Reklama

Niedziela Świdnicka

Bolków. Festiwal Miodu - znakomitą promocją pszczelarstwa

Bolkowski Festiwal Miodu to nie tylko święto pszczelarzy, ale także znakomita promocja pszczelarstwa i doskonała przestrzeń do spotkań, dialogu i dobrej zabawy.

[ TEMATY ]

Bolków

ks. Wiesław Pisarski

festiwal miodu

ks. Mirosław Benedyk

Podczas Mszy św. członkowie związków i kół pszczelarskich reprezentowani byli przez poczty sztandarowe

Podczas Mszy św. członkowie związków i kół pszczelarskich reprezentowani byli przez poczty sztandarowe

Święto miodu i produktu regionalnego w Bolkowie cieszy się dużym zainteresowaniem i renomą już od 15 lat. W ostatnim czasie stało się też integralną częścią Dni Miasta i jest radością mieszkańców całej gminy. Dwudniowa impreza plenerowa 10 i 11 września zgromadziła wielu sympatyków pysznego miodu i wszelkich wyrobów z nim związanych, a także producentów, pszczelarzy i bartników. - W naszym mieście mamy bardzo dużą firmę o marce nie tylko polskiej, ale i europejskiej zajmującą się produkcją sprzętu pszczelarskiego. Stąd też w gminie i okolicach mamy wielu producentów miodu. Jest to wielki powód do dumy i śmiało można powiedzieć, że jesteśmy regionalną stolicą miodu i pszczelarstwa – mówił Grzegorz Kucab – burmistrz Bolkowa.

Tegoroczny Festiwal Miodu rozpoczął się od uroczystej Eucharystii, w kościele św. Jadwigi Śląskiej, sprawowanej pod przewodnictwem ks. kan. Wiesława Pisarskiego. Modlitwom towarzyszyła intencja dziękczynna za Bożą opiekę nad tymi, którzy na co dzień zajmują się pszczołami i pozyskują miód.

ks. Mirosław Benedyk

- Od tysięcy lat pszczoły miodne są nie tylko źródłem cennych produktów spożywczych i leczniczych, ale również są przedmiotem zachwytu i szacunku, chociaż są owadami. To one są cichymi bohaterkami naszego święta miodu obchodzonego uroczyście w naszej bolkowskiej gminie. Pszczoła zawsze cieszyła się doskonałą opinią. Od najdawniejszych czasów wychwalano słodycz miodu i zapał do pracy tych stworzeń – dlatego często się mówi - pracowity jak pszczoła - podkreślał w homilii miejscowy proboszcz, przypominając, że w Biblii znajdziemy wiele fragmentów mówiących o pszczołach, w kontekście ich pracowitości.

ks. Mirosław Benedyk

Wśród obecnych na uroczystościach w kościele byli przedstawiciele władz miejskich na czele z Burmistrzem miasta i przewodniczącym Rady Miejskiej, a także prezesi i członkowie związków i kół pszczelarskich z regionu wraz pocztami sztandarowymi, miejscowi pszczelarze, właściciel największej w regionie firmy pszczelarskiej Ryszard Sułkowski i zaproszeni goście.

Reklama

Po Mszy świętej w bolkowskiej Galerii Historyczno-Artystycznej "Ars et historia" odbył się wykład Tomasza Kędziory nauczyciela Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli koło Lublina, pod tytułem: Gospodarka pasieczna w zmieniających się warunkach klimatyczno – przyrodniczych Polski.

ks. Mirosław Benedyk

Festiwal Miodu w Bolkowie to także kiermasze, warsztaty, mnóstwo wystawców i stoisk. Do tego zapewniona aktywność fizyczna – akrobatyka, zumba, a nawet zawody wędkarskie oraz muzyczne gwiazdy wieczorów. Poza lokalnymi artystami na scenie wystąpili Gromee, Kombi oraz Manchester.

***

Czy proboszcz z Bolkowa hoduje pszczoły ? Dlaczego pszczoły w Bolkowie mają trudniejsze życie? Jak wygląda praca pszczelarza? Czy każdy może hodować pszczoły? Z ilu kwiatów pszczoły musza zebrać nektar, aby wyprodukować kilogram miodu? Ile żyje jedna pszczoła i jak dużo miodu może zebrać podczas swojego życia?

Na te i inne pytania zajdziemy odpowiedź w papierowym wydaniu Niedzieli Świdnickiej w numerze 39/2022 z dnia 25 września 2022r.

2022-09-10 20:29

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga S3 z najdłuższym tunelem

[ TEMATY ]

Bolków

S3

ks. Wiesław Pisarski

par. Św. Jadwigi w Bolkowie

Ks. kan. Wiesław Pisarski w asyście górnika na placu budowy

Ks. kan. Wiesław Pisarski w asyście górnika na placu budowy

Na początku grudnia miało miejsce poświęcenie terenu pod budowę dwóch tuneli na drodze S3. Poświęcenia dokonał ks. Wiesław Pisarski.

Od blisko dwóch miesięcy trwają prace budowlane nad najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce. W ramach inwestycji na odcinku pomiędzy węzłami Bolków i Kamienna Góra Północ zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa S3 o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Powstaną również dwa dwunawowe tunele drogowe o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice oraz tunel TS-32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. Drogowcy informują, że budowa dwóch tuneli na S3 będzie kluczowym elementem realizacji tego fragmentu drogi. - Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale. Realizacja tuneli drogowych pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, pomiędzy obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice – brzmi komunikat GDDKiA.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję