Reklama

Kościół

Bp Kaszak: dbajcie o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży

- Dbajcie o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie uroczystości religijno-patriotycznych w Czeladzi. W kościele pw. św. Stanisława nieopodal czeladzkiego rynku odbyła się Msza dziękczynna za przyłączenie Śląska do Polski. W jej czasie modlono się za miasto, bohaterów pochodzących z Czeladzi i za polskie państwo.

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Niedziela TV

Obecni byli m.in. Zbigniew Szaleniec, burmistrz miasta, Jolanta Moćko, przewodnicząca Rady Miejskiej, radni miasta i delegacja partnerskiej miejscowości Auby z Francji wraz z merem. Na uroczystości pojawiła się także kompania honorowa 34. Dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia wraz z orkiestrą i dowódcą - ppłk. Grzegorzem Gdulą.

Mszę koncelebrowali ks. Mariusz Karaś, sosnowiecki kanclerz, ks. Jarosław Wolski, miejscowy proboszcz, ks. Andrzej Nackowski, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii sosnowieckiej oraz ks. Karol Nędza, wicedyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin.

- Dbajcie o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Oni tu powinni być, na tych uroczystościach. Bijemy się w pierś, że jest ich tak mało. Tego w naszych czasach potrzebuje Ojczyzna - mówił sosnowiecki ordynariusz.

Podziel się cytatem

Swoje kazanie bp Kaszak zaczął od przypomnienia czasów, gdy w Czeladzi stacjonowały obce wojska. Jak zaznaczył, wówczas Polak stawał do obrony siebie, swojej rodziny, rodaków, dobytku i dóbr duchowych. Przywołał także historię rekrutacji w Czeladzi do Armii gen. Hallera, uczestniczących w wojnie polsko-bolszewickiej i powstaniach śląskich.

Reklama

- Musimy tutaj wspomnieć o tym polskim żołnierzu, który bronił granicy polskiej. W dobie powstań śląskich Niemcy chcieli sprowokować Polskę, by pokazać „Zobaczcie, jaki to agresywny kraj. Oni napadają i nieprzestrzeganą paktów, umów międzynarodowych, które przecież sami podpisali” Zaatakowali właśnie tutaj: w kopalni Saturn w Czeladzi – powiedział biskup.

Biskup przypomniał także pochowanych na cmentarzu katedralnym , gdzie wybudowano pierwsze w historii w Polsce mauzoleum ku czci Powstańców Śląskich. Mówił również, że za zmarłych bohaterów można się modlić, ofiarowywać Msze święte i zyskiwać odpusty.

- Pamiętajcie o tych żołnierzach. Oni bronią naszego nieba. Są ekspertami od obrony powietrznej. Wiele by mogli powiedzieć. Wiemy, że wysyłani są do obrony granicy, aby nas strzegli - mówił o 34. dywizjonie rakietowym Obrony Powietrznej z Bytomia, który uczestniczył we Mszy.

Biskup dodał, że służba wymaga wyrzeczeń, a przez rozłąkę cierpią także rodziny wojskowych. Polecił wiernym modlić się za żołnierzy i zawsze dobrze o nich mówić. Powołał się także na List Apostolski Jana Pawła II z okazji pięćdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej z 1989 r.:

- Już na długo przed rokiem 1939 w pewnych sferach kultury europejskiej ujawniło się dążenie do usunięcia Boga i Jego obrazu z pola widzenia człowieka. W tym duchu indoktrynowano dzieci od najmłodszych lat - zacytował bp Kaszak Papieża-polaka.

Jak podkreślił - analiza papieża wskazuje, że indoktrynacja dzieci miała miejsce już wówczas po to, by człowiek zerwał więź z Panem Bogiem i utworzył swoje własne prawa. Jak dodał, w takiej sytuacji od razu pojawia się pogarda wobec innego człowieka oraz poczucie bycia lepszym od innych. W ten sposób powstaje „rasa panów”. Wskazał, że wojna stanowi zagrożenie dla polskiego państwa.

Reklama

- Musimy sobie to jasno uświadomić. Błędem jest, że się przyzwyczajamy i mówimy sobie „A, wojna się toczy już od pół roku.” Musimy robić wszystko, żeby rozbudzić w narodzie miłość do Ojczyzny. Papież nam wskazuje „Zacznijcie od dzieci”.

Podziel się cytatem

Biskup przywołał także postać Jurka Bitschana z Czeladzi, który mając 14 lat zginął we Lwowie walcząc o wolną Polskę.

Następne na czeladzkim rynku odbyło się odczytanie apelu poległych przez kpt. Kingę Zając, oddanie salwy honorowej oraz koncert orkiestry wojskowej.

2022-09-12 10:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na inauguracji w WSD: strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu

– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu i przykładem takiej świadomości wiary i zawierzenia jest św. Jan Paweł II – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 1 października przewodniczył on Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrował m.in. ordynariusz diecezji sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak, wykładowcy i moderatorzy seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego oraz proboszczowie alumnów pierwszego roku.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję