Reklama

Aspekty

Gorzów. Pożegnaliśmy ostatniego infułata w diecezji

12 września 2022 roku, we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, pożegnaliśmy ks. infułata Romana Harmacińskiego, rektora Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich w Gorzowie Wlkp., a w latach 1996-2007 proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski, który w kapłaństwie przeżył 56 lat.

[ TEMATY ]

ks. Roman Harmaciński

ks. Rafał Witkowski

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński. W homilii pogrzebowej bp Paweł Socha CM przytoczył liczne fakty z życia Zmarłego Kapłana, który zasłużył się dla diecezji w wielu dziedzinach. Wśród wielu, bp Socha wyróżnił m.in. zaangażowanie duszpasterskie, pracę katechetyczną, działalność naukową, organizację Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich i posługę proboszcza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie. Przypomniał fakt sprowadzenia przez Zmarłego Kapłana relikwii św. Weroniki Giuliani i utworzenie jej sanktuarium. Biskup wspomniał też honorowe odznaczenia śp. ks. Romana, zaznaczając najwyższe, które może uzyskać ksiądz – tytuł infułata, czyli protonotariusza apostolskiego nadliczbowego.

Akcentując posługę sakramentalną ks. R. Harmacińskiego, w tym udzielanie sakramentu bierzmowania wielu diecezjanom, bp Paweł wyraził wdzięczność za łaskę powołania zmarłego Infułata: „Księże Romanie, dziękujemy Tobie za świadectwo autentycznego kapłaństwa, powołania i owocnego wykorzystania łaski konsekracji święceń”.

- Ksiądz profesor był ciepłym, dobrym człowiekiem – tak zmarłego kapłana wspomina Andrzej Serafin (zobacz tutaj).

Reklama

A tak o swoim dawnym wykładowcy mówi Elżbieta Zjawin, katechetka w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie: (zobacz tutaj).

Śp. ks. infułat Roman Harmaciński został pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp.

2022-09-12 21:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Zmarł ks. inf. Roman Harmaciński

[ TEMATY ]

ks. Roman Harmaciński

ks. Dariusz Gronowski

Ks. inf. Roman Harmaciński (1935-2022)

Ks. inf. Roman Harmaciński (1935-2022)

7 września 2022 swoją ziemską wędrówkę zakończył ks. infułat Roman Harmaciński. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłym kapłanie.

Zmarły śp. ks. infułat Roman Harmaciński był wieloletnim dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej w Kurii Biskupiej w Gorzowie, założycielem i pierwszym rektorem Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich w Gorzowie, a także kustoszem honorowym sanktuarium św. Weroniki Guliani. Urodził się 2 stycznie 1935 r. w Mariance (diecezja siedlecka). Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Wilhelma Pluty na Jasnej Górze 16 czerwca 1966.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nocne patrole pomagają osobom w kryzysie bezdomności przetrwać zimę

2023-02-09 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób będących w kryzysie bezdomności, ale także czas wytężonej pracy i współpracy fundacji, stowarzyszeń jak i osób prywatnych zajmujących się pomocą potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję