Reklama

Kościół

Watykan: Instytut Dzieł Religijnych wyłącznym pośrednikiem w transakcjach finansowych

Papież Franciszek postanowił, że „Artykuł 219 ust. 3 Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium, wydanej 19 marca 2022 r., należy interpretować w ten sposób, że działalność zarządcy aktywów majątku i depozytariusza majątku ruchomego Stolicy Apostolskiej i instytucji związanych ze Stolicą Apostolską należy do wyłącznej kompetencji Instytutu Dzieł Religijnych”. Czytamy o tym w opublikowanym dzisiaj reskrypcie Ojca Świętego.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Stolica Apostolska i Instytucje związane ze Stolicą Apostolską, które posiadają aktywa finansowe i środki pieniężne, niezależnie od ich formy, w instytucjach finansowych innych niż Instytut Dzieł Religijnych muszą poinformować o tym Instytut Dzieł Religijnych i przekazać mu je jak najszybciej w ciągu 30 dni od 1 września 2022 r. Papieska decyzja wchodzi w życie niezwłocznie po opublikowaniu w L’Osservatore Romano.

Instytut Dzieł Religijnych (skrót: IOR), to publiczna instytucja finansowa Państwa Watykańskiego, utworzona w 1942 roku przez papieża Piusa XII, z siedzibą w Watykanie. Często błędnie uważa się go za bank centralny Stolicy Apostolskiej, które to zadanie wykonuje natomiast Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Zgodnie z zapisami jego statutu, znowelizowanego w 2019 roku, celem Instytutu jest sprawowanie opieki i zarządu nad mieniem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym mu przez osoby fizyczne lub prawne, a przeznaczonym na dzieła religijne i charytatywne.

Reklama

Posiada jedną siedzibę, znajdującą się w wieży Niccolò V zbudowanej w 1453 roku na tle Pałacu "Sykstusa V", rezydencji papieża na terenie Państwa Watykańskiego.

Instytutem zarządzają specjaliści z dziedziny bankowości, a na jego czele stoi prezes, niekoniecznie duchowny, który podlega bezpośrednio kolegium sześciu kardynałów (jest w tym gronie kardynał Konrad Krajewski), mianowanych przez papieża i urzędujących przez pięcioletnią kadencję, oraz papieżowi (lub kardynałowi kamerlingowi w okresie sede vacante). Na dzień 31 grudnia 2019 r. w IOR zatrudnionych było na stałe 99 osób.

Według sprawozdania finansowego za 2019 rok, IOR posiada aktywa w wysokości 603,3 mln euro, a zysk netto wynosi 38 mln euro. Dostęp do usług Instytutu jest ograniczony do osób fizycznych i prawnych związanych z Kościołem katolickim zgodnie z prawem kanonicznym lub ustawodawstwem Państwa Watykańskiego.

2022-08-23 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90. urodziny Państwa Watykańskiego

Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 9

[ TEMATY ]

Watykan

państwo

Domena publiczna

Historyczny moment podpisania Traktatów Laterańskich

Historyczny moment podpisania Traktatów Laterańskich

Papiestwo jest kojarzone z Państwem Watykańskim, ale nie wszyscy wiedzą, że państwo to ma tylko 90 lat. Powstało 11 lutego 1929 r. na mocy Traktatów Laterańskich – międzynarodowej umowy zawartej między Stolicą Apostolską a Królestwem Włoch

Przez wiele wieków w środkowej części Półwyspu Apenińskiego istniało tzw. Państwo Kościelne, którego władcą był papież. Jednak 20 września 1870 r. Rzym został podbity przez wojska piemonckie i w ten sposób Państwo Kościelne przestało istnieć, a co za tym idzie – skończyła się świecka władza papieży. Ówczesny papież – Pius IX ogłosił się więźniem Watykanu i nie opuszczał swojej rezydencji. Podobnie postępowali jego następcy: Leon XIII, św. Pius X, Benedykt XV i Pius XI. Ale za Piusa XI podjęto żmudne negocjacje, które miały doprowadzić do rozwiązania tzw. sprawy rzymskiej („questione romana”), jak nazywano konflikt między Stolicą Apostolską a Królestwem Włoch. Papież wiedział, że nie można będzie zapewnić suwerenności Stolicy Apostolskiej bez suwerenności terytorialnej, ale starał się, by terytorium przyszłego państwa było jak najmniejsze. W ten sposób wyznaczono granicę „papieskiego państwa” wokół Pałacu Apostolskiego i Bazyliki św. Piotra. Miało ono 44 ha powierzchni. Traktaty podpisano dokładnie 90 lat temu, 11 lutego 1929 r., w Pałacu na Lateranie, dlatego przeszły one do historii jako Traktaty Laterańskie.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję