Reklama

Kościół

Tydzień w Watykanie

Można powiedzieć, z przymrużeniem oka, że że w minionym tygodniu Watykan przeniósł się kazachskie stepy. Przynajmniej na trzy dni, bo od 13 do 15 września przebywał tam papież uczestnicząc z VII Kongresie Zwierzchników Religii Tradycyjnych i Światowych.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Takie spotkania, jako pierwszy, zapoczątkował w 1986 r., w Asyżu św. Jan Paweł II. Naraził się w ten sposób krytykę. Szczególnie w kręgach tradycjonalistycznych. Za samego pontyfikatu Papieża Polaka te głosy słyszalne były słabiej, ale po śmierci, kiedy przyszło do oceny pasterzowania św. Jana Pawła II, organizowanie spotkań międzyreligijnych i generalnie inicjatywy z zakresu dialogu międzyreligijnego, stały się jednym z ulubionych tematów krytyków Karola Wojtyły. Najbardziej zapiekli twierdzili, że inicjatywy Jana Pawła II na tym polu, słowa i gesty to przeszkoda do kanonizacji.

Podobne słowa krytyki spotkały także Franciszka za udział w kazachskim wydarzeniu, które łączyła z pierwszym spotkaniem w Asyżu w 1986 r. sprawa pokoju. Pokój na świecie i działania różnych religii i wyznań dla osiągnięcia pokoju były głównym tematem z którym do Nur Sułtanu przyjechał Franciszek, choć nie mniej ważnym było również podkreślenie zagrożonego praktycznie na całym świecie prawa do wolności religijnej i prawa do swobodnego manifestowania swojej wiary także w środowiskach demokracji liberalnych.

Choć większy ciężar gatunkowy miały dwa przemówienia papieża wygłoszone w Nur Sułtanie, to jednak do mediów głównego nurtu jeżeli przebijały się, to przede wszystkim bardziej konkretne, bo swobodniejsze wypowiedzi z rozmowy papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu wracającego do Rzymu. Najczęściej, jak się zdaje, przywoływano słowa papieża z których wynikało, że przekazywanie broni broniącej się Ukrainie jest czymś moralnie usprawiedliwionym. Papież chwilę później zaznaczył, że to „motywacja jest tym, co w dużej mierze kwalifikuje moralność tego czynu”. Oczywiście chodzi w tym przypadku o ofiarujących broń. Bo można to czynić z czystej intencją pomocy, albo można przekazywać broń w innych celach. Między innymi w celu „wywołania większej wojny”, albo prostego zarobku – sprzedaż broni, albo wreszcie, żeby oczyścić sobie magazyny. Franciszek nie sugerował, że ktokolwiek z przekazujących broń Ukrainie ma intencje niecne, ale, że mogą być różne to nie ulega wątpliwości. Wiadomo, że papież broni nie lubi, bo wielokrotnie dawał temu wyraz .

Reklama

Nie jest też zdania, co powiedział w najnowszym wywiadzie dla jednej z włoskich gazet, że broń może doprowadzić do pokoju. Tu droga jest inna – sprawiedliwość i przebaczenie. Co zaś do broni. - To jest zabójczy handel – mówił Franciszek - Ktoś mi powiedział - kto rozumie statystykę - że gdyby przestano produkować broń na rok, rozwiązano by cały problem głodu na świecie... To proste, ale jak się okazuje u człowieka nic nie jest proste, no chyba – takie myśli też gdzieś dało się między liniami dopatrzeć u Franciszka – że nastąpi zmiana władzy u tych, którzy mają jej na świecie najwięcej, ale zarazem też najwięcej odpowiedzialności. Papież mówił o potrzebie wstrząsu w dialogu międzyreligijnym, ale kto wie czy nie myślał też o wstrząsie wśród elit politycznych.

Media wybiły też wyrażoną przez Ojca Świętego wolę dialogu z Moskwą. Z Rosją trzeba prowadzić dialog – mówi papież dodając, że owszem „może on śmierdzieć” (dialog z agresorem odpowiedzialnym za uczynione zło), ale prowadzić go trzeba, bo to jedyne narzędzie, jedyna rozsądna furtka, która prowadzi do pokoju. Pod koniec tygodnia okazało się również kto będzie reprezentował Watykan na pogrzebie brytyjskiej królowej. Będzie to sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, abp Paul Galagher. Brytyjczyk.

2022-09-19 15:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI ułaskawił „niewiernego kamerdynera”

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Watykan

wystawa

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Dziś rano Benedykt XVI odwiedził przebywającego w więzieniu byłego papieskiego kamerdynera, Paolo Gabriele i osobiście poinformował go o darowaniu nałożonej na niego kary – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję