Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: Jaśniejcie blaskiem Prawdy, którą jest Chrystus

– Abyście nieustannie mieli odwagę pogłębiać swoją wiedzę o świecie, o człowieku, o Bogu. Abyście stawali się każdego dnia ludźmi prawego sumienia, stając się przez to dziećmi światłości. Abyście uczyli się żyć autentyczną wolnością, ku której wyswobodził was Chrystus – mówił do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Marek Jędraszewski, który z okazji XXII Dnia Papieskiego sprawował uroczystą Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

Centrum krakowskich obchodów XXII Dnia Papieskiego stanowiła uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali bp Jan Zając oraz duszpasterze odpowiedzialni w Polsce i Archidiecezji Krakowskiej za Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że 44. lata temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. To z tej okazji w tym dniu w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. Szczególnie przeżywany jest w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Ksiądz kustosz, zwracając się do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przypomniał, że młody Karol Wojtyła, właśnie w tym miejscu, gdzie wówczas mieściły się zakłady chemiczne Solvay, podejmował swoje życiowe decyzje – to właśnie tutaj rozeznawał swoje powołanie do kapłaństwa.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na pierwsze po wyborze na papieża przemówienie Jana Pawła II. Ojciec święty mówił 16. października 1978 r.: „Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa i z całkowitą ufnością względem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. (…) Staję przed wami wszystkimi, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła, a także rozpocząć od nowa tę drogę historii Kościoła – rozpocząć z pomocą Boga i pomocą ludzi”. – Ukazał się jako człowiek posłuszeństwa Chrystusowi – Najwyższej Prawdzie i jako człowiek bezmiernego zaufania – jako totus Tuus – wobec Przenajświętszej Dziewicy – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że wybór nowego papieża wzbudził wówczas wielki entuzjazm, radość i nadzieję, że „tchnie on w Kościół nowy zapał ewangelizacyjny, nowe poczucie tożsamości, nowe przekonanie o konieczności ewangelizacji, czyli głoszenia Chrystusa w porę i nie w porę, na wszystkich areopagach świata”.

Reklama

Odwołując się do encykliki Veritatis splendor, metropolita krakowski podkreślił, że Jezus Chrystus jest Prawdą i nauczycielem prawdy. Zadaniem wszystkich wierzących jest uświęcanie siebie, poprzez posłuszeństwo Prawdzie. Arcybiskup zaznaczył, że dramat człowieka rozgrywa się w obrębie triady: obiektywna prawda, sumienie, wolność. – Jest Chrystus jako najwyższa Prawda, są obiektywne wartości, które są odblaskiem Chrystusa, a my musimy tę Prawdę i te wartości rozpoznać jako prawdziwe. Dokonuje się to w tym sanktuarium, które znajduje się w każdym i każdej z nas – tym sanktuarium jest właściwie ukształtowane sumienie – mówił metropolita zaznaczając, że tylko wtedy, kiedy człowiek okazuje posłuszeństwo głosowi sumienia jest autentycznie wolny.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że ten dramat posłuszeństwa prawdzie rozgrywa się w epoce, która ogłosiła się „czasem post-prawdy”. – Niełatwo się w tym wszystkim odnaleźć, kiedy naszą codzienną rzeczywistością rządzą fake newsy; kiedy rzeczywistość społeczną i polityczną pragnie budować się na ewidentnych, niekiedy wprost bezczelnych kłamstwach urągających ludzkiej inteligencji; kiedy wolność głosi się jako dowolność, jako ciągłą uległość kaprysom i przyjemnościom, głównie o charakterze zmysłowym – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że to nie jest wolność, ku której człowieka wyswobodził Chrystus i którą głosił św. Jan Paweł II.

– Abyście nieustannie mieli odwagę pogłębiać swoją wiedzę o świecie, o człowieku, o Bogu. Abyście stawali się każdego dnia ludźmi prawego sumienia, stając się przez to dziećmi światłości. Abyście uczyli się żyć autentyczną wolnością, ku której wyswobodził was Chrystus. Aby jaśniał w was – a poprzez was jaśnieli inni – blask prawdy, która jest tak jasna, tak dostojna, tak świetna, tak wspaniała. Abyście jaśnieli blaskiem łaski tej Prawdy, którą jest nasz Pan Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka – zakończył metropolita modląc się za stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

2022-10-16 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: podejmijmy radosny trud głoszenia Chrystusa współczesnemu światu

[ TEMATY ]

ingres

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka - zwrócił się do biskupów, duchownych i świeckich archidiecezji krakowskiej abp. Marek Jędraszewski. W katedrze św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu odbyły się uroczystości objęcia posługi biskupiej przez nowego metropolitę krakowskiego.

Publikujemy wygłoszony tekst homilii abp Marka Jędraszewskiego podczas uroczystości ingresu do katedry wawelskiej św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie:

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję