Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Płock

Bieg Niepodległości z biskupem i prezydentem miasta

Dnia 12 listopada płocczanie mogli zobaczyć swego Biskupa w niecodziennym stroju. Ubrany w ciemny dres i wełnianą czapkę, bp Piotr Libera wziął bowiem udział w honorowej rundzie płockiego Biegu Niepodległości. Jej uczestnicy, wśród których był też prezydent Płocka Mirosław Milewski, wyruszyli spod pomnika Józefa Piłsudskiego i pobiegli wokół placu Obrońców Warszawy, pokonując dystans ok. 400 metrów.
W rozmowie z „Niedzielą” bp Libera wyjaśnił, że bierze udział w biegu, by podkreślić wagę Święta Niepodległości i przysłużyć się integracji „małej Ojczyzny”. Ksiądz Biskup dodał, że odzyskanie niezawisłości było dynamicznym procesem, który dobrze ilustruje idea wspólnego biegu. - Dziś młodzi nie muszą przelewać krwi za Polskę, ale mogą jej służyć swoim zdrowiem i tężyzną fizyczną - podkreślił.
Długoletni sekretarz Episkopatu przyznał, że do biegu nie musiał się specjalnie przygotowywać, ponieważ sport uprawia na co dzień, a bieganie jest jedną z jego pasji. Biskup biega 3-4 razy w tygodniu, pokonując za każdym razem dystans ok. 7 km. Z zapałem uprawia też siatkówkę, a w zimie - narciarstwo biegowe.
Płockie Biegi Niepodległości odbywały się w latach 1923-37. Tegoroczny bieg, pierwszy po II wojnie światowej, zorganizował dyrektor płockiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Leszek Brzeski.

Ks. Adam Łach

W Pałacu Prezydenckim

Powołanie rządu Donalda Tuska

Prezydent Lech Kaczyński powołał 16 listopada Donalda Tuska na premiera. Nowy szef rządu złożył przysięgę. Uroczystość zaprzysiężenia premiera i jego gabinetu odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Przed prezydentem Lechem Kaczyńskim przysięgę złożyli nowi członkowie gabinetu Donalda Tuska: Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki), Grzegorz Schetyna (wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji), Elżbieta Bieńkowska (minister rozwoju regionalnego), Zbigniew Ćwiąkalski (minister sprawiedliwości), Zbigniew Derdziuk (minister, członek Rady Ministrów), Mirosław Drzewiecki (minister sportu i turystyki), Jolanta Fedak (ministr pracy i polityki społecznej), Cezary Grabarczyk (minister infrastruktury), Aleksander Grad (minister skarbu państwa), Katarzyna Hall (minister edukacji narodowej), Bogdan Klich (minister obrony narodowej), Ewa Kopacz (minister zdrowia), Barbara Kudrycka (minister nauki i szkolnictwa wyższego), Maciej Nowicki (minister ochrony środowiska), Jan Vincent Rostowski (minister finansów), Marek Sawicki (minister rolnictwa i rozwoju wsi), Radosław Sikorski (minister spraw zagranicznych) oraz Bogdan Zdrojewski (minister kultury i dziedzictwa narodowego). Donald Tusk został ponadto powołany na przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej.
Tego samego dnia nowi ministrowie przejęli resorty od swoich poprzedników, a następnie odbyło się pierwsze posiedzenie rządu. Premier Tusk zapowiedział, że w pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie przesłanie projektu budżetu do Sejmu.

Akcja „Niedzieli”, katolickiego radia „Zamość” i CARITAS

„Mamo, nie jesteś sama”

Pod takim hasłem Katolickie Radio Zamość, tygodnik „Niedziela” i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej prowadzą akcję pomocy kobietom samotnie wychowującym dzieci. Zbierane są wyprawki dla niemowląt, ubrania, buty, książki, zabawki i słodycze. Paczki trafią do potrzebujących jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Dyrektor diecezjalnej Caritas - ks. prał. Andrzej Puzon poinformował, że dary można przynosić do stacji opieki Caritas na terenie całej diecezji i do siedziby rozgłośni w Zamościu. Zbiórkę prowadzą również szkolne koła Caritas. Ks. Puzon zaapelował: - Wkraczamy w trudny okres jesienno-zimowy, kiedy wiele matek boryka się z problemami zapewnienia warunków normalnego życia swoim dzieciom. Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby umieli podzielić się wszelkimi darami z najbiedniejszymi. Jeśli przestajesz kochać, przestajesz wzrastać. Jeśli przestajesz wzrastać, przestajesz się kształtować, rozwijać w Bogu; bo kochać - to wejść na drogę wiodącą do Boga i spotkać Go. Stałymi punktami zbiórki darów są wszystkie parafie diecezji oraz stacje opieki Caritas w Zamościu, Lubaczowie, Hrubieszowie i Józefowie, a także siedziba Caritas przy Kurii Zamojsko-Lubaczowskiej.

Krótko

Co roku 13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - tak postanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednomyślną uchwałą podjętą 14 listopada. Parlamentarzyści uczcili w ten sposób pamięć tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD w Charkowie, Katyniu, Miednoje i Twerze.

Siedmiu żołnierzy, którzy niedawno wrócili z Afganistanu, zatrzymała 13 listopada Żandarmeria Wojskowa. Zatrzymanie ma związek z akcją, w jakiej uczestniczyli wojskowi w sierpniu. W wyniku ostrzału afgańskiej wioski zginęło wtedy kilku cywilów. Żołnierze tłumaczyli, że odpowiedzieli na atak. Okazało się jednak, że ataku nie było. Zatrzymano ich pod zarzutem łamania konwencji międzynarodowych. Grozi im nawet dożywocie.

PO podsyca ferment w PiS-ie. Po rezygnacji z pełnionych funkcji trzech wiceprezesów PiS-u: Ludwika Dorna, Kazimierza Ujazdowskiego i Pawła Zalewskiego PO zaproponowało Zalewskiemu przewodniczenie sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Po naciskach kolegów partyjnych Zalewski propozycję odrzucił.

Ponad połowa Polaków wierzy w skuteczność działań CBA. Odmiennego zdania jest 39 proc. obywateli naszego państwa.

W Sejmie - kolejne spory. Największy dotyczył Komisji ds. Służb Specjalnych. PiS chciał, żeby liczyła siedmiu członków, pozostałe partie obstawały przy pięciu. Partia Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziała bojkotowanie prac komisji. W nowym Sejmie zlikwidowano trzy komisje: Rodziny i Praw Kobiet, Pracy oraz Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych w wypadku na przejeździe kolejowym między Terespolem Pomorskim a Parlinem. 15 listopada wykoleiła się tam lokomotywa i pięć wagonów osobowych. Pociąg uderzył w przejeżdżającą przez tory ciężarówkę. Winę za wypadek ponosi kierowca tira.

Znowu daje znać o sobie inflacja. W październiku wyniosła trzy procent. Podrożały produkty żywnościowe: masło, mąka, pieczywo. Analitycy oceniają, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe.

Sąd Okręgowy w Radomiu o kolejne trzy miesiące przedłużył areszt dla podejrzanego w tzw. seksaferze b. posła Samoobrony Stanisława Łyżwińskiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1000 dni tragedii ludzi na Ukrainie. Kościół w Polsce pomaga od początku

2024-11-18 12:29

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

1000 dni wojny

PAP/EPA

Zniszczenia po rosyjskich atakach w Odessie 17 listopada 2024

Zniszczenia po rosyjskich atakach w Odessie 17 listopada 2024

9,5 miliona osób cierpiących na zaburzenia psychiczne z powodu wojennej traumy, blisko 30 milionów osób odprawionych na granicy polsko-ukraińskiej w ciągu zaledwie dwóch lat, wszystkie parafie w Polsce zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kościół w Polsce od początku niesie pomoc materialną, liczoną w setkach milionów euro, ofiarom trwającej już blisko tysiąc dni wojny w Ukrainie. O przykładnej reakcji Polaków Papież wspomina w swej najnowszej książce.

- Te tysiąc dni wojny, to jest tysiąc dni tragedii konkretnego człowieka. Do tej wojny nie można się przyzwyczaić. Ona musi nas niepokoić, ona musi nas martwić, ona musi nas mobilizować - mówi w rozmowie z mediami watykańskimi ksiądz Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Od wybuchu pełnoskalowej wojny ks. Kryża odwiedził Ukrainę blisko 30 razy. Każdą z tych wypraw nazywa „wielką lekcją”, której nie można zastąpić relacjami, zdjęciami, ani nawet spotkaniami z tymi, którzy w obliczu wojennego dramatu znaleźli schronienie w Polsce. A tych, według danych z maja bieżącego roku jest obecnie ponad 950 tysięcy, nie licząc około półtora miliona osób, które przyjechały do Polski przed 2022 r. Wiele i zarazem niewiele, biorąc pod uwagę, że tylko w 2023 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło w obie strony 15,9 mln osób, spośród których 94 procent to Ukraińcy.
CZYTAJ DALEJ

Karolina Kózkówna - chłopski doktor wiary

[ TEMATY ]

bł. Karolina

Archiwum

Pierwsza dusza do nieba, chłopski doktor wiary - tak mówiono o niej za życia i po przedwczesnej śmierci. Dziś zwykła dziewczyna ze wsi, która zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc się przed gwałtem, jest patronką wsi, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), diecezji rzeszowskiej, przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., będzie też ogłoszona patronką polskiej młodzieży. 18 listopada przypada 100. rocznica śmierci Karoliny Kózkówny.

W grudniu 1914 r. chłopi z niewielkiej podtarnowskiej wioski Wał Ruda odnaleźli ciało współmieszkanki, którą dwa tygodnie wcześniej, 18 listopada, rosyjski żołnierz wywlókł z domu żeby ją zgwałcić w pobliskim lesie. Choć ranił ją wielokrotnie, dziewczyna stawiała zacięty opór i zbrodnicza próba się nie powiodła.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję