Reklama

Aspekty

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Zmarł ks. inf. Roman Harmaciński

7 września 2022 swoją ziemską wędrówkę zakończył ks. infułat Roman Harmaciński. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłym kapłanie.

[ TEMATY ]

ks. Roman Harmaciński

ks. Dariusz Gronowski

Ks. inf. Roman Harmaciński (1935-2022)

Ks. inf. Roman Harmaciński (1935-2022)

Zmarły śp. ks. infułat Roman Harmaciński był wieloletnim dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej w Kurii Biskupiej w Gorzowie, założycielem i pierwszym rektorem Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich w Gorzowie, a także kustoszem honorowym sanktuarium św. Weroniki Guliani. Urodził się 2 stycznie 1935 r. w Mariance (diecezja siedlecka). Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Wilhelma Pluty na Jasnej Górze 16 czerwca 1966.

Miał w diecezji ogromne zasługi na polu kształcenia i przygotowywania do pracy katechetów. Tak wspominał pracę z czasów, kiedy nie było u nas jeszcze katolickiej uczelni: - „Do moich obowiązków należało m.in. szkolenie katechetów. Wtedy katecheci byli kształceni na wielu płaszczyznach. Byli tacy, którzy dopiero zaczynali, byli też katecheci tzw. zaawansowani, którzy już posiadali przygotowanie do zawodu - i oni co roku w czasie wakacji mieli tygodniowy kurs, zwykle to się odbywało albo w Paradyżu, albo w Rokitnie. Zajmowałem się też dokształcaniem wizytatorów katechetycznych. Oni byli zapraszani 2-3 razy w roku do kurii. Na takie zajęcia zapraszaliśmy fachowców z Polski, którzy przekazywali konieczną wiedzę (współpracowaliśmy wtedy z Lublinem, Warszawą, Krakowem i Wrocławiem, bo na naszym terenie nie było uczelni katolickiej). I na tych spotkaniach zwykle był bp Pluta, który zazwyczaj też miał swoje wystąpienie. Bo on zresztą był świetnym katechetą, od samego początku swojej posługi wyróżniał się w tej dziedzinie i doskonale orientował się w katechezie. Na takich szkoleniach były prowadzone katechezy praktyczne. Wybierane były do tego przeważnie siostry zakonne, w tamtym czasie mieliśmy wiele wspaniałych sióstr, które kapitalnie prowadziły katechezę. A na zjazdach dla młodych księży na taką praktyczną katechezę brało się często młodzież, więc to nie było łatwe i księża wcale się tak do tego nie rwali (szczególnie, że był tam bp Pluta, który angażował się w to całym sercem). Ale jakoś zawsze się to wszystko udawało”.

Wspomnienia ks. inf. Romana Harmacińskiego z czasów pracy w Kurii Biskupiej znajdziecie tutaj.

2022-09-08 06:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzów. Pożegnaliśmy ostatniego infułata w diecezji

[ TEMATY ]

ks. Roman Harmaciński

ks. Rafał Witkowski

12 września 2022 roku, we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, pożegnaliśmy ks. infułata Romana Harmacińskiego, rektora Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich w Gorzowie Wlkp., a w latach 1996-2007 proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski, który w kapłaństwie przeżył 56 lat.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński. W homilii pogrzebowej bp Paweł Socha CM przytoczył liczne fakty z życia Zmarłego Kapłana, który zasłużył się dla diecezji w wielu dziedzinach. Wśród wielu, bp Socha wyróżnił m.in. zaangażowanie duszpasterskie, pracę katechetyczną, działalność naukową, organizację Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich i posługę proboszcza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie. Przypomniał fakt sprowadzenia przez Zmarłego Kapłana relikwii św. Weroniki Giuliani i utworzenie jej sanktuarium. Biskup wspomniał też honorowe odznaczenia śp. ks. Romana, zaznaczając najwyższe, które może uzyskać ksiądz – tytuł infułata, czyli protonotariusza apostolskiego nadliczbowego.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję