Reklama

Kościół

Generał pallotynów ks. dr Hanas: największym wyzwaniem dla pallotynów jest wołanie o pojednanie

Większa współpraca ze świeckimi, budowanie mostów między ludźmi i wołanie o pojednanie – to największe wyzwania stojące przed pallotynami – powiedział PAP nowy generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) ks. dr Zenon Hanas.

[ TEMATY ]

pallotyni

ks. Łukasz Gołaś SAC

Ks. Zenon Hanas

Ks. Zenon Hanas

Delegaci XXII Zebrania Generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, które obradowało w Polsce, w sobotę wybrali ks. Zenona Hanasa, dotychczasowego przełożonego warszawskiej prowincji pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Jest drugim w historii pallotynów Polakiem na tym urzędzie. Zastąpił ks. Jacoba Nampudakama, który był generałem tej wspólnoty od 2010 r.

W zebraniu wzięło udział 69 delegatów z całego świata. Tematem XXII Zebrania Generalnego było hasło "Poruszeni współczuciem". Była to dla nas okazja, aby zatrzymać się m.in. nad kondycją współczesnego człowieka, dotykając tego, co stanowi jego dramat w sferze duchowej i materialnej, aby zastanowić się w świetle Bożego Słowa, jak na to odpowiedzieć, biorąc pod uwagę nasz charyzmat" – powiedział PAP nowy generał pallotynów ks. Hanas.

Pytany o wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego na świecie, przyznał, że "wspólnoty w różnych miejscach borykają się z innymi problemami, ale można zaobserwować pewien wspólny mianownik. Jest nim poszukiwanie konkretnych odpowiedzi na ludzkie potrzeby w danym miejscu i czasie".

"Współczesny świat, w które żyjemy, jest mocno podzielony. Obserwujemy konflikty na wielu poziomach i płaszczyznach życia, stąd jednym z najważniejszych wyzwań, które stoi dziś przed pallotynami, to budowanie mostów między ludźmi oraz wołanie o pojednanie" – powiedział nowy generał pallotynów.

Zaznaczył, że dotyczy to nie tylko Starego Kontynentu, ale całego świata, a więc zarówno wspólnot, które mają swoje domy w Afryce, jak i tych w Azji czy w obu Amerykach.

"Napięcia i rosnące w wielu miejscach konflikty powodują, że ludzi tracą nadzieję, nie widząc wyjścia z sytuacji czy perspektyw na przyszłość. W związku z tym chcielibyśmy jako pallotyni podejmować działania, które będą przywracać ludziom sens życia i nadzieję na przyszłość" – tłumaczył ks. Hanas.

Reklama

Zaznaczył, że wymaga to od członków stowarzyszenia głębokiego życia w wierze. "Możemy innym dać tylko to zaczerpniemy w relacji z Bogiem, bo tylko On jest źródłem autentycznej miłości, współczucia, nadziei" – wskazał duchowny.

"W duchu naszego charyzmatu, jakim jest m.in. współpraca ze świeckimi, widzimy potrzebę większej otwartości i komunikacji z różnymi środowiskami. Szczególnie chodzi o nawiązanie wspólnego języka ze światem ludzi młodych. Mam na myśli zapraszanie tych, którzy są wokoło nas w różnych miejscach na świecie, do współpracy, aby skuteczniej odpowiadać na potrzeby świata" – wyjaśnił ks. Hanas. "To jest w zasadzie droga, którą zaleca nam papież Franciszek, a więc słuchać siebie nawzajem, rozumieć siebie nawzajem, prowadzić dialog, aby w Kościele umacniało się braterstwo" – dodał.

Powiedział, że dla pallotynów w Polsce, gdzie są dwie prowincje – wschodnia i zachodnia największym wyzwaniem jest to, co dzieje się za wschodnią granicą.

"Nie możemy zamknąć oczu na sytuację w Ukrainie. Ponad 20 pallotynów pracuje na Ukrainie. Na terenie naszego kraju mamy także wielu uchodźców pochodzących z Ukrainy" – powiedział ks. Hanas.

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy powstaje Pallotyńskie Centrum "Przyszłość dla Ukrainy" (PCPdU). Ma ono pomoc uchodźcom z tego kraju i osobom dotkniętym wojną.

Będzie składało się z dwóch części: stacjonarnej, która pomieści ok. 100 osób, obejmującej 24-dwupokojowe mieszkania z łazienką, i ze szkoleniowej. W części stacjonarnej zamieszkają matki z dziećmi z Ukrainy, otrzymując pomoc bytową i wychowawczą. W części szkoleniowej będą odbywały się różne turnusy terapii psychologicznej, doradztwa zawodowego, zajęcia pozaszkolne itp. Chodzi o pomoc uchodźcom w poradzeniu sobie z traumą wojny, w integracji w naszym kraju (pomoc dzieciom w szkole, a matkom w znalezieniu zatrudnienia) i usamodzielnieniu, zdobyciu kompetencji, które przydadzą się po powrocie na Ukrainę" – wyjaśnił rektor WSD ks. prof. UKSW Mirosław Mejzner.

Reklama

Generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, pytany o liczbę powołań wśród pallotynów, powiedział, że w Europie widać spadek liczby młodych zgłaszających się do klasztoru. Zupełnie odwrotnie jest np. w Indiach czy w krajach Afryki.

"W związku z tym prowincje, które mają większe zasoby materialne, wspierają te, którym jest trudniej. Dzięki temu mogą oni formować kandydatów zgłaszających się do nowicjatów, a później kształcić ich w seminariach duchownych" – wyjaśnił ks. dr Hanas.

Z okazji XXII kapituły generalnej w niedzielę pallotyni z 14 krajów celebrowali Mszę św. na Jasnej Górze. Poza generałem pallotyni wybrali także nową radę generalną. W jej skład weszli ks. Jeremiah Murphy z Irlandi (pierwszy radca), ks. Daniel Rocchetti z Brazylii z Rio de Janerio, ks. Joseph-Jules Nkodo z Kamerunu i ks. Rahul Philips z Indii z prowincji "Światła Chrystusa".

Pallotyni na całym świecie skupiają się w 406 wspólnotach tworzonych przez 1720 księży, 106 braci, 5 diakonów stałych, 295 współbraci po konsekracji czasowej, 157 nowicjuszy i 209 postulantów. Głównymi obszarami działalności są misje, apostolstwo i praca z ludźmi świeckimi. (PAP)

2022-10-04 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być dla ludzi, nie dla siebie

Niedziela kielecka 7/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

pallotyni

Archiwum Zgromadzenia

„Szukamy cudów, a dla nas cudem jest to, że dziś młodzi pośród całego tego zgiełku, atrakcji, jakie niesie im świat, możliwości i dróg, potrafią usłyszeć głos Pana Boga” – mówią Księża Pallotyni z Ośrodka Powołań „Apostoł” w Świętej Katarzynie, którzy są świadkami jak Pan wyprawia robotników na swoje żniwo

Co mówią Księża Pallotyni ze Świętej Katarzyny o swoim założycielu – św. Wincentym Pallottim (1795-1850)? – Nazywano go Apostołem Rzymu. Miał niezwykłą wrażliwość serca. Wiedział, że dobro czynione razem ma o wiele większą siłę niż to czynione w pojedynkę. To był Boży szaleniec, jak św. Paweł.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję