Reklama

Wiadomości

Bp Bertin: klęski głodu w Somalii można było uniknąć

Somalia ponownie doświadcza klęski głodu. UNICEF bije na alarm. Statystycznie co minutę u jednego dziecka diagnozowane jest poważne niedożywienie. Sytuacja jest katastrofalna. ONZ przypomina, że Somalia cierpi na skutek głodu już od ponad 50 lat.

[ TEMATY ]

głód

Somalia

UNICEF

Adobe Stock

Jak zauważa jednak zwierzchnik Kościoła katolickiego w tym kraju, klęski głodu można uniknąć. Jest ona bowiem konsekwencją nie tylko suszy, ale także zaniedbań ze strony miejscowych władz i wspólnoty międzynarodowej.

„W Somalii mnożą się przypadki naprzemiennych suszy i powodzi. Wiem to na podstawie mojego osobistego doświadczania. Pamiętam to już w roku 1974 i 1975, potem w latach 1991-92. Ostatnia wielka susza, która spowodowała klęskę głodu miała miejsce w latach 2011-12. Te zjawiska się powtarzają w tym kraju. Problem w tym, że państwo w Somalii jest w trakcie przebudowy i jest bardzo słabe z powodu radykalnej islamistycznej opozycji. Trzeba tymczasem wypracować alternatywę dla tradycyjnego modelu rolnictwa, które zapewnia utrzymanie mieszkańcom. Do tej pory opiera się ono na koczowniczej hodowli zwierząt i uprawie roślin nad rzekami. Potrzebne są działania, na przykład w sektorze rybołówstwa. Trzeba też wybudować zapory, aby gromadzić wodę, kiedy mamy jej pod dostatkiem. A zatem nie są to rzeczy niemożliwe. W tym wszystkim niezbędna jest jednak pomoc rządu, jeśli rzeczywiście będzie w stanie się odrodzić oraz wsparcie wspólnoty międzynarodowej” - mówi bp Giorgio Bertin, który od ponad 30 lat jest administratorem apostolskim w Somalii.

2022-10-20 16:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bertin: Somalia potrzebuje jedności

[ TEMATY ]

Somalia

Poza kilkoma wyjątkami wydaje się, że klasa polityczna w Somalii nie jest w stanie przedłożyć dobra wspólnego nad osobiste interesy. Stąd walka i wygrana z problemami, które się piętrzą wydaje się nie do zrealizowania. Wskazuje na to administrator apostolski w tym afrykańskim kraju po samobójczym ataku terrorystycznym, jaki miał miejsce w Mogadiszu. W zamachu, za który odpowiedzialni są islamiści z Asz-Szabab, zginęło blisko 100 osób, a ponad 120 zostało rannych.

Bp Giorgio Bertin podkreśla, że ataki tego ugrupowania trwają od 2006 roku. Do największego w stołecznym Mogadiszu doszło dwa lata temu, kiedy zginęło ponad 500 osób. Terroryści teoretycznie zostali wygnani ze stolicy, jednak nadal prowadzą swoją działalność, zastraszają i mordują niewinnych ludzi. „W stolicy mieszka ponad 2,5 mln ludzi, jest wielu uchodźców. Kontrolowanie czegokolwiek jest tutaj prawie niemożliwe” – mówi papieskiej rozgłośni bp Bertin.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję