Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - ustanowiona w Kościele w 1925 r. przez papieża Piusa XI (enc. „Quas primas”, 11 grudnia 1925) - jest od 1929 r. świętem Akcji Katolickiej w Polsce. Przypomina prawdę o powszechnym i duchowym panowaniu Chrystusa, któremu podlega całe stworzenie: życie każdego człowieka i rodziny oraz życie publiczne i państwowe. Tymczasem żyjemy w epoce, w której „istnieje ideologiczna agresywność sekularyzmu”, a „laicyzm nie jest już elementem neutralności, lecz staje się ideologią narzucaną przez politykę. Bóg w naszym społeczeństwie zepchnięty został na margines. W życiu politycznym wydaje się niemal nieprzyzwoite mówić o Bogu, jak gdyby to było zamachem na wolność tych, co nie wierzą. Podobnie jest w innych dziedzinach życia” (kard. Joseph Ratzinger, KAI, 19 listopada 2004). Trzeba zatem, by katolicy świeccy, a wśród nich członkowie Akcji Katolickiej, głosili światu słowem i życiem, że Chrystus jest jego nadzieją; by prawdę o Jego królestwie przekazywali odważnie; by budowali porządek doczesny w duchu sprawiedliwości, miłości i pokoju. „Ich świadectwo wiary jest szczególnie wymowne i skuteczne, bo jest dawane w codziennej rzeczywistości i w środowiskach, do których często kapłan dociera z trudem” (por. Benedykt XVI do Biskupów polskich, Watykan, 3 grudnia 2005).
„Uczniowie Chrystusa, na mocy sakramentu chrztu św. i bierzmowania, są zobowiązani nieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi, świadczyć o jej aktualności, zapalać do wiary tych, którzy oddalają się od Boga, oraz wprowadzać jej zasady do życia społecznego, zwłaszcza tam, gdzie jest widoczna sekularyzacja różnych jego dziedzin” (por. Jan Paweł II do Akcji Katolickiej w Polsce, Watykan, 2003). Swym dobrym przykładem i dziełami apostolskimi winni uświęcać podstawowe struktury i formy życia społecznego, takie jak: rodzina, szkoła, środki masowego przekazu, służba zdrowia, kultura oraz sfera społeczna i polityczna.
W perspektywie nowego roku duszpasterskiego, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Bądźmy uczniami Chrystusa”, oraz w kontekście współczesnych wyzwań Akcja Katolicka pragnie objąć swoją szczególną troską rodzinę. Rodzina jest bowiem - wśród wielu dróg człowieka - „drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą” (Jan Paweł II, List do Rodzin, 1994, 2). Jest niezastąpioną szkołą życia chrześcijańskiego i kolebką powołań. W tym celu Akcja Katolicka, z pomocą księży asystentów i katechetów świeckich, będzie starała się włączać do swych szeregów całe rodziny, by znalazły tam sprzyjające warunki dla pogłębienia wiary. Niech tej misji apostolskiej Akcji Katolickiej towarzyszy opieka Najświętszej Maryi Panny - „Gwiazdy nowej ewangelizacji” (Jan Paweł II).
Niech Chrystus Król błogosławi Kościołowi, Ojczyźnie naszej i całemu światu, o co prośmy pokornie w modlitwie:
„O Jezu, Królu królów i Panie panujących, Królu i Centrum wszystkich serc, Królu wiecznej mocy, któremu mają służyć wszystkie narody, ponieważ Twoje powszechne królestwo nigdy nie ulegnie zniszczeniu; Jezu, Królu prawdziwie łagodny, ponieważ Twoim prawem jest: prawda, pokój, miłosierdzie, życie; Królu miłości, który otrzymałeś od Ojca najwyższą władzę nad wszystkimi stworzeniami, Ciebie usilnie błagamy, bądź królem naszych myśli, naszej woli i naszego serca. O Jezu, Królu wieczny, króluj w naszych rodzinach, w naszych społecznościach, spraw, aby Twoja chwała była naszym jedynym pragnieniem; niech przyjdzie królestwo Twoje, ponieważ bez Ciebie nasze życie jest smutne nawet w radościach; niech przyjdzie królestwo Twoje, o którym wiemy, że cierpienie z Tobą jest tak słodkie, jak słodka będzie wieczna radość z Tobą w Twoim boskim królestwie” (Modlitwa do Chrystusa Króla, obrazek, Mediolan, 11 lutego 1926 r.).
Pomóż w rozwoju naszego portalu