Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu apeluje o pomoc „w ubóstwie energetycznym”

O dalszą kontynuację prac synodu o synodalności, o pomoc uchodźcom z Ukrainy, których może być znacznie więcej ze względu na zaostrzającą się sytuację, a także o pomoc możliwym ofiarom „ubóstwa energetycznego” oraz lepszą organizację pielgrzymek - zaapelował abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady 393. Zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu w Kamieniu Śląskim. Z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej podkreślił jej zasługi „w harmonijnej integracji żyjących tu mniejszości narodowych”.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

KEP

episkopat.pl

Podsumowując obrady 393. Zebrania plenarnego KEP abp Stanisław Gądecki wskazał na znaczenie jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej, w których wczoraj wziął udział cały Episkopat. Zauważył, że „jest to diecezja składająca się z różnych mniejszości narodowych i te mniejszości tutaj były w sposób pokojowy integrowane”.

Przypomniał, że tak było tu przez wieki i przerwała to w okrutny sposób dopiero II wojna światowa. Ale proces integracji i wzajemnego pojednania, w tym pojednania polsko-niemieckiego, był tu kontynuowany przez kolejnych biskupów opolskich, w szczególności abp. Alfonsa Nossola i Andrzeja Czaję.

Nawiązując do głównego tematu obrad jakim był temat synodu o synodalności, abp Gądecki podkreślił, że kończący się etap diecezjalny pokazuje, że są ludzie zainteresowani myśleniem o Kościele z miłością. „Jest to myślenie, które nie zmierza do destrukcji, tylko do lepszego funkcjonowania Kościoła poprzez wsłuchanie się w głos ludu Bożego” - zauważył.

Nawiązując do polskiej syntezy krajowej z prac synodalnych podkreślił, że choć wzięło w nich udział tylko 50 tys. osób, jest to ważny i godny uwagi namysł. Poinformował, że synteza ta została przekazana do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. A teraz z kolei otrzymamy wnioski płynące z innych krajów i kontynentów, co może bardzo wzbogacić nasze, polskie myślenie o Kościele.

Nawiązując do wojny na Ukrainie, przewodniczący Episkopatu zaapelował o dalszą pomoc uchodźcom. Przypomniał, że przez Polskę przeszło już 5 milinów uchodźców, z czego ok. l,5 mln pozostało. „Przedłużająca się wojna stanowi wyzwanie dla wszystkich Polaków, nie możemy poddać się zmęczeniu. Nie możemy zobojętnieć na tę sytuację, tym bardziej, że wojna nie ustaje a sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej niebezpieczna” – podkreślił abp Gądecki.

Zaapelował do wszystkich organizacji kościelnych, samorządów, stowarzyszeń i organizacji społecznych, aby nie ustawały w pomocy dla Ukraińców. Zaapelował konkretnie o pomoc w nauce, o pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania. A nawiązując do uchodźców jacy przedostają się przez granicę z Białorusią czy nawet uchodźców z Rosji uciekających przed mobilizacją, przypomniał, że „jako pasterze Kościoła przypominamy, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, gdyż wszyscy mają tę samą ludzką godność” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Reklama

Abp Gądecki przypomniał, że biskupi obradowali również nt. potrzeby poprawy organizacji pielgrzymek, zwłaszcza w kontekście niedawnego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.

Na zakończenie, w odniesieniu do zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich 13 listopada, stwierdził, że będziemy mieć do czynienia z nową kategoria ubóstwa, która jest ubóstwem energetycznym. Zaapelował więc o wyjście z pomocą tym wszystkim, którzy zostaną poszkodowani.

2022-10-12 17:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu prosi o modlitwę i odwiedzanie chorych

Z okazji Światowego Dnia Chorego przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki poprosił o modlitwę w intencji chorych i odwiedzanie cierpiących. Zapewnił też o swojej modlitwie w ich intencji.

„Mam dwie prośby. Na początku proszę o modlitwę w intencji chorych, ich rodzin, personelu medycznego i wolontariuszy. Zachęcam do ofiarowani komunii świętej w intencji osób chorych” – podkreślił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję