Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy dług wdzięczności

W kościele Najświętszego Imienia Maryi (rektoracki) i wokół niego zgromadziła się rzesza osób. Wśród mieszkańców byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, parlamentarzyści, kombatanci, służby mundurowe, młodzież klas wojskowych i harcerze oraz poczty sztandarowe.

2022-08-01 20:08

Marian Florek

Dwa głosy

– Dla nas jest to dzień pamięci o bohaterach, którzy walczyli za naszą ojczyznę. Będąc tutaj na uroczystości, chcemy im oddać hołd. Jesteśmy z nich dumni i chcemy być tacy jak oni, tak odważni jak oni i tak dbać o naszą ojczyznę jak oni – podkreślił swoje patriotyczne zaangażowanie harcerz Piotr Grudziński.

– Przychodzimy jak co roku, by uczcić pamięć Powstania Warszawskiego. Nikt się nie zastanawia, czy warto było wtedy walczyć. Teraz chcemy upamiętnić bohaterów, którzy oddali życie. To jest nasz obowiązek. Polacy są narodem, który nigdy nie jest bezczynny wobec zła i niegodziwości. Gdyby powstańcy warszawscy nie chwycili za broń, to nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj – mówił Paweł Ruksza, radny częstochowski.

Kazanie z przesłaniem

W świątyni wszystkich zgromadzonych powitał ks. Mikołaj Węgrzyn, proboszcz parafii. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej, który w homilii przedstawił w syntetycznym skrócie ogrom czynu zbrojnego Powstania Warszawskiego. Zwrócił uwagę na daninę krwi kapelanów, których zginęło ok 40. Hierarcha mocno uwypuklił nie tylko bezmiar heroizmu polskich powstańców, ale też zwrócił uwagę na bezczynność wielkich mocarstw wobec tego bezprzykładnego zbrojnego zrywu, a także na haniebne działania władz komunistycznych, by pamięć o Powstaniu Warszawskim uległa zapomnieniu. – Powstanie nazywano Targowicą, a przecież to oni, sługusy Moskwy i systemu komunistycznego byli prawdziwymi targowiczanami. Dziś wspominamy wielkich bohaterów powstańczej Warszawy. Oni nie wołali: róbta co chceta! Oni wołali: Bóg, Honor Ojczyzna. I ginęli po to, abyśmy my dzisiaj, żyli w wolnej Polsce. Oni szli na śmierć umocnieni sakramentami, szli na spotkanie ze Zmartwychwstałym i wpadali prosto w ramiona miłosiernego Ojca. My mamy wobec nich nadal wielki dług wdzięczności. I możemy go spłacić modlitwą i patriotyzmem. A patriotyzm to uczciwe życie zgodne z Bożymi zasadami – apelował do uczestników uroczystości bp Długosz.

Reklama

Po nabożeństwie w Alejach Najświętszej Maryi Panny uformował się pochód, prowadzony przez orkiestrę dętą, poprzedzaną policjantami na motocyklach. Trasa przemarszu wiodła pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w Alei Henryka Sienkiewicza. Tutaj miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Potem przedstawiciele rożnych środowisk złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Organizatorem tegorocznych obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Przed południem

Od 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej oznacza groby plakietą „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Przed południem 1 sierpnia odbyła się dodatkowa uroczystość oznaczenie mogiły śp. Romany Zdziarskiej – Rewskiej tabliczką ,,grób weterana” na cmentarzu św. Rocha, sektor 71, rząd 2, nr grobu 30. Trwają szczegółowe ustalenia co do losów zmarłej bojowniczki. Wiadomo, że została odznaczona orderem Orderem Virtuti Militari. Najprawdopodobniej była członkiem Zgrupowanie „Żywiciel” i walczyła na Żoliborzu.

Organizatorem tego wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Miasta Częstochowy

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Mało znane fakty z życia św. o. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Archiwum

O. Maksymilian Maria Kolbe - założyciel Rycerstwa Niepokalanej, miesięcznika „Rycerza Niepokalanej”, Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie, a jednocześnie pasjonat kosmosu oraz militariów, znawcy mediów, misjonarza i męczennika. Franciszkanin dobrowolnie przyjął śmierć głodową w obozie Auschwitz-Birkenau ratując współwięźnia - Franciszka Gajowniczka.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. Studia w Rzymie zakończył obroną dwóch doktoratów (z filozofii i teologii), tam również założył stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej”. Po powrocie do Polski powołał do życia klasztor Niepokalanów (zwany „Grodem Maryi”) we wsi Paprotnia (gmina Teresin, woj. mazowieckie) oraz zaczął wydawać pismo „Rycerz Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #108

2022-08-14 08:29

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #108

Dlaczego Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii posługuje się symbolem ognia? Posłuchajcie komentarza ks. Jakuba Świątka na XX niedzielę zwykłą. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję