Reklama

Kościół

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

Rycerze działają w Polsce od 16 lat, w Ukrainie zaś pierwsze wspólnoty rycerskie powstały 10 lat temu. Jednymi z pierwszych Rycerzy w Ukrainie byli zwierzchnicy wspólnot Kościoła rytu łacińskiego i obrządku bizantyjsko-ukraińskiego – abp Mokrzycki oraz Arcybiskup Większy Swiatosław Szewczuk, którzy w maju 2012 roku uczestniczyli w uroczystości przeprowadzonej we Lwowie. W czasie zakończonej dziś wizyty Najwyższy Kapelan abp Lori spotkał się z oboma kapłanami, przekazując im wyrazy solidarności, wsparcia i uznania w imieniu całej globalnej wspólnoty Rycerzy za ich posługę i przywództwo w tym niezwykle trudnym dla Ukrainy czasie.

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Podczas wizyty w Ukrainie abp Lori w towarzystwie ukraińskich Rycerzy Kolumba odwiedził najważniejsze punkty na mapie inicjatyw pomocowych prowadzonych przez nich we współpracy z archidiecezją lwowską – przede wszystkim punkt dystrybucji odzieży, a także magazyn żywności i ubrań w Brzuchowicach, dokąd regularnie wysyłana jest pomoc humanitarna z Polski i Stanów Zjednoczonych. Od początku wojny poprzez prowadzony przez Radę Najwyższą Fundusz Solidarności z Ukrainą (Ukraine Solidarity Fund) do magazynu dotarło już kilka tysięcy ton żywności dla najbardziej potrzebujących. Tam też trafiają paczki przygotowywane przez Rycerzy Kolumba z całej Polski i zaproszonych do współpracy wolontariuszy. Od początku inicjatywy polscy Rycerze wysłali już ponad 50 tysięcy paczek do potrzebującej ludności cywilnej w całej Ukrainie – od Lwowa po Odesę i Donieck.

Reklama

Arcybiskup Lori odwiedził również parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek we Lwowie – obie wspólnoty opiekują się uchodźcami wewnętrznymi, którzy uciekli z okupowanych terenów wschodniej Ukrainy, a także grecko-katolickie seminarium.

„W tych dniach, kiedy Wasza ukochana ojczyzna tak bardzo cierpi z powodu zbrojnej i całkowicie niesprawiedliwej inwazji Rosji, jesteście wezwani, być może jak nigdy dotąd, do bycia duszpasterzami dla swoich ludzi, aby pomóc im w tym doświadczeniu smutku i udręki, który wojna wywołuje w sercach jednostek, w rodzinach i w samym społeczeństwie” – powiedział klerykom amerykański duchowny.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-10-04 08:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Vivat Jezus!

Niedziela kielecka 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

TER

Rycerze Kolumba w Łosieniu mają nowy sztandar

Rycerze Kolumba w Łosieniu mają nowy sztandar

Rycerze Kolumba w parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu mają nowy sztandar.

W niedzielę 14 listopada, we wspomnienie św. Wawrzyńca z Dublina, bp Jan Piotrowski przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której poświęcił sztandar.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję