech, pomodlić się, coś zjeść i trochę się zdrzemnąć. Sporo pielgrzymek przechodzi przez naszą parafię. Leżymy na strategicznym pielgrzymim szlaku i jesteśmy z tego dumni, a jednocześnie zobowiązani, by pielgrzymom pomagać. Dzielimy się dobrocią i groszem, który mamy. To przynosi nam owoce. Z trudem pątniczym idzie błogosławieństwo dla miejsca, które przyjmuje wędrowców. Dla nas pielgrzym nie jest obciążeniem, ale błogosławieństwem – cieszy się ks. Stanula.

Karol Porwich/Niedziela

Szef szefów

Ks. Krzysztof Klóska, wikariusz parafii bł. Michała Kozala w Bydgoszczy już piąty raz pełni funkcję dyrektora bydgoskiej pielgrzymki. – Ale na szlaku pielgrzymim jestem już dziewiętnasty raz. Kierowanie pielgrzymką nie jest takie trudne, jak się ma wokół siebie fajnych ludzi, którzy pomagają, a są ludźmi z inicjatywą. Wśród nas jest piętnastu kapłanów i świeckich o bardzo potrzebnych nam kompetencjach zawodowych.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Intencji mamy sporo, ale główną intencją jest ta, zaproponowana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka dotycząca troski o powołania kapłańskie i zakonne. Idzie nas 320 osób, ale dojeżdżają jeszcze inni, którzy chcą jutro wejść z nami na szczyt. Moim marzeniem było, żeby po pandemii wyruszyło na trasę chociaż połowę tego, co było. I tak się stało. Wyczuwam tendencję wzrostową i wydaje mi się, ze z każdym rokiem, jeżeli się nic szczególnego nie wydarzy, będzie nas przybywało.

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie po drodze nas goszczą, mają otwarte serca. Problemów w Polsce i na świecie nie brakuje, a ludzie nas goszczą jak nigdy dotąd. Są niepokoje w Polsce i na świecie, a ludzie mają jeszcze bardziej otwarte serca. Grochówki jeszcze nie jadłem, bo rozmawiam z panem, ale zaraz pójdę się posilić – śmieje się ks. Krzysztof.

Karol Porwich/Niedziela

Pochwała grochówki

Ania Adamczak z Grupy Srebrnej z Nakła nad Notecią jest odpowiedzialna za medialny wizerunek pielgrzymki i relacjonuje ją w mediach społecznościowych. Idzie już ósmy raz. – Grochówkę już jadłam. Była pyszna. Bardzo oryginalna, bo nie jadłam jeszcze grochówki z kluseczkami. Kluseczki w niej super. To bardzo ciekawe połączenie – mówi wyraźnie zadowolona Ania.

Joanna Kotowska z Grupy Czerwonej jest już po posiłku i odpoczywa na karimacie. – Jesteśmy już prawie u celu. Szło się bardzo dobrze, chociaż zdarzały się wzloty i upadki. Są też pęcherze na stopach i obolałe nogi, ale kiedy się rano wstaje, to jest nadal chęć, aby iść do Matki Bożej. Po drodze ludzie nas karmią. Tu w Popowie jadłam pyszną grochówkę z kluskami. Wiem że przygotowała ją Niedziela i jesteśmy za nią bardzo wdzięczni. Przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej będziemy się modlić w intencji waszej redakcji – zapewnia Joanna.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Nasza satysfakcja

Na postoju w Popowie bydgoskim pielgrzymom wydano 400 porcji grochówki. Pątników było co prawda 320, ale wielu z nich nawet kilka razy prosiło o tzw. repetę czy dokładkę. Co oczywiście tylko cieszyło naszych pracowników, którzy w przygotowanie grochówki włożyli naprawdę sporo serca. Pomysł zorganizowania kuchni polowej dla pielgrzymów zrodził się już w 2007 roku na trasie pielgrzymki lubelskiej, podążającej na Jasną Górę. W 2008 roku redakcja „Niedzieli” otrzymała kuchnię polową od szwedzkiego koncernu papierniczego,

18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę dotrze do Częstochowy w niedzielę, 31 lipca. To jedna z dłuższych pielgrzymek na Jasną Górę.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedzielne” wyprawy

Niedziela sandomierska 24/2015, str. 7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adam Stachoiwcz

Pamiątkowe zdjęcie z widokiem na bazylikę w Lourdes

Pamiątkowe zdjęcie z widokiem na bazylikę w Lourdes

Podczas tegorocznej pielgrzymki Czytelników tygodnika „Niedziela” po sanktuariach Europy pątnicy, oprócz własnych intencji, polecali Bogu Ojczyznę oraz sprawę powołań do służby Bogu. Świętowaliśmy jubileusze kapłańskich świeceń, odwiedzaliśmy miejscowości rodzinne oraz miejsca posługi kapłańskiej m.in. św.: Jana Bosko w Turynie, św. Ignacego Loyoli w Azpeti czy św. Jana Marii Vianney’a w Ars. O nowe i liczne powołania wołaliśmy również w Markl Am Inn, rodzinnej miejscowości papieża Benedykta XVI oraz najbliższym sanktuarium w Altotting.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Jasna Góra to miejsce opatrznościowo wybrane przez Boga

2022-08-13 08:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to miejsce, które zostało opatrznościowo wybrane przez Boga dla kultu Matki Bożej - powiedział PAP metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jak podkreślił, pielgrzymowanie na Jasną Górę jest symbolem wyjścia w drogę razem z Maryją po to, żeby odnaleźć na tej drodze siebie.

13 i 14 sierpnia na Jasnej Górze przypada pierwszy szczyt pielgrzymkowy - co roku tego dnia do częstochowskiego sanktuarium przybywa największa liczba pielgrzymów, którzy chcą wziąć udział w przypadających 15 sierpnia obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu na Jasną Górę docierają m.in. pielgrzymi z Warszawy, Siedlec, Radomia, Tarnowa, Kalisza, Szczecina czy Piły.

CZYTAJ DALEJ

Biskup polowy Wojska Polskiego: Armia powinna być wspierana także w wymiarze duchowym

2022-08-14 07:29

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Wojsko Polskie

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Polska armia powinna być wspierana na różnych poziomach, także w wymiarze duchowym. Chciałbym, aby wraz ze wzrostem liczby polskich żołnierzy rosła liczba księży kapelanów. Poprzez swoją służbę wspierają oni ich morale - powiedział PAP ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "cudem nad Wisłą". W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję