Reklama

Kościół

Bp Czaja o głównych elementach nowego programu duszpasterskiego

Nowy program duszpasterski: „Wierzę w Kościół” był głównym tematem wystąpienia przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP na spotkaniu episkopatu w Kamieniu Śląskim. Jego realizacja rozpocznie się od pierwszej niedzieli Adwentu, czyli od 27 listopada br.

[ TEMATY ]

program duszpasterski

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Kluczowym elementem nowego programu – jak wyjaśnił bp Andrzej Czaja - jest słowo „WIERZĘ” zawarte w słowach Składu Apostolskiego: „Wierzę w jeden święty Kościół powszechny”. W programie duszpasterskim chodzi więc o to, by współcześni Polacy, w szczególności młode pokolenie mogło zrozumieć czym Kościół jest w swej istocie i obudzić wiarę w Kościół. Podkreślił, że bez głębszej wiary będziemy mieć bardzo płytkie spojrzenie na Kościół, pozbawione jego wymiaru misteryjnego, co niestety charakteryzuje dziś dużą część mediów i innych środowisk. „Tymczasem bez wymiaru wiary po prostu nie jesteśmy w stanie zgłębić rzeczywistości kościelnej, która z istoty jest rzeczywistością Bosko-ludzką” – podkreślił bp Czaja.

Kolejnym elementem programu jest pomoc w zrozumieniu, że „wiara w Kościół”, oznacza wiarę w „Boga obecnego w naszej ludzkiej rzeczywistości, która jest zbudowana na przymierzu chrzcielnym, jakie zawarliśmy z Bogiem”.

Podziel się cytatem

Reklama

Wreszcie – jak zaznaczył bp Czaja - jeśli wierzę w Kościół, to też mam podstawy, aby wierzyć Kościołowi. A to dlatego, że Kościół naucza nie w imieniu własnym, tylko w imieniu samego Boga, a jego nauczanie jest oparte na prawdzie objawionej.

Kolejnym ważnym elementem programu duszpasterskiego – zdaniem bp. Czai - jest wspólnotowy, czyli komunijny wymiar Kościoła. „Jeśli wierzymy w Kościół – podkreślił - to nie da się wierzyć w pojedynkę. A jeśli jestem w Kościele, to poprzez Chrystusa wchodzę w więź z tymi, którzy w niego wierzą i go przyjmują”.

Podkreślił, że cały rozpoczynający się program duszpasterski jest przybliżeniem nauki Soboru Watykańskiego II o Kościele.

Bp Czaja zapewnił, że szczegółowe materiały dotyczące realizacji programu duszpasterskiego zostały przesłane z dużym wyprzedzeniem do poszczególnych diecezji. Zwrócił też uwagę na potrzebę dobrego, także medialnego, wypromowania programu. W Warszawie odbędzie się na początku listopada briefing, a później cały cykl debat o Kościele adresowanych do środowiska dziennikarskiego.

A jeśli chodzi o poziom lokalny, to bp Czaja zaapelował do poszczególnych biskupów i dyrektorów kurialnych wydziałów duszpasterskich, aby wykorzystali w tym celu kontakty z mediami w ich diecezjach.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowuje szereg krótkich filmów pod hasłem: „Jestem w Kościele – dlaczego”, dostępnych na YouTube i adresowanych głównie do młodych. Natomiast Duszpasterstwo Rodzin archidiecezji katowickiej przygotowało bardzo konkretne materiały dla rodzin. Każda rodzina będzie mogła z Internetu ściągnąć w poszczególne niedziele materiał pomagający w rozmowie na temat tego, czym jest Kościół. Będzie to fragment z nauczania Kościoła, refleksja biblijna i zadania dla rodziny, w jaki sposób o tym rozmawiać. Poszczególne diecezje jak również parafie będą te materiały zamieszczać na swoich stronach internetowych, tak by mogły trafić do każdej rodziny.

2022-10-11 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja do dużych rodzin: jesteście pięknymi świadkami otwarcia się na wolę Bożą!

[ TEMATY ]

rodzina

bp Andrzej Czaja

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Jesteście pięknymi świadkami otwarcia się na wolę Bożą!” – powiedział bp Andrzej Czaja do rodzin w bazylice pw. św. Agnieszki i św. Jakuba w Nysie. W zorganizowanym w tym mieście V Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin uczestniczyło ponad tysiąc osób.

Opolski biskup, jako pasterz i następca apostołów najpierw podziękował rodzicom za przyjęcie każdego dziecka. „W ten sposób przyjęliście w sposób bardzo konkretny Jezusa. To wy całemu społeczeństwu mówicie, że rodzina jest skarbem, a dziecko błogosławieństwem Boga. Jest to wielki apostolat, który ma ogromne znaczenie także dla kapłanów i osób konsekrowanych. U jego podstaw jest spotkanie i przyjęcie woli Bożej. Pokazujecie nam, jak dobrze jest otworzyć się na wolę Boga, który chce naszego dobra i szczęścia” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję