Reklama

Europa

Litwa/ Rozpoczęły 16. Katolickie Dni Młodzieży zorganizowane przy współudziale Polski

Około 100 osób, Polaków z Litwy, uczestniczy w 16. Katolickich Dniach Młodzieży, które rozpoczęły się w piątek w podwileńskiej miejscowości Szumsk, tuż przy granicy z Białorusią. Partnerem projektu jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP oraz Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

[ TEMATY ]

Litwa

Katolickie Dni Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

Hasłem tegorocznego spotkania, które zainaugurowała msza święta, są słowa św. Jana Pawła II: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”. Msze święte odbędą się też w następnych dniach. Będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej; przewidziane są konferencje, dyskusje, zajęcia sportowe, taneczne oraz koncert.

„To jest bardzo ważna inicjatywa dla młodzieży. Bo młodzież szuka Boga, szuka też siebie, swej drogi życiowej” – powiedziała PAP Joanna Zawalska, współorganizatorka przedsięwzięcia, wieloletnia uczestniczka Katolickich Dni Młodzieży.

Zalewska podkreśliła, że „tu też poznajemy się, bo przyjeżdża również młodzież z Polski, w poprzednich latach mieliśmy grupy z Estonii, Ukrainy, Białorusi”. „Tu się zawiązują trwałe przyjaźnie, a nawet rodziny”. „Mamy nie jedną parę małżeńską, która poznała się w Szumsku” – dodała.

Reklama

16. Katolickie Dni Młodzieży w Szumsku zakończą się w niedzielę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

2022-08-26 18:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Dni Młodzieży polskiej w Szumsku na Litwie

[ TEMATY ]

modlitwa

Litwa

Katolickie Dni Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

Katolickie Dni Młodzieży (KDM) to największa katolickie wydarzenie w języku polskim na Litwie. Spotkanie w dniach 26-28 sierpnia w Szumsku koło Wilna odbyło się pod hasłem „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”. Dla polskiej młodzieży z Litwy był to czas modlitwy, refleksji, spotkań z rówieśnikami, zwierania nowych przyjaźni, ale także zajęć sportowych, muzyki, tańca i dobrej zabawy.

Katolickie Dni Młodzieży w Szumsku organizowane są od 2006 roku. Do małego miasteczka 30 km na południe od Wilna przy granicy z Białorusią zjeżdża polska młodzież w ostatni weekend sierpnia, by wzmocnić siły duchowe przed czekającym ją nowym rokiem szkolnym i akademickim. Spotkanie adresowane jest do młodzieży w wieku od 14 lat w górę, dominują nastolatkowie, ale na imprezę przyjeżdżają także „weterani”, dziś już 30-latkowie.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję