Reklama

Kościół

Katolickie Dni Młodzieży polskiej w Szumsku na Litwie

Katolickie Dni Młodzieży (KDM) to największa katolickie wydarzenie w języku polskim na Litwie. Spotkanie w dniach 26-28 sierpnia w Szumsku koło Wilna odbyło się pod hasłem „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”. Dla polskiej młodzieży z Litwy był to czas modlitwy, refleksji, spotkań z rówieśnikami, zwierania nowych przyjaźni, ale także zajęć sportowych, muzyki, tańca i dobrej zabawy.

[ TEMATY ]

modlitwa

Litwa

Katolickie Dni Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

Katolickie Dni Młodzieży w Szumsku organizowane są od 2006 roku. Do małego miasteczka 30 km na południe od Wilna przy granicy z Białorusią zjeżdża polska młodzież w ostatni weekend sierpnia, by wzmocnić siły duchowe przed czekającym ją nowym rokiem szkolnym i akademickim. Spotkanie adresowane jest do młodzieży w wieku od 14 lat w górę, dominują nastolatkowie, ale na imprezę przyjeżdżają także „weterani”, dziś już 30-latkowie.

„Najważniejszym celem Katolickich Dni Młodzieży jest pogłębienie relacji z Bogiem” – mówi Joanna Zawalska z Fundacji „Wileńszczyzna”, która jest głównym organizatorem spotkań. Pomocą ku temu służy codzienna Msza święta, konferencje głoszone przez księży i osoby świeckie, adoracja, Droga Krzyżowa, różaniec w językach narodowych, gdyż polska impreza przyciąga także młodzież innych narodowości.

Ważnym punktem tegorocznego KDM była wspólna Msza święta z parafianami z Szumska w niedzielę o godz. 12.00. Jak co roku, program religijny powiązano z aktywnym wypoczynkiem: młodzież podzielona na sekcje zgodnie z zainteresowaniami uczestniczyła w zajęciach sportowych, muzycznych i tanecznych.

Reklama

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 100 młodych ludzi z polskich rodzin, choć cykliczna polska impreza budzi także zainteresowanie wśród młodzieży litewskiej i białoruskiej.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w szumskiej szkole, program religijny realizowany był przy kościele św. Michała Archanioła w Szumsku.

Katolickie Dni Młodzieży zakończył koncert finałowy w niedzielny wieczór (28 sierpnia), podczas którego wystąpiły zespoły „Next” z Wileńszczyzny i „Bongostan” z Polski.

Hasłem polonijnego spotkania młodych były słowa św. Jana Pawła II: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”.

Organizatorem tegorocznego KDM jest Fundacja „Wileńszczyzna”, przy wsparciu: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i parafii św. Michała Archanioła w Szumsku.

2022-08-29 17:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Andrzeja Dudy z Waldemarem Tomaszewskim to sygnał wysłany na Litwę

[ TEMATY ]

prezydent

Litwa

Andrzej Duda

PBKP

We środę 14 lutego w Warszawie, dzień przed rozpoczęciem pierwszej oficjalnej wizyty na Litwie, Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z liderem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemarem Tomaszewskim. To bez wątpienia symboliczny i serdeczny ukłon wobec polskiej wspólnoty na Wileńszczyźnie, ale też ważny sygnał wysłany stronie litewskiej, mówiący o tym, że sprawy rodaków nad Wilią leżą głęboko na sercu prezydentowi Polski i stanowią bardzo ważną oraz istotną część jego polityki wobec państwa litewskiego.

Polacy na Litwie są priorytetem

CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób Kościół pomaga chorym?

2023-02-08 09:23

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Karol Porwich/Niedziela

„Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał papież Franciszek na wstępie swojego orędzia z okazji 31. Światowego Dnia Chorego. Posługa chorym i cierpiącym to jedna z podstawowych misji Kościoła i zadań stojących przed chrześcijanami. Jak Kościół w Polsce angażuje się na rzecz chorych?

„Doświadczenie zagubienia, choroby i słabości stanowi oczywiście część naszej drogi: nie wykluczają nas z Ludu Bożego, przeciwnie, wprowadzają nas w centrum uwagi Pana, który jest Ojcem i nie chce stracić po drodze nawet jednego ze swoich dzieci” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na 31. Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony 11 lutego, a jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję