Reklama

Europa

Abp Szewczuk: niech Maryja osłoni Ukrainę swym płaszczem

Kościoły wschodnie na Ukrainie – zarówno katolickie, jak i prawosławne – obchodzą dzisiaj święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy. Dla państwa jest to także dzień sił zbrojnych. Obchodzenie go w warunkach odpierania rosyjskiego napadu ma wyjątkową wymowę. „Chcę z całej duszy i serca złożyć życzenia obrończyniom oraz obrońcom Ukrainy, którzy dzisiaj własną piersią osłaniają nasz lud od rakiet, bombardowań i kul napadającego na nas okupanta” – mówił abp Światosław Szewczuk.

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/ATEF SAFADI

Zniszczona przez wojnę Ukraina

Zniszczona przez wojnę Ukraina

„Obecnie w szeregi ukraińskiego wojska wstąpił cały naród – wczorajsi nauczyciele i sportowcy, pracownicy kultury i artyści, inżynierowie, technicy” – podkreślił hierarcha. Zwierzchnik miejscowych grekokatolików zauważył, że dwie uroczystości – religijna oraz państwowa – się uzupełniają. Tzw. Pokrowa to rocznica wizji św. Andrzeja jurodiwego podczas oblężenia Konstantynopola przez muzułmanów w 910 r. Ujrzał on wówczas Matkę Bożą okrywającą miasto swoim welonem. Późniejsze powstrzymanie inwazji uznano za cud.

„Samo święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy objawia nam dzisiaj głębię całego znaczenia i natury ukraińskiego wojska – to wojsko obrońców, a nie agresorów, okupantów. To nie armia, która chciałaby coś komuś wziąć – to armia ratująca życia. – podkreślał abp Szewczuk. – Dzisiaj chcemy ich, te dziewczyny i chłopaków, jacy obecnie ratują Ukrainę, oddać pod opiekę Przeczystej Dziewicy Maryi. Niech nasza modlitwa dotrze do rosyjskich więzień i katowni, gdzie znajdują się w niewoli najpiękniejsi synowie i córki Ukrainy. Niech ogrzeje na froncie w okopach nasze dziewczyny i chłopaków, którzy spoglądają dziś wrogowi w oczy i ochraniają swoją postawą oraz walką naszą ziemię. Chcemy dzisiaj ogarnąć modlitwą wszystkich rannych (…) noszących ból Ukrainy w swoim ciele (…). Szczególną uwagą oraz modlitwą pragniemy ogarnąć żony, dzieci, rodziny naszych żołnierzy. Chcemy opiekuńczą modlitwą objąć tych, którzy utracili swoich bliskich w owej okrutnej, straszliwej wojnie. Dzisiaj, w dzień ukraińskiego wojska, modlimy się za naszych poległych bohaterów. Oddajemy ich w ręce Matki Bożej, aby Ona doniosła ich dusze przed Boży ołtarz w niebie. Prosimy dzisiaj: Matko Boża, rozciągnij swój welon nad Ukrainą, zakryj nasze miasta i wioski przed rosyjskimi rakietami i bombami“ - modlił się zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

2022-10-14 16:23

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Władze Chersonia: rosyjscy okupanci są w panice, wszędzie próbują tropić ukraińskich partyzantów

Rosyjskie okupacyjne władze Chersonia na południu Ukrainy są w stanie paniki; najeźdźcy obawiają się spać w swoich domach i podejrzewają o działalność partyzancką nawet starsze osoby handlujące na ulicy - powiadomiła w czwartek lojalna wobec Kijowa przewodnicząca miejskiej administracji Hałyna Łuhowa.

"Okupanci bardzo obawiają się partyzantów. Do tego stopnia, że boją się kłaść spać. Ruch oporu jest bardzo aktywny w Chersoniu, szczególnie słynna (organizacja) Żółta Wstążka. Partyzanci dają mieszkańcom do zrozumienia, że widzą wszystkich, w tym zdrajców" - poinformowała Łuhowa, cytowana przez agencję UNIAN.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję