Reklama

Kościół

Kard. Müller: Biskup musi uznać własną rację stanu

"Eucharystia - realna i fizyczna obecność Boga" to hasło rekolekcji dla kapłanów diecezji tarnowskiej. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie głosi je kard. Gerhard Ludwig Müller. Niemiecki duchowny, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, powiedział, że "Biskup musi uznać własną rację stanu. Unika mieszania wiary z polityką i służy wolności wszystkich, nie pozwalając na utożsamianie wiary z określoną formą polityki".

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

„Wykluczony z komunii katolickiej jest każdy, kto twierdzi, że Chrystus jest obecny w Eucharystii tylko w znaku i obrazie, wirtualnie w elementach chleba i wina, i kto w ten sposób zaprzecza ich istotnej przemianie (transsubstancjacji) w substancję Ciała i Krwi Chrystusa” - powiedział rekolekcjonista.

Kard. Gerhard Ludwig Müller mówił także o roli duchownych.

„Kiedy katoliccy biskupi i kapłani rozumieją godność swojego powołania jako ofiarę ze swojego życia w służbie 'tego Jednorodzonego Boga, który jest w łonie Ojca' (J 1,18) i którego ludzkie serce zostało otwarte na krzyżu dla zbawienia świata, wtedy ich poświęcenie staje się błogosławieństwem dla ludzkości. Bóg bowiem spełnia wobec nich swoją obietnicę: 'Dam wam pasterzy według mojego serca' (Jr 3,15)”.

Duchowny podkreśla, że podstawowym warunkiem posługi biskupiej i kapłańskiej jest wewnętrzna komunia z Jezusem Chrystusem, tworzenie jedności z Nim.

„Biskup oraz kapłan musi być świadkiem zmartwychwstania. Musi mieć kontakt z Chrystusem zmartwychwstałym. Bez tej wewnętrznej komunii z Chrystusem staje się zwykłym urzędnikiem kościelnym. Nie byłby wtedy już świadkiem i naśladowcą apostołów” - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Duchowni usłyszeli także, że bezsporne jest, że państwo posiada autonomię wobec Kościoła. „Biskup musi uznać własną rację stanu. Unika mieszania wiary z polityką i służy wolności wszystkich, nie pozwalając na utożsamianie wiary z określoną formą polityki. Ewangelia nadaje prawdy i wartości polityce, ale nie odpowiada na konkretne, indywidualne pytania w polityce i ekonomii” - podkreślił kardynał.

Jak mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, w dwóch turach rekolekcji uczestniczy prawie 400 kapłanów.

„Ksiądz kardynał mówi o Eucharystii, czyli o prawdziwej, realnej, fizycznej wręcz obecności Boga pomiędzy nami, takiej obecności, której możemy dotknąć dzięki Eucharystii. Możemy patrzeć na Pana Boga, możemy karmić się Eucharystią. Kardynał mówi także o tym, że Bóg jest obecny nie tylko w Eucharystii, ale także w swoim Kościele. Razem z kardynałem odkrywamy te wielorakie sposoby obecności Boga między nami” - dodaje.

W planie rekolekcji są konferencje, modlitwa i okazja do rozmów o Kościele.

2022-09-15 15:22

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: kard. Müller broni tradycji w duchu Papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

kard. Gerhard Müller

Grzegorz Gałązka

Kapłan, a tym bardziej biskup i kardynał, nigdy nie jest po prostu na emeryturze – napisał Benedykt XVI do kard. Gerharda Müllera, byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Papież Senior przypomina, że już Paweł VI chciał, by wysokie stanowiska w Watykanie były powierzane na pięcioletnią kadencję. Wyraża zarazem przekonanie, że kard. Müller, nawet jeśli nie zostanie mu powierzona żadna konkretna funkcja, nadal będzie publicznie służył wierze jako kapłan i jako teolog.

Benedykt XVI pisze też o znaczeniu urzędu prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który on sam w przeszłości sprawował podobnie jak kard. Müller. Na tym stanowisku mądrość nie wynika jedynie z kompetencji w danej materii, lecz także z uznania granic wiedzy teologicznej. A kard. Müller – stwierdza Papież Senior – właśnie to starał się robić podczas swego pobytu w Rzymie. „Broniłeś jasnych tradycji wiary, lecz w stylu Papieża Franciszka chciałeś zrozumieć, jak można żyć nimi dzisiaj” – napisał Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: cnoty to oś życia osób konsekrowanych

2023-02-02 11:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

W życiu konsekrowanym trzeba czuwać przede wszystkim nad tym, aby życie cnotami – wiarą nadzieją i miłością – wzmocnionymi przez śluby, było sprawą najważniejszą, stanowiącą zasadniczą oś życia, a więc sprawą, której poświęca się największą uwagę – mówił do osób zakonnych w święto Ofiarowania Pańskiego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wraz z poznańskimi biskupami pomocniczymi uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w katedrze w Poznaniu.

Abp Gądecki podkreślił, że święto jest dniem wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane, żyjące w takich w formach życia wspólnotowego jak zakony i zgromadzenia, stowarzyszenia życia apostolskiego i instytuty świeckie, jak i w formach życia indywidualnego, jak choćby dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy. „W naszej diecezji żyje 35 zgromadzeń żeńskich z 83 placówkami oraz 21 zgromadzeń męskich z 40 placówkami” – wyliczał metropolita poznański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję