Reklama

Europa

Chorwacja/Dalmacja: Pod kościołem odkryto starożytną świątynię

Starożytną, monumentalną świątynię sprzed ok. 2 tys. lat odkrył polsko-chorwacki zespół pod XVIII w. kościołem w Danilo (Dalmacja), na terenie dawnego rzymskiego miasta Ridit. Ustalenia dokonano dzięki zastosowaniu georadaru.

[ TEMATY ]

Chorwacja

Karol Porwich/Niedziela

Namierzona starożytna budowla ma masywne mury i prostokątny zarys (ok. 20 x 10 m). Na obrazach uzyskanych dzięki georadarowi widoczne jest obramowanie wejścia, zdaniem naukowców, najprawdopodobniej w formie reliktów kolumnady. Te fundamenty znajdują się pod i obok kościoła św. Daniela we wsi Danilo niedaleko miasta Šibenik.

W pobliżu tego XVIII-wiecznego kościoła od lat archeolodzy znajdują liczne elementy architektoniczne i dekoracje pochodzące z wystroju niezlokalizowanej dotąd monumentalnej rzymskiej budowli sakralnej.

“Zebrane przez nas dane wskazują, że pod dzisiejszym kościołem i przylegającym do niego cmentarzem znajdują się relikty świątyni, która była elementem forum, czyli najważniejszej części każdego rzymskiego miasta” - powiedział PAP kierownik badań ze strony polskiej prof. Fabian Welc z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Naukowiec podkreślił, że to w rejonie forum skupiało się życie społeczno–ekonomiczne mieszkańców każdego rzymskiego municypium (miasta). Miejsce to lokowane było na przecięciu głównych arterii komunikacyjnych i było jednocześnie centralnym punktem w mieście. Oprócz świątyni znajdowały się tam najważniejsze budowle publiczne miasta takie jak sąd czy urząd miejski. Forum dodatkowo dekorowano pomnikami czy łukami triumfalnymi.

W przyszłym roku naukowcy planują przeprowadzić badania archeologiczne w sąsiedztwie kościoła, w celu zweryfikowania ustaleń płynących z sondowań geofizycznych. Wiadomo, że obecny XVIII-wieczny kościół powstał na fundamentach wcześniejszej, niewielkiej romańskiej chrześcijańskiej świątyni. A pod nią - jak wynika z najnowszych badań - znajdowała się najstarsza, rzymska świątynia.

Podziel się cytatem

Reklama

W namierzeniu nieznanej świątyni pomocna była też technologia lotniczego skanowania laserowego LIDAR. Umożliwia ona bardzo dokładną analizę ukształtowania terenu i wykrycia bardzo słabo rysujących się w terenie pozostałości po dawnej architekturze.

Według naukowców nie tylko kościół powstał na zgliszczach dawnej świątyni. Położony obok cmentarz, który funkcjonował od IX do XV w. również częściowo pokrywał się z jej pierwotnym zasięgiem. Obok znajdowały się inne budynki okalające forum. Niektóre z średniowiecznych grobów były wkopane wprost w relikty rzymskiego kompleksu łaźni wraz z przylegającym rozległym budynkiem z centralnym dziedzińcem i portykiem okolonym licznymi pomieszczeniami.

“Oznacza to, że rozległy średniowieczny cmentarz założono bezpośrednio na reliktach rzymskich budowli” - podkreślił prof. Welc.

Jak dodała chorwacka koordynatorka projektu dr Ana Konestra, dzięki zakrojonej na dużą skalę prospekcji geofizycznej i analizie modelu lotniczego skanowania laserowego udało się namierzyć w okolicy współczesnego cmentarza w Danilo szereg innych rzymskich budynków. Według archeologów pełniły głównie funkcje mieszkalno-gospodarcze.

Reklama

Przypuszczenia dotyczące lokalizacji forum w rejonie cmentarza pojawiły się już wcześniej, bo w murach kamiennych otaczających średniowieczne groby odkryto wtórnie użyte fragmenty monumentalnych dekoracji architektonicznych i dużą kolumnę.

“Sama wielkość tych elementów wskazywała, że gdzieś w pobliżu cmentarza musiał znajdować się duży, monumentalny budynek, który musiał wchodzić w skład zespołu budowli okalających forum miasta. Jednak wszystkie przeprowadzone wykopaliska jak dotąd nie przyniosły rezultatów w określeniu jego lokalizacji” - dodał prof. Welc.

Archeolodzy prowadzą badania w Danilo już od ponad 70 lat. Pierwsze szeroko zakrojone prace związane były z budową wodociągu. Przyniosły znaleziska w postaci m.in. setki rzymskich inskrypcji, wśród których kilka wspomina o Municipium Riditarum, enigmatycznym mieście założonym gdzieś na obszarze Danilo przez lokalną społeczność zromanizowanego plemienia Riditów.

Wspólny polsko-chorwacki projekt trwa w Danilo od 2019 r. W jego skład wchodzą badacze z Instytutu Archeologii UKSW i Instytut Archeologii w Zagrzebiu oraz Muzeum w Szybeniku. Badania te finansowane przez wszystkie wymienione wyżej instytucje oraz NCN. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

2022-10-13 07:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Bp Piotrowski prosi o solidarność z dotkniętą trzęsieniem ziemi Chorwacją

[ TEMATY ]

Kielce

Chorwacja

Websi/pixabay.com

W związku z trzęsieniem ziemi, które na przełomie roku nawiedzało Chorwację bp Jan Piotrowski ogłasza niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”, prosi o modlitwę za poszkodowany kraj oraz o zorganizowanie zbiórek pieniędzy, które zostaną przekazane Chorwatom.

Biskup w wystosowanym komunikacie przypomina, iż 29 grudnia 2020 r. Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się w pobliżu stolicy kraju – Zagrzebia.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję