Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II
Przyspieszenie
Prace w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II postępują szybciej, odkąd Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych powołała na stanowisko relatora dominikanina o. Daniela Olsa - uważa włoski tygodnik „Famiglia Cristiana”. Informuje również, że postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prał. Sławomir Oder przygotowuje już „Positio”, w którym podsumuje rezultaty procesów diecezjalnych z Rzymu i Krakowa, w czasie których przesłuchano ponad 120 świadków życia Papieża.
Po zamknięciu procesów diecezjalnych dokumenty musi jeszcze dogłębnie zbadać Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. W jej posiadaniu znajduje się także dokumentacja dotycząca ewentualnego cudu uzdrowienia z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie-Simon-Pierre, pochodząca z zakończonego 1 kwietnia 2007 r. procesu w archidiecezji Aix-et-Provence. Kongregacja zbada m.in., czy zdarzenie to rzeczywiście miało miejsce i czy ma ono cechy cudu.
Ks. Oder rozważa możliwość wszczęcia jeszcze jednego procesu diecezjalnego, dotyczącego kolejnego ewentualnego cudu, wybranego spośród wielu pochodzących z całego świata sygnałów otrzymania łaski za wstawiennictwem Jana Pawła II. Planuje też zwrócić się o pomoc do ekspertów z zakresu mistyki i duchowości, którzy zbadaliby wspominany w licznych świadectwach szczególny stosunek Jana Pawła II do Boga.
Modlitwa „Anioł Pański”
Apel o międzyludzką solidarność
Reklama
O św. Marcinie z Tours, którego liturgiczne wspomnienie przypada 11 listopada, mówił Benedykt XVI podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Papież wezwał do międzyludzkiej solidarności będącej w stanie zapewnić wszystkim mieszkańcom planety pożywienie, wodę, niezbędną opiekę medyczną, ale też pracę i źródła energii, jak również dobra kultury, wiedzę naukową i techniczną.
Benedykt XVI wezwał do modlitwy za Liban, przypominając, że 21 listopada libańskie Zgromadzenie Narodowe ma wybrać prezydenta. - Jak pokazują liczne inicjatywy podjęte w tych dniach, chodzi o kluczowy etap, od którego zależy samo istnienie Libanu i jego instytucji - powiedział Papież.
Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI złożył im życzenia z okazji Święta Niepodległości: - Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj w Polsce obchodzicie Święto Niepodległości. Z tej okazji pragnę powtórzyć życzenia wypowiedziane rok temu na zakończenie pielgrzymki do waszej Ojczyzny: „Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni! Wszystkie wasze sprawy niech dokonują się w miłości!” (por. 1 Kor 16, 13-14). Z serca wam błogosławię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krok na drodze do jedności
Ogłoszenie dokumentu katolicko-prawosławnego
Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan ogłosiła 15 listopada pełny tekstu dokumentu podpisanego w Rawennie na zakończenie niedawnego posiedzenia Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Prawosławnym. Dokument ten, zatytułowany „Eklezjologiczne i kanoniczne konsekwencje sakramentalnej natury Kościoła”, mówi o historycznej roli Biskupa Rzymu, co nasunęło niektórym komentatorom przypuszczenie, że bliskie jest całkowite pojednanie obu Kościołów.
Z poglądem tym nie zgadza się przewodniczący Rady kard. Walter Kasper, który jest współprzewodniczącym tej komisji ze strony katolickiej i stał na czele delegacji katolickiej w Rawennie. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego nazwał on osiągnięte tam porozumienie „skromnym krokiem naprzód” na długiej jeszcze drodze do przywrócenia pełnej jedności. Za najważniejszy uważa on fakt, że Kościoły prawosławne po raz pierwszy zgodziły się mówić o „uniwersalnym szczeblu Kościoła”.
Ambasador Indonezji u Papieża
Reklama
Religią nie wolno manipulować w celach politycznych ani tym bardziej dla usprawiedliwienia akcji terrorystycznych. Przypomniał o tym Benedykt XVI w czasie spotkania z nowym ambasadorem Indonezji Suprapto Martosetomo, który złożył na jego ręce listy uwierzytelniające.
Dyplomata reprezentujący największy kraj muzułmański na świecie, liczący 238 milionów mieszkańców, wyjaśnił, że jego rząd wypowiedział zdecydowaną walkę terroryzmowi i fanatyzmowi religijnemu, a jednocześnie opowiedział się za dialogiem i tolerancją.
Sesja o duszpasterstwie chorych
Duszpasterska troska o chorych w starszym wieku - to temat XXII Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w dniach od 15 do 17 listopada. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2000 r. 600 mln ludzi na świecie przekroczyło 60. rok życia. Szacuje się, że w 2025 r. będzie ich dwa razy więcej; natomiast w 2050 r. liczba ta może osiągnąć aż 2 miliardy osób.
Pielgrzymka do Lourdes
Benedykt XVI na pewno weźmie udział w obchodach 150. rocznicy objawień maryjnych w Lourdes - poinformował ordynariusz francuskiego miasta bp Jacques Perrier, który wziął udział w prezentacji kalendarza tych obchodów w watykańskim Biurze Prasowym. Biskup zaznaczył, że nie wyznaczono jeszcze daty wizyty Papieża we francuskim sanktuarium maryjnym, które było celem ostatniej zagranicznej podróży Jana Pawła II latem 2004 r.
Bp Perrier ujawnił, że w lipcu otrzymał od Benedykta XVI list, w którym wyraził on nadzieję, że będzie mógł wziąć udział w uroczystościach w Lourdes. Obchody rocznicy rozpoczną się 8 grudnia br. i zakończą 8 grudnia 2008 r.
Papież odwiedzi USA
Benedykt XVI w dniach 15-20 kwietnia 2008 r. odwiedzi Stany Zjednoczone, m.in. Waszyngton i Nowy Jork - ogłosili przedstawiciele Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych. Papież spotka się z prezydentem George’em W. Bushem, będzie przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odwiedzi miejsce upamiętniające ofiary zamachu terrorystycznego na World Trade Center z 11 września 2001 r., odprawi Mszę św. na nowo wybudowanym stadionie bejsbolowym „The Nationals” oraz będzie celebrował nabożeństwo na stadionie bejsbolowym „Yankee”. Będzie to pierwsza pielgrzymka Papieża do USA.