Do poznawania tajników komputera, a dokładnie edytora tekstu, wrócimy za tydzień. Dzisiaj proponuję mały kącik dla rodziców i dziadków, który niech będzie takim moim małym ostrzeżeniem: komputer jest dobry, ale nigdy nie zastąpi rozmowy na żywo.
W polskich szkołach coraz popularniejsza jest cyberprzemoc, czyli gnębienie słabszych kolegów przy użyciu elektroniki: internetu czy telefonów komórkowych. Jak czytamy w dzienniku „Polska”, problem nie zniknie, dopóki dzieci mają telefony z aparatami i mogą kręcić filmy. Fundacja Dzieci Niczyje alarmuje, że coraz więcej uczniów pada ofiarą cyberbullyingu (cyberprzemocy). Codziennie na infolinię Fundacji zgłasza się przynajmniej dwoje tak upokarzanych uczniów. Od kwietnia br. takich zgłoszeń było prawie tysiąc. Większość ofiar ma od 12 do 18 lat - czytamy w dzienniku. Przykładów różnych poniżających scen nagrywanych telefonami komórkowymi, jest bardzo dużo. Można wymienić m.in.: zmuszanie do bójek, groźby, wyzwiska czy udawanie stosunku seksualnego. „Eksperci są zdania, że problem może rozwiązać m.in. poważne ograniczenie używania telefonów komórkowych w szkołach” - czytamy w portalu internetowym media2.pl. Ponad 1/3 amerykańskich dzieci przeznacza więcej czasu na gry wideo niż przed rokiem. Najwięcej czasu - ok. 10 godzin w tygodniu - na gry wideo przeznaczają badani w grupie wiekowej od 12 do 17 lat. W sumie około połowy dzieci grających w gry wideo oddaje się tego typu rozrywce przez pięć lub mniej godzin w tygodniu. Podejrzewam, że także w naszym kraju te dane statystyczne są coraz bardziej zbliżone.
Także internet cieszy się coraz większym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Niemal o 10 godzin w ciągu roku wzrósł średni czas, jaki internauta w wieku od 7 do14 lat spędził w sieci. Mimo że chłopcy stanowią większy odsetek w tej grupie wiekowej internautów (53 proc.) niż dziewczynki (47 proc.), to młode internautki spędzają w sieci przeciętnie więcej czasu (29 godzin i 40 min w czerwcu 2007 r.). Niemal co drugie dziecko to tzw. heavy user (korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie). Tym, co wyróżnia internautów w wieku 7-14 lat na tle całej populacji, jest stosunkowo liczny udział korzystających z zasobów sieci kilka razy w tygodniu (34 proc.).
Pomóż w rozwoju naszego portalu