Reklama

Niedziela Legnicka

Instalacja proboszczowska w Olszanicy

Parafia w Olszanicy, przeżywała 14 sierpnia 2022 r. uroczystość tzw. instalacji nowego proboszcza. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a nowym proboszczem jest ks. Piotr Olszówka, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Uroczystość przeżywał wraz ze swoją mamą, przedstawicielami rodziny, gośćmi i nowymi parafianami.

Obrzęd ma kilka swoich cech, do których należą: kanoniczne wprowadzenie nowego proboszcza do świątyni z odczytaniem dekretu biskupiego, ustanawiającego proboszcza; odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego, z prośbą o Jego towarzyszenie w służbie parafii i życiu nowo ustanowionego proboszcza; oraz wskazaniem przez Biskupa trzech miejsc w świątyni nowemu proboszczowi, charakteryzujące jego posługę: ambonę, ołtarz i miejsce przewodniczenia.

Dekret biskupi informujący że z dniem 27 czerwca 2022 r. ks. Piotr Olszówka został ustanowiony proboszczem parafii w Olszanicy, odczytał ks. Marcin Duda, z sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej w Trzebiatowie, kolega ks. Piotra.

Ksiądz biskup i uroczyście wprowadzony w mury świątyni nowy proboszcz, zostali też powitani przez przedstawicieli parafii.

- Dzisiejsza uroczystość wprowadzenia nowego księdza proboszcza, to jednocześnie wielka modlitwa; i o błogosławieństwo dla księdza który będzie pełnił tę posługę tutaj, dla całej parafialnej wspólnoty, by wspólnie jako lud Boży, gromadzący się, słuchający, świętujący, proszący o przebaczenie, byśmy wspólnie wzrastali – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

- Parafia bowiem ma na celu nie tylko to, byśmy w wierze trwali, ale byśmy także w wierze wzrastali. Parafia ma na celu tworzenie miejsca, przestrzeni, okazji, do tego, by się miało gdzie spełniać polecenie Pana Jezusa: „Abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Nie tylko żebyście szli i wracali, to też, ale także szli i owoc przynosili w życiu swojej codzienności – kontynuował Bp Andrzej.

- Niech więc dzisiejszy dzień modlitwy, radości i wiary, przemieni się w dobre uczestniczenie w liturgii, w dobre dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia i dobrą współpracę z księdzem proboszczem. Bo przecież posługa tego, który jest prezbiterem pośród ludu Bożego, to także posługa, relacje, nawiązywanie różnych więzi które służą Bożym dziełom, to także obecność we wszystkich radościach ale i smutkach i dramatach ludzkich, które w społeczności parafialnej zawsze się wydarzają. Księdzu proboszczowi pomagajcie. Bądźcie przy nim. Za księdza proboszcza się módlcie. Razem z nim budujcie królestwo Boże - apelował Biskup legnicki.

Reklama

- Dziękuję za zaufanie którym ksiądz Biskup mnie obdarzył, powierzając mi tę wspólnotę parafialną – mówił ks. Piotr Olszówka, w podziękowaniach skierowanych pd adresem uczestników tego wydarzenia i Biskupa, który wprowadził go w urząd. - Dziękuję za sprawowaną Mszę św. w intencji parafian. Muszę pamiętać o tym, że jestem dla tej wspólnoty proboszczem, ale że też razem z nimi jestem chrześcijaninem. I wszystko to, czego będę nauczał, głosił, czynił, żeby to wszystko było zgodne z Bożymi Przykazaniami, głosem Kościoła, głosem Biskupa, tak byśmy wspólnie wypełniając wolę Bożą, doszli do zbawienia – mówił nowo ustanowiony ks. Proboszcz.

Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo bpa Andrzeja.


  

2022-08-14 21:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już 700 lat w Lubaniu

[ TEMATY ]

biskup legnicki

Lubań

siostry Magdalenki

Dom generalny

ks. Piotr Nowosielski

W sobotę, 20 czerwca, w Domu Generalnym Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu, miały miejsce uroczystości jubileuszowe. Przewodniczył im biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Siostry obchodzą jubileusz 700 lecia obecności w tym mieście.

Do obchodów przygotowywały się przez 7 letnią nowennę. Z uwagi na panującą pandemię planowany obchód z udziałem mieszkańców miasta, przełożono na czerwiec przyszłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tymoteusz i Tytus

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 4-5

wikipedia.org

Św. Tymoteusz

Św. Tymoteusz

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję