Reklama

Niedziela Świdnicka

Góra Igliczna. Wyśpiewali hymn dziękczynienia

Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej obchodziło jubileusz 240. rocznicy poświęcenia świątyni. Jednak to dopiero początek świętowania.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

góra Igliczna

ks. Wojciech Iwanicki

Sanktuarium Góra Igliczna

Uroczysta celebra pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Uroczysta celebra pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Do dziękczynienia Bogu i ludziom za dar materialnego kościoła wybudowanego ponad dwa wieki temu na szczycie Góry Iglicznej, kustosz sanktuarium ks. Wojciech Iwanicki zaprosił nie tylko diecezjan, pielgrzymów i turystów, ale także pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który 23 października przewodniczył uroczystej Eucharystii jubileuszowej.

Dwie świątynie

W wygłoszonej homilii hierarcha poruszył temat świątyni, zarówno tej materialnej, jak i tej żywej którą jesteśmy od naszego chrztu, i do której należymy.

- Świątynia ma różne odmiany. W dzisiejszym słowie Bożym była mowa o świątyni kamiennej, materialnej, którą wybudował w Jerozolimie w X w. przed Chrystusem król Salomon. Podobne świątynie mamy też dzisiaj, jak chociażby ta świątynia, za którą dzisiaj chcemy Panu Bogu szczególnie podziękować. Budujemy je po to, by się w nich gromadzić, wielbić Boga, słuchać Jego słowa i karmić Eucharystią - podkreślił biskup senior, przybliżając wiernym historię miejsca, która sięga czasów, kiedy Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do austriackiego Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell.

Następnie hierarcha mówiąc o świątyni ciała przypomniał, że od chwili naszego chrztu mieszka w nas Duch Święty, a więc nie w drzewie, nie w powietrzu, nie w wodzie, nie w kamieniu, ale w nas. - Jesteśmy zatem świątynią dla Pana Boga – podkreślił, zachęcając do dbania o piękny wystrój tej świątyni, którą jesteśmy, tak jak winniśmy dbać o piękny wystrój naszych świątyń materialnych.

Plan świętowania

Bp Ignacy rozpoczął także nowennę, zapowiadającą kolejną ważną rocznicę dla miejscowego sanktuarium, którą jest 40-lecie koronacji przez św. Jana Pawła II cudownej figurki Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Od listopada do maja w każdą ostatnią sobotę miesiąca na Górze Iglicznej o godz. 10. będzie miała miejsce specjalna konferencja, a następnie wspólny Różaniec i Msza św. Wraz z pątnikami będą przybywać biskupi, a od marca całe dekanaty:

Reklama

25 marca 2023 - pielgrzymka dekanatów południowych (Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Polanica-Zdrój, Nowa Ruda, Nowa Ruda-Słupiec);

29 kwietnia 2023 - pielgrzymka dekanatów centralnych (Bielawa, Dzierżoniów, Piława Górna, Kamieniec Ząbkowicki, Świdnica Wschód, Świdnica Zachód, Żarów, Strzegom, Ząbkowice Śl. Północ, Ząbkowice Śl. Południe);

27 maja 2023 - pielgrzymka dekanatów północnych (Wałbrzych Południe, Wałbrzych Północ, Wałbrzych Zachód, Świebodzice, Bolków, Głuszyca).

Podczas spotkań konferencje będzie głosił ks. Aleksander Radecki z Wrocławia. Zwieńczeniem nowenny będą centralne uroczystości w dniu 18 czerwca 2023 o 13.00, pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.

2022-10-23 22:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już w sobotę 4 czerwca pielgrzymka ministrantów na Górę Igliczną

[ TEMATY ]

ministranci

góra Igliczna

ks. Mirosław Benedyk

Ministranci z Bielawy w 2008 roku z ówczesnym opiekunem ks. Julianem Nastałkiem w pielgrzymce na Górę Igliczną, z okazji jubileuszu koronacji

Ministranci z Bielawy w 2008 roku z ówczesnym opiekunem ks. Julianem Nastałkiem w pielgrzymce na Górę Igliczną, z okazji jubileuszu koronacji

Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej zaprasza na Pierwszą Diecezjalną Pielgrzymkę Służby Liturgicznej do Sanktuarium Maryi Śnieżnej.

Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę 4 czerwca. – Ministranci, lektorzy oraz ceremoniarze, zapraszamy was na wspólne spotkanie u Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci Helenki Kmieć

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję