Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25-lecie kardynalatu

Z wdzięczności dla Prymasa Polski

Balet klasyczny i nowoczesny, występy operowych solistów, chórów oraz specjalnie przygotowany film - to tylko niektóre z artystycznych atrakcji, jakie przygoto-wano 5 marca na koncert z okazji 25-lecia kardynalskiej posługi Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Jubileuszowy koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie nawiązywał do narodowej tradycji i polskiej historii. Cała uroczystość została przygotowana z inicjatywy abp. Kazimierza Nycza, następcy kard. Józefa Glempa, jako wotum wdzięczności dla Prymasa Polski za jego wieloletnią służbę Kościołowi w Warszawie i całej Polsce.
Podczas uroczystości abp Józef Michalik podziękował Jubilatowi za pracowitą, dynamiczną i pokorną obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny. - Wartość i wielkość tej posługi i misji była konsekwentnym realizowaniem zawołania biskupiego „Caritati in iustitia”, czyli Sprawiedliwość w miłości - powiedział w imieniu Episkopatu Polski abp Michalik. - Życzymy Księdzu Kardynałowi Prymasowi, aby dalej twórczą pracą uczył Kościół i Ojczyznę. Aby jeszcze gorliwiej i jeszcze skuteczniej modlił się za nas, za Polaków w kraju i za granicą - dodał przewodniczący Episkopatu Polski.
Podziękowanie za 25 lat posługi Prymasowi Polski złożył również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczytał list nadesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, życzenia skierowała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Podczas koncertu na sali byli obecni również biskupi polscy i zagraniczni uczestniczący w 343. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski oraz setki wiernych z archidiecezji warszawskiej.
Kilka godzin przed koncertem, podczas Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, kard. Józef Glemp nawiązał do swojego jubileuszu. Mówił, że podczas Posługi kardynalskiej największą jego radością były wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, które dostarczały wielu przeżyć emocjonalnych, i podczas których rodziła się nowa jakość ku zjednoczeniu Polaków. Natomiast za największy dramat swojej posługi uznał to, że nie udało się uchronić ks. Jerzego Popiełuszki od śmierci.
Podczas jubileuszowego koncertu artyści Teatru Wielkiego oraz chóru dziecięcego „Alla Polacca” zaprezentowali m.in. „Mazura” Stanisława Moniuszki z opery „Straszny dwór”, fragment „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego i „Walca cis-moll” z baletu „Sylfidy” Fryderyka Chopina.

Artur Stelmasiak

Zebranie plenarne KEP

O młodzieży, emigracji i mediach

Apel o politykę prorodzinną w obliczu katastrofy demograficznej, duszpasterstwo polonijne, przyjęcie nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski oraz podsumowanie prac Kościelnej Komisji Historycznej - to niektóre wątki 343. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się 5 i 6 marca w Warszawie.
Omawiając sytuację społeczną w kraju, abp Kazimierz Nycz podkreślał, że najważniejsze polskie problemy należy oddzielić od partyjnego sporu i rozwiązywać je niezależnie od wyniku kolejnych wyborów. Ocenił on, że jednym z kluczowych problemów kraju jest sytuacja demograficzna, będąca w stanie katastrofalnym. Przypomniał, że w Polsce rodzi się obecnie o połowę mniej dzieci niż w latach 80.
Po dwóch latach prac biskupi przyjęli znowelizowany statut Konferencji Episkopatu. Zakłada on wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych. Statut zostanie przekazany Stolicy Apostolskiej do zatwierdzenia.
Biskupi przyjęli dokument o duszpasterstwie młodzieży, kierowany do osób i instytucji odpowiedzialnych za formację chrześcijańską młodego pokolenia. Nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji został bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz radomski. Zastąpił on bp. Ryszarda Karpińskiego, który zrezygnował z tej funkcji ze względu na wiek i stan zdrowia. Odnosząc się do duszpasterskiej sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie znajduje się największe skupisko polonijne, bp Zimowski poinformował, że kard. Cormac Murhpy-O’Connor, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, który był gościem Zebrania Plenarnego KEP, zaproponował utworzenie wspólnej komisji tamtejszego Kościoła lokalnego i Episkopatu Polski.
Na zebraniu omawiano też sytuację mediów publicznych. W komunikacie z obrad podkreślono ich znaczenie dla kultury i tożsamości narodu. „Stanowią one wysokiej rangi dobro narodowe, dlatego powinny być zachowane i chronione” - uważają biskupi.
Tradycją wiosennych zebrań Konferencji Episkopatu są wizyty hierarchów z innych krajów. W tym roku wzięli w nim udział: kard. Cormac Murphy-O’Connor - przewodniczący Episkopatu Anglii i Walii, bp František Tondra - przewodniczący słowackiego Episkopatu, abp Stanislav Hoèevar z Serbii, bp Valentin Pozaić z Chorwacji, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi, bp Leon Mały z Ukrainy, abp Riccardo Fontana z Włoch, bp György Udvardy z Węgier, bp Konrad Zdarsa z Niemiec i bp Dominique Rey z Francji. Z powodu choroby nie dojechał bp František Lobkowicz z Czech.

Krótko

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało zmiany w kodeksie pracy w małych firmach. Nowe rozwiązania są niekorzystne dla pracowników, ułatwiają m.in. zwalnianie kobiet w ciąży i pracowników w wieku przedemerytalnym.

Eurodeputowany - prof. Bronisław Geremek zapowiedział drugi raz, że nie złoży oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem prawników, złamie w ten sposób prawo.

Andrzej Barcikowski, były szef ABW, uważany za człowieka Leszka Millera, został powołany do rady konsultacyjnej szkoły kontrwywiadu. W służbach coraz częściej posady otrzymują ludzie, którzy byli znaczącymi postaciami za czasów rządów SLD.

Zmiana na stanowisku komendanta głównego policji. Dotychczasowy komendant Tadeusz Budzik odszedł ze stanowiska. Zastąpił go Andrzej Matejuk, wieloletni komendant wojewódzki z Wrocławia i znajomy szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył 45 osób, które brały aktywny udział w wydarzeniach Marca’68. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Józef Dajczgewand, Jadwiga Dzięgiel, Irena Lasota i pośmiertnie Andrzej Kijowski. Zabrakło Adama Michnika. Odznaczenia nie przyjął Bogdan Czajkowski, w proteście przeciwko swojej sytuacji osobistej. Domaga się także ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego w drodze referendum.

Platforma Obywatelska wraca do pomysłu zniesienia abonamentu telewizyjnego. Media publiczne byłyby finansowane wprost z budżetu. Miałyby też ograniczenia w emitowaniu reklam, co wiązałoby się z tym, że więcej pieniędzy miałyby telewizje prywatne.

Na karę roku i 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego w sprawie sprzedaży miejskiego gruntu poniżej jego wartości firmie Grażyny Kulczyk. Sąd skazał Grobelnego również na karę grzywny i wydał zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym przez 4 lata. Jeśli wyrok zostanie podtrzymany w drugiej instancji, Poznań czekają wybory na prezydenta miasta.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Publikujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie :

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach

2024-05-16 13:08

Mija 25 lat od momentu założenia zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Na wspólne świętowanie zapraszają członkowie zespołu. Koncert jubileuszowy odbędzie 9 czerwca o godz. 16:00 w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru we Wrocławiu przy ul. Purkyniego.

Charakterystyczne brzemiennie i nieprzerwalność w działalności muzycznej są atutem zespołu, który został założony przez Roberta Ruszczaka (Chudoba) jesienią 1998 r. - Zaprosiłem do współpracy kolegów z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. Po kilkunastu próbach w akademiku zgłosiliśmy nasz zespół w czerwcu 1999 r. do udziału w konkursie przeglądu SacroSong`99. Zespół został laureatem, zdobywając jedną z dwóch pierwszych nagród i niespodziewanie został gwiazdą światowych scen, tzn. zagrał w koncercie finałowym u boku prawdziwych artystów oraz udzielił swojego pierwszego radiowego wywiadu zanim jeszcze wydał pierwsze dźwięki na scenie – zaznacza Robert Ruszczak, dodając: - Po tym spektakularnym sukcesie jeszcze bardziej zespołowi zachciało się grać i byliśmy zapraszani na koncerty w Polsce i poza jej granice. Najbardziej prestiżowe koncerty jakie zespół zagrał odbyły się w ramach: Song Of Songs Festival w Toruniu, Targów Muzyki Chrześcijan w Krakowie, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie, Slot Art Festival w Lubiążu, Festival de Paques w Chartres we Francji, Festiwalu Stróżów Poranka w Chorzowie, we Wrocławiu, w Wilnie, koncertu dla papieża Benedykta XVI w Krakowie, Światowych Dni Młodzieży we Wrocławiu, w czasie Nocy Kościołów na Ukrainie (Lwów, Winnica, Kamieniec Podolski, Chocim) na Białorusi w MIńsku w ramach Festiwalu Ziemia Szczęścia razem z zespołem Hare Kryszna i Festiwalu Zespołów Metalowych państw dawnego bloku wschodniego oraz na ulicy. Jednak za najważniejsze koncerty zespołu uważamy te zagrane w domach dziecka, ośrodkach szkolno - wychowawczych, monarach, więzieniach i na dworcach kolejowych itp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję