Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś: Jeśli chcesz oczyszczenia, daj jałmużnę z serca

[ TEMATY ]

#Pielgrzymka

archdiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

- Pan Jezus podpowiada bardzo ważną praktykę pobożną, że jeśli chcesz oczyszczenia, to daj jałmużnę i to z tego, co masz wewnątrz, z tego, do czego w sercu jesteś przywiązany, co jest dla ciebie wewnątrz cenne – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej Eucharystii w Szczercowie.

216 pątników 39. Pieszej Pielgrzymki z Aleksandrowa Łódzkiego w przedostatnim dniu pielgrzymowania spotkało się na wspólnej Mszy św. w kościele Narodzenia NMP w Szczercowie, której przewodniczył metropolita łódzki. Podczas homilii mówił o człowieku, który jest jak naczynie, które często wymaga obmycia. Dzisiejsza Ewangelia podaje słowa Jezusa, który mówi, że ludzie bardziej przywiązują uwagę i bardziej dbają o zewnętrzną stronę, zapominając o wewnętrznej, pełnej niegodziwości. – To jest dość dziwne, że my potrafimy zadbać o zewnętrzne pozory, z zewnątrz być dobrze postrzeganym, natomiast nasze wnętrza mogą się mieć nijak do tego, co widać na zewnątrz. Dbamy o czystość zewnętrzną – powiedział duchowny. Liturgia słowa mobilizuje do stanięcia w prawdzie, a Jezus podaje rozwiązanie, jak oczyścić serce. - Pan Jezus podpowiada bardzo ważną praktykę pobożną, że jeśli chcesz oczyszczenia, to daj jałmużnę i to z tego, co masz wewnątrz, z tego, do czego w sercu jesteś przywiązany, co jest dla ciebie wewnątrz cenne – tłumaczył abp Ryś, podkreślając, że jałmużna musi kosztować człowieka, dotknąć serca, a nie portfela. – Tym, co oczyszcza człowieka wewnątrz, co oczyszcza nasz kubek, to jest miłość, to może nas oczyścić – podsumował.

Na zakończenie metropolita łódzki mówiąc, że pielgrzymka jest czasem jałmużny, zachęcił zebranych do podjęcia działania, aby ofiarować dar serca i oczyścić swoje wnętrze. Jednocześnie uprzedził, aby nie uciekać od takiej jałmużny, która niezwykle mocno będzie dotykała serca.

Aleksandrowscy pielgrzymi zakończą dzisiejszy dzień w Brzeźnicy, a już jutro dotrą na Jasną Górę.

2022-08-23 08:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Helu na Jasną Górę dotarł już „Kaszubski ekspres”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kaszuby

#Pielgrzymka

BPJG

41 Piesza Pielgrzymka Kaszubska

41 Piesza Pielgrzymka Kaszubska

Po raz 41. na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka kaszubska. Jak zwykle wyruszyła z Helu, by po pokonaniu ponad 638 km dotrzeć do upragnionego celu. O pielgrzymce kaszubskiej, której początek to jubileusz sześćsetlecia Jasnej Góry, mówią, że to „ekspres”, bo podobno potrafią podkręcić tempo nawet do 8 km na godzinę. Kultywują kaszubskie tradycje i zwyczaje.

- Staramy się, żeby na naszych chustach pielgrzymkowych, flagach, koszulkach i innych gadżetach były motywy z pięknym kaszubskim haftem. Promujemy naszą małą kaszubską Ojczyznę jak tylko się da - podkreślają Kaszubi i to, że Kaszuby to kraina najpiękniejsza na świecie. Na stronie napisali, że „legenda mówi, że kiedy Pan Bóg stwarzał świat i powstawały morza, rzeki, góry i lasy, z garści wszystkiego, co Mu zostało, stworzył Kaszuby”.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję