Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: ewangelizacja drugiego millennium - powiedział Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w opactwie Cystersów w Mogile 9 czerwca 1979 r. Słowa te przytoczył kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystości poświęcenia pomnika Krzyża Nowohuckiego 10 listopada br. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowej Hucie (os. Teatralne, ul. Ludźmierska 2), w miejscu, gdzie stoi krzyż. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Metropolita Krakowski.
W homilii kard. Dziwisz przypomniał historię Nowohuckiego Krzyża, która rozpoczęła się 17 marca 1957 r. od Mszy św. na placu, gdzie miał stanąć pierwszy kościół w Nowej Hucie. Ustawiony tam drewniany krzyż, który poświęcił abp Eugeniusz Baziak, próbowano następnie usunąć. Historia obrony krzyża ciągnęła się przez pół wieku. W pamięci wielu zapisała się bohaterska obrona krzyża 27 kwietnia 1960 r. „Dzieło to zostało okupione cierpieniem wielu ludzi, poniżeniem i łzami kobiet i dzieci, szykanowaniem matek i ojców, zwolnieniami z pracy, nieludzkim traktowaniem zatrzymanych w komisariatach i więzieniach, biciem pałkami i obrzucaniem gazem łzawiącym, przelaną niewinną krwią, a nawet tragedią śmierci czy przedwczesnym zgonem wskutek wycieńczenia i fizycznego wyczerpania” - mówił kard. Dziwisz.
Wśród największych obrońców Nowohuckiego Krzyża i tych, którzy zachowali prawdę o tamtych wydarzeniach, był ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.
Pomnik Nowohuckiego Krzyża, odlany z brązu na podstawie projektu krakowskiego artysty rzeźbiarza prof. Stefana Dousy, swym kształtem nawiązuje do pierwszego krzyża, który został postawiony na pl. Teatralnym 50 lat temu.
Liturgię i poświęcenie pomnika poprzedziło widowisko słowno-muzyczne pt. „Krzyż Nowohucki - historia i teraźniejszość” według słów i scenariusza Tadeusza Łomnickiego, w wykonaniu aktorów scen krakowskich oraz parafialnej scholi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu