Watykan
Światowy kongres miłosierdzia bożego
Za pośrednictwem internetu moż-na zapisywać się na I Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia Bożego. Odbędzie się on w Auli Pawła VI w Watykanie w dniach 2-6 kwietnia 2008 r. Rozpocznie się w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Kongres ma na celu m.in. pogłębianie teologicznego pojmowania Miłosierdzia Bożego, wymianę doświadczeń w sprawach ewangelizacji i miłosierdzia, inspirowanie nowych programów duszpasterskich problematyką miłosierdzia i głoszenie światu nadziei. Przewiduje się, że weźmie w nim udział ok. 9 tys. osób. Koordynator spotkania - ks. Patrice Chocholski z francuskiej diecezji Belley-Ars wyjaśnia, że będzie miało ono charakter ekumeniczny i międzyreligijny, gdyż „miłosierdzie jest ważne w budowie nowych mostów między cywilizacjami i religiami”.
Do uczestnictwa w kongresie zaproszeni są wszyscy katolicy, a nie tylko ci, którzy mają szczególne nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Swój udział można zadeklarować na stronie internetowej:
Na 2009 r. zapowiadane są kontynentalne, a na 2010 r. - krajowe Kongresy Miłosierdzia Bożego.
Francja
Wezwanie do „mieszania się w sprawy tego świata”
Reklama
Arcybiskup Paryża André Vingt-Trois wezwał paryskich studentów do wielkoduszności i „mieszania się w sprawy tego świata”. Podczas Mszy św., którą odprawił w katedrze Notre Dame na rozpoczęcie roku akademickiego, przekonywał, że chrześcijanin powinien nie tylko się modlić, ale także angażować w przemianę świata. 24 listopada abp Vingt-Trois odbiera z rąk Benedykta XVI nominację kardynalską.
Zdaniem hierarchy, demokracja polega na tym, że każdy ma możliwość wyrażania swojego zdania. Nie wystarczy więc „zadowalać się użalaniem, że jakaś mniejszość przejęła władzę”, gdy samemu jest się nieobecnym w „organizacjach i ruchach, które mogą wywierać wpływ na życie społeczne”. Nie można uciekać do roli ofiary - podkreślił metropolita Paryża i wyjaśnił, że postawą taką „daje się do zrozumienia, że nie ma demokracji”.
Demokracja wymaga codziennego zaangażowania. Wiele sytuacji niechcianych w życiu społecznym może być wynikiem nieobecności obywateli „w miejscach, w których przygotowuje się strategie i taktyki, gdzie podejmuje się decyzje”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Izrael
Biskupi nie mogli podejść do Ściany Płaczu
Biskupi austriaccy, z kard. Christophem Schönbornem z Wiednia na czele, którzy na początku listopada przebywali z pielgrzymką w Ziemi Świętej, nie mogli podejść do Ściany Płaczu w Jerozolimie, aby się tam pomodlić, gdyż nie chcieli zdjąć swych krzyży - pektorałów, które nosi każdy biskup. Zdarzenie, do którego doszło 8 listopada, ujawniły obecnie światowe środki przekazu. Gdy biskupi chcieli wejść na teren przylegający bezpośrednio do Ściany Płaczu, zastąpił im drogę miejscowy rabin Shmuel Rabinovitch, żądając od nich zdjęcia krzyży. Hierarchowie odmówili, a wówczas rabin zabronił im zbliżenia się do Ściany Płaczu. Duchowny żydowski powołał się przy tym na wydany przez siebie wcześniej zakaz noszenia w widocznym miejscu krzyża w pobliżu Ściany Płaczu. - Krzyż jest symbolem obrażającym nasze uczucia - wyjaśnił rabin.
Szwecja
25-lecie Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu
Polska Misja Katolicka w Göteborgu obchodzi 25-lecie działalności. Jej jubileusz zbiegł się z obchodami 89. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach, które odbywały się w dniach 10-11 listopada, wziął udział bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji.
Główna uroczystość jubileuszowa miała miejsce w niedzielę 11 listopada w kościele pw. Chrystusa Króla w centrum miasta. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyło 11 polskich kapłanów. Przybyli przedstawiciele władz zakonu kapucynów, którzy prowadzą PMK w Göteborgu, z prowincjałem warszawskim na czele. We Mszy św. wziął także udział konsul generalny RP z Malmö. Uroczystość uświetnił koncert kleryków z seminarium zakonnego w Lublinie.
W wygłoszonej homilii bp Karpiński mówił o zaangażowaniu katolików świeckich w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz o powstaniu i aktualnej działalność PMK. Po Mszy św. odbył się patriotyczny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży uczęszczających na katechizację przy PMK.
Od trzech lat funkcję duszpasterza PMK sprawuje o. Jarosław Daniluk, kapucyn z kustodii szwedzkiej. Siedziba PMK mieści się przy klasztorze kapucynów w dzielnicy Angered.
Ludzie
Abp Angelo Amato
Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Angelo Amato stwierdził, że dialog międzyreligijny nie jest wartością absolutną, która może zająć miejsce prawdy i głoszenia Chrystusa. - Gdy katolicy angażują się w dialog międzyreligijny, muszą wiedzieć, że równość istnieje między jego uczestnikami, a nie religiami, które reprezentują.
Abp Amato skrytykował również niektóre nurty katolickiej teologii religii oraz praktykę duszpasterską, w której uznaje się, iż wszystkie religie są drogami do zbawienia. Chrześcijanie w dialogu nie mogą ukrywać czy przemilczać swojej wiary w Jezusa Chrystusa.
Krótko
W Niemczech aresztowano Henryka Stokłosę, byłego senatora i jednego z najbogatszych Polaków. Od blisko roku ukrywał się on przed polskimi organami ścigania. Na trop Stokłosy naprowadzili polską policję synowie byłego senatora. Policja śledziła ich, gdy wyjechali do Niemiec, zakładając, że będą chcieli spotkać się z ojcem.
Polska znalazła się na 8. miejscu w rankingu wschodzących gwiazd światowej turystyki. Specjaliści przewidują, że turystów chcących odwiedzić Polskę będzie przybywać.
Turcja zbombardowała 13 listopada pięć miejscowości na terenie Iraku, w których schronienie mają kurdyjscy separatyści.
Prezydent Francji zaapelował do UE o stworzenie silnej europejskiej armii. Sprzeciwił się też przyjęciu Turcji do UE.
Irakijczycy złapali terrorystę, który przyznał się do udziału w zamachu na polskiego ambasadora Edwarda Pietrzyka. W zamachu 3 października zginął oficer BOR-u Bartosz Orzechowski.
Parlament Europejski zdecydował, że Polska przystąpi do strefy Schengen 21 grudnia. Do UE będziemy wjeżdżać bez kontroli dokumentów.
Polski generał Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego, miał być pewniakiem w konkursie na najwyższe wojskowe stanowisko w NATO. Według informacji, chciały go popierać Stany Zjednoczone. Ostatecznie gen. Gągor przepadł, a USA - według przecieków - poparło włoskiego admirała Giampaola Di Paola.
Poruszenie w Polsce i w Kanadzie wywołał opublikowany 15 listopada amatorski film, na którym turysta zarejestrował moment śmierci Polaka Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver w Kanadzie. Film dowodzi, że działania służb ochrony lotniska były nieuzasadnione. Polak zmarł w wyniku co najmniej dwukrotnego porażenia paralizatorem.
Chiny kontynuują program agresywnego szpiegostwa w celu dotarcia do chronionych technologii amerykańskich i stosują taktyki „destrukcyjne”, w tym ataki internetowe - wynika z upowszechnionego raportu komisji Kongresu zajmującej się sprawami stosunków amerykańsko-chińskich.
Sztorm stulecia szalał 10 i 11 listopada na Morzu Czarnym, u wybrzeży Rosji i Ukrainy. Sześciometrowe fale zatopiły pięć statków. 20 marynarzy zaginęło. Kapitanowie jednostek skarżyli się, że ostrzeżenia o nawałnicy przyszły zbyt późno.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.