Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Maciej Orman/Niedziela

W uroczystości uczestniczyli również prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki – prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej i prof. dr hab. Zygmunt Bąk – prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Witając uczestników liturgii, ks. Selejdak prosił szczególnie o modlitwę w intencji alumnów, „aby w nowym roku akademickim coraz głębiej poznawali i przeżywali tajemnicę Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”. – Ona bowiem od ponad 2 tys. lat inspiruje kolejne pokolenia ludzi i przemienia świat. Każdy, kto decyduje się na to, żeby być uczniem Jezusa, musi być wolny od własnej wizji zbawienia, a zwłaszcza od logiki sukcesu. Bóg ocalił świat przez krzyż. Kto chcę tę prawdę głosić, musi często robić krok wstecz i oczyszczać się od własnych pomysłów ulepszania świata, zwłaszcza tych, w których nie ma akceptacji dla ofiary z siebie, pokory oraz miłości przebaczającej. (...) Oby kandydaci do kapłaństwa (...), klęcząc przed obliczem Jezusa uwieńczonego chwałą za mękę śmierci, mogli odkrywać sens tracenia swojego życia dla drugiego człowieka – mówił rektor.

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że Jezus koryguje myślenie uczniów, którzy cieszyli się z tego, że poddawały im się złe duchy. – Jeżeli Bóg wybiera i wzywa jakiegoś człowieka, aby przez niego zadziałać jakieś dobro, to owszem, jest to jakiś powód do radości i wdzięczności, ale zasadniczą podstawą dla naszej radości jest nasze usynowienie przez Chrystusa w Duchu Świętym i wypisanie naszych imion w Sercu samego Boga – podkreślił.

Metropolita częstochowski wskazał, że radując się w Duchu Świętym, Jezus „wyśpiewał hymn pochwalny na cześć Ojca objawiającego wielkie rzeczy tym, którzy przyjęli Jego plan z prostotą dziecka”. – Syn Boży jest wdzięczny Ojcu za objawienie ludziom tajemnicy więzi miłości, jaka istnieje między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś – uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – przekonywał abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zaznaczył, że misja Chrystusa jest zawsze zwycięska. – Dzięki Jego łasce jesteśmy zdolni do pokonywania zła istniejącego w świecie, dlatego Jezus w każdej Eucharystii uobecniającej Jego śmierć i zmartwychwstanie wysławia Ojca za Jego miłość w Duchu Świętym, miłość miłosierną, dźwigającą, przebaczającą, zwycięską, ale i sprawiedliwą.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Selejdak przyznał, że dzięki utworzeniu w Częstochowie seminarium międzydiecezjalnego sosnowieccy seminarzyści nie będą czuć się w nim tylko gośćmi, ale współgospodarzami. Ksiądz rektor zwrócił również uwagę, że odpowiedzialność za tę instytucję spoczywa teraz równomiernie na metropolicie częstochowskim i biskupie sosnowieckim. Ponadto wyraził radość z faktu, że seminarium w Częstochowie jest drugim seminarium międzydiecezjalnym w Polsce, a pierwszym po reformie Kurii Rzymskiej i ogłoszeniu przez papieża Franciszka konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”.

Bp Grzegorz Kaszak powiedział „Niedzieli”, że utworzenie WMSD w Częstochowie było wyjściem naprzeciw wyzwaniu, którym jest mała liczba kleryków, oraz potrzebom młodych ludzi, którzy rozpoczynają „tę fantastyczną przygodę z Jezusem i chcą zostać Jego sługami”.

– W nowym roku akademickim zostanie zwrócona szczególna uwaga na konieczność solidnej formacji intelektualnej przyszłych kapłanów – zaznaczył w przemówieniu inauguracyjnym ks. Selejdak. Podkreślił znaczenie solidnego studium filozofii i przygotowania teologicznego w formacji kapłańskiej. Wskazał również, że formacja intelektualna w seminarium musi „uwzględnić kontekst kulturowy, który stanowi dzisiaj dla Kościoła wielkie wyzwanie”. – Szczególnie powinno się zwrócić uwagę na ekumenizm, nauki ścisłe i przyrodnicze, wielkie problemy etyczne, sekularyzację wiary, agnostycyzm, problem sprawiedliwości społecznej, pokoju i wolności – wyliczał rektor WMSD. Zwrócił także uwagę na ścisłą relację między formacją doktrynalną a formacją ludzką, duchową i duszpasterską. – Związek ten stanowi dzisiaj niezbędny element we właściwym przygotowaniu kandydata do kapłaństwa – powiedział ks. Selejdak. Jak dodał, seminarium ma formować kompletne osobowości duszpasterzy.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Opiekę dydaktyczną nad WMSD w Częstochowie objęła Akademia Katolicka w Warszawie. Jej rektor ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina przypomniał alumnom, że studia w seminarium mają dwa wymiary – zdobywanie wiedzy w sali wykładowej i przy biurku oraz studiowanie na kolanach, w kaplicy. – Klękamy, aby serce studiowało Miłość, która nas wszystkich powołała. Dlatego drugim rodzajem indeksu jest serce, w którym będziecie zapisywać to, co się będzie wydarzać w tym intymnym spotkaniu z Bogiem. Im więcej będzie w tym sercu miłości, tym będzie większa gorliwość w zdobywaniu wiedzy o Tym, którego pokochaliście w kaplicy – zaznaczył ks. Pawlina.

Maciej Orman/Niedziela

Dziekan alumnów dk Sebastian Woźniak życzył duchownym posługującym w WMSD w Częstochowie, aby „ich kapłaństwo było radością serca oddanego Chrystusowi”. Zwracając się do jedenastu alumnów I roku, powiedział, że Chrystus „wybrał nową drużynę”. – Pamiętajcie, że gracie teraz z Chrystusem, bo to On was prowadzi. Niech każdy wasz mecz będzie wygrany, bo gracie w zwycięskiej drużynie – zachęcił.

Następnie miała miejsce immatrykulacja alumnów pierwszego roku: sześciu z archidiecezji częstochowskiej, czterech z diecezji sosnowieckiej i jednego z archidiecezji katowickiej. Indeksy Akademii Katolickiej w Warszawie wręczył im. ks. Krzysztof Pawlina.

Maciej Orman/Niedziela

Wykład inauguracyjny nt. „Duchowy wymiar kapłaństwa Chrystusa i posługi kapłana w Kościele” wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Żyjemy niestety w czasach, w których niemała liczba kapłanów szuka swojego własnego modelu kapłaństwa, zapominając, że kapłaństwo jest wtedy w Kościele i kościelne, jeśli jest według kapłaństwa, które jest w Chrystusie – powiedział prelegent. Duchowny wskazał, że serce kapłana musi być – na wzór Serca Chrystusa – uległe Bogu oraz miłosierne i braterskie względem ludzi.

Reklama

Ks. Królikowski zwrócił uwagę, że Serce Jezusa jest „centrum Objawienia i tajemnicy Bożej”. Ponadto ocenił, że w niewystarczającym stopniu uświadamiamy sobie fakt, że kapłan jest miejscem osobowej obecności Chrystusa, która realizuje się przede wszystkim w liturgii i sakramentach. – Święcenia są darem Chrystusa, za pośrednictwem którego uobecniają się Jego działania i On sam – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny przypomniał, że do podstawowych zadań kapłana należy: przekazywanie słowa Bożego sercem, a nie tylko ustami; komunikowanie życia Bożego, czyli łaski uświęcającej oraz budowanie jedności w Kościele.

Zwracając się do przełożonych i profesorów, bp Kaszak podkreślił, że warunkiem zdrowej wspólnoty jest dialog, dlatego zachęcił do wymiany poglądów i wzajemnego słuchania się.

– Jedność jest naszym wspólnym zadaniem poprzez akty wiary, modlitwy i zawierzenia. Zbyt dużo w ostatnim czasie wydarzyło się między nami przecięć, rozłamów i nieposłuszeństwa, które nas dotykają – podsumował abp Depo.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Gaudeamus igitur”.

2022-10-01 16:45

Ocena: +4 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: potrzebujemy głębokiej wiary w realną i cielesną obecność Chrystusa

„Realna i fizyczna (cielesna) obecność Boga” – to temat Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w dniach 23-25 maja w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Triduum przewodniczy kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W pierwszym dniu Triduum wzięli udział: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, duża liczba kapłanów oraz klerycy WMSD.
CZYTAJ DALEJ

Europejskie Spotkanie Młodych

2024-12-27 14:19

[ TEMATY ]

Taize

Łukasz Krzysztofka

47. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się w Tallinie - stolicy Estonii - w dniach 28 grudnia - 1 stycznia. Około trzy tysiące młodych ludzi z ponad 40 krajów zgromadzi się na wspólnej modlitwie, dyskusjach i spotkaniach z miejscowymi chrześcijanami.

Przybywają, aby „dzielić się radością i światłem w innym kraju” - napisał w niedawnym liście pasterskim biskup Tallina, Philippe Jourdan. Hierarcha zachęcił także wiernych do przyjmowania pod swój dach młodych ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Resort sprawiedliwości doprecyzuje przepisy tzw. ustawy Kamilka

2024-12-27 17:10

[ TEMATY ]

poprawki

Ustawa Kamilka

Adobe Stock

Przepisy tzw. ustawy Kamilka mają być bardziej precyzyjne. Zniknąć mają także niepotrzebne komplikacje – przekazał resort sprawiedliwości, odnosząc się do projektowanej nowelizacji tzw. ustawy Kamilka. Projekt regulacji wpisano do wykazu prac rządu.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka. Zmiany przygotowane w resorcie sprawiedliwości mają usprawnić stosowanie przepisów chroniących dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję