Reklama

Kościół

Pielgrzymka diecezji bydgoskiej – dokąd idziemy ostatecznie?

Pomimo deszczowej pogody humory dopisywały pielgrzymom 18. Pieszej Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej, kiedy u stóp Jasnej Góry 31 lipca, witał ich bp Krzysztof Włodarczyk, biskup diecezji bydgoskiej.

2022-07-31 15:59

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich

– Radośnie się witam, bo pielgrzymi są, doszli i są szczęśliwi; Matce Bożej się pokłonią, przyjmą błogosławieństwo… – Przerywamy rozmowę, bo kolejne grupy podchodzą do bp. Włodarczyka, by się przywitać, wymienić serdeczności i doświadczenia drogi. Po chwili mamy szansę na kontynuowanie wywiadu.

– Pielgrzymki po pandemii odżyły. Jest chęć pielgrzymowania i to jest powód do satysfakcji. Pielgrzym ma to właściwe rozeznanie, że człowiek na tym świecie jest w drodze. Najważniejsze jest, żeby wiedział jaki jest jego kierunek, żeby umiał ten kierunek właściwie wybierać, żeby widział cel. Tak, pielgrzymka pomaga odkryć właściwy cel życia, czyli dokąd idziemy ostatecznie – mówi bp Włodarczyk, który ubrany w ciemny płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem na głowę, wygląda jak jeden z pątników; tylko pierścień biskupi na dłoni witającej i błogosławiącej wiernych zdradza funkcję.

– Ciągle mamy te same zadania duszpasterskie do zrealizowania, o których mówił św. Jan Paweł II. Myślę o nowej ewangelizacji, czyli głoszeniu Chrystusa Zmartwychwstałego, nie tylko przy okazji takich wydarzeń jak piesza pielgrzymka, ale w codzienności. Nowa ewangelizacja to szukanie nowych metod i środków, by skuteczniej móc napełniać Dobrą Nowiną rzeczywistość i codzienność, w której jesteśmy, po to, żeby Chrystus zakrólował w ludzkich sercach – zaznacza hierarcha.

Na pytanie co sobie mógłby życzyć, odpowiada: – Życzę sobie siły ducha i ciała oraz światła Ducha Świętego, by jak najlepiej służyć diecezji i działać według zamysłu Bożego. W katedrze bydgoskiej ciągle oddaję się w opiekę Matki Bożej Pięknej Miłości, aby była mi przewodniczką i orędowniczką w tych działaniach i inwestycjach, które mają służyć dobru ludu Bożego diecezji bydgoskiej – odsłania tajemnice swoich pragnień bp Krzysztof Włodarczyk i jednocześnie przez pośrednictwo Tygodnika Katolickiego Niedziela składa swoim wiernym serdeczne życzenia doświadczenia miłości i sensu życia, odkrycia prawdy o sobie, swojej tożsamości – kim jestem, po co jestem i żyję: – Życzę zaufania Bogu, że w trudach nie jesteśmy sami, że On jest przy nas i prowadzi. Życzę odkrycia planu jaki Pan Bóg ma dla każdego człowieka. Jako duszpasterz diecezji o to się modlę i chcę tę prawdę ciągle pokazywać.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka „Ruchu dla Lepszego Świata”

Przeszło miesiąc temu Malbork był świadkiem niezwykłego wydarzenia wiary. Miasto gościło około czterystu pielgrzymów z parafii realizujących program „Ruchu dla Lepszego Świata”. „Movimento per il Mondo Migliore”, bo tak brzmi oryginalna nazwa Ruchu, powstał z inicjatywy włoskiego jezuity o. Riccardo Lombardiego, który po II wojnie światowej głosił potrzebę odnowy świata przez odnowę Kościoła. W trakcie trwania sesji II Soboru Watykańskiego o. Lombardi spotkał się z ok. 1200 biskupami z całego świata, proponując tworzenie lokalnych grup zaangażowanych w promowanie soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Ważnym momentem było rozpoczęcie w 1971 r. projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii (obecnie nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji) jako konkretnego instrumentu wprowadzania soborowych przemian w realiach wspólnoty parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2022-08-11 17:57

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jaki rozłam przynosi Jezus?

2022-08-13 20:44

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Jak rozumieć, że Jezus nie przyszedł przynieść pokoju lecz rozłam? To stwierdzenie „kłóci się” z tym, co wiemy o Panu Bogu – że jest Miłosierny, niosący pokój. Jak rozumieć, że chce ogień rzucić na ziemię? Sens tych trudnych słów z Ewangelii na niedzielę 14 sierpnia wyjaśnia o. Jacek Salij OP.

Komentarz wideo:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję