Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości w Pisarzowicach k/Lubania

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, wciąż poznaje kolejne parafie diecezji. Jedną z nich, jest parafia pw. Macierzyństwa Najśw. Maryi Panny w Pisarzowicach koło Lubania, do której zaprosił go proboszcz ks. Kazimierz Gębarowski.

[ TEMATY ]

biskup legnicki

odpust parafialny

Pisarzowice k/Lubania

ks. Piotr Nowosielski

Kilka tytułów

Okazją do nawiedzin parafii 8 października 2022 r, był przeżywany odpust, a także udzielenie sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży, oraz złożenie podziękowań na ręce osób zaangażowanych w życie parafii, z okazji przeżywanego 30. lecia diecezji.

Przybyłego po raz pierwszy do parafii biskupa Andrzeja, powitali jej przedstawiciele oraz proboszcz. W swoim słowie, ks. Kazimierz nawiązując do tego miejsca, przypomniał że wspólnota parafialna swoją historię pisze od niedawna, od niespełna 30 lat. Ustanowiona została bowiem w lipcu 1993 r., a wydzielona została z sąsiedniej parafii w Henrykowie Lubańskim.

Reklama

Dziś tworzy ją, ponad 1600 osobowa liczba mieszkańców, których domostwa rozciągnięte są na długości ponad 4 km.

Parafia dysponuje poprotestancką świątynią wzniesioną na przełomie XV/XVI w., a przebudowaną w XVIII w. Kościół nosi wezwanie Macierzyństwa Najśw. Maryi Panny, które w poprzednim kalendarzu liturgicznym, obchodzone było w dniu 11 października.

- Jak zmieniają się czasy, tak zmieniają się ludzie i mentalność i wiara, także przez tego Covida. Wiele zawdzięczamy naszemu proboszczowi Kazimierzowi, bo uratował nam tą świątynię, która uległa szkodom budowlanym. W kościele zrobionych jest dużo rzeczy i odnowionych, dzięki ofiarności parafian i zabiegom ks. proboszcza – mówią o tej wspólnocie parafianie.

- Parafia przygotowywała się do tych uroczystości przez rekolekcje parafialne, które przeprowadził nam ks. Franciszek, senior z diecezji pelplińskiej. Ze względu na pandemię nie było wcześniej rekolekcji wielkopostnych, ani też planowanych misji. Dlatego teraz wykorzystaliśmy ten czas, aby to uczynić – mówi z kolei ks. proboszcz....


.więcej w edycji legnickiej Niedzieli nr 43/2022  (z dn.. 23 X 2022)


  

2022-10-14 12:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Apostołki Apostołów

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2021, str. IV

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Joanna Ferens

Procesja eucharystyczna

Procesja eucharystyczna

W diecezjalnym sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci patronki.

Rozpoczęły się w przeddzień 21 lipca Mszą św. w intencji zmarłych parafian, a następnie wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie modlono się o życie wieczne dla nich. Na cmentarzu modlitwę poprowadził ks. dr Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję